Silný únorový výsledek zahraničního obchodu

Názor
Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru s přebytkem 34,6 miliardy korun, což výrazně překonalo naši i tržní prognózu. V lednu jsme naopak očekávali vyšší přebytek, ale výsledek zahraničního obchodu byl nižší.
Negativní vliv na celkovou zahraniční bilanci měl deficit obchodu s ropou a zemním plynem, který se v únoru meziročně zvýšil o 2,8 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tudíž se zdá, že došlo k pozdějšímu odbavení objednávek, zvláště v automobilovém průmyslu, díky čemuž mimo jiné byla bilance zahraničního obchodu meziročně vyšší o takřka 20 miliard korun. Právě automobilový průmysl měl největší podíl na kladné bilanci, když přebytek obchodu s motorovými vozidly byl vyšší o 8,6 miliardy korun.

Následuje obchod s elektrickými zařízeními, kde se zvýšilo kladné saldo o 7,4 miliardy korun. O tři miliardy korun lepší výsledek v meziročním srovnání zaznamenali i v obchodech se stroji a zařízeními a ostatními dopravními prostředky. Naopak negativní vliv na celkovou zahraniční bilanci měl deficit obchodu s ropou a zemním plynem, který se meziročně zvýšil o 2,8 miliardy korun.

Právě v únoru docházelo k postupnému růstu cen ropy na světových trzích, což v kombinaci se slabší korunou vůči americkému dolaru prodražuje import této komodity. Navíc ani v příštích měsících není výhled nejoptimističtější vzhledem k rostoucímu napětí na Blízkém východě, které by mohlo dále cenu ropy navyšovat.

Zároveň se v takovém případě vytváří tlak na investory vnímané rizikovější měny včetně české koruny. Investoři tak opouštějí své pozice v těchto měnách a přesouvají své finanční prostředky ve vyšší míře do bezpečnějších aktiv či měn (typicky americký dolar, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Zahraniční obchod překvapil výrazným přebytkem

Dále se snížil přebytek obchodu s elektřinou, a to konkrétně o 2,8 miliardy korun. Zvýšil se schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji, a to o dvě miliardy korun.

V meziročním srovnání vývoz vzrostl o 10,2 procenta na 397,1 miliardy korun, zatímco dovoz byl vyšší o 4,9 procenta a dosáhl výše 362,5 miliardy korun. Meziměsíčně po sezónním očištění vývoz stoupl o 8,6 procenta a dovoz o 4,4 procenta. Přebytek zahraniční bilance se státy EU se zvýšil o téměř deset miliard korun a schodek obchodu se státy mimo EU byl nižší o 18,9 miliardy korun.

Po lednovém výsledku zahraničního obchodu, který byl spíše zklamáním, únor přinesl vyšší míru optimismu. Za první dva měsíce letošního roku je přebytek téměř dvakrát vyšší než loni.

Byl to právě zahraniční obchod, který držel českou ekonomiku nad vodou a navzdory snižujícím se predikcím růstu německé ekonomiky v tomto roce, by měl být jedním z pilířů mírného růstu české ekonomiky. Očekáváme, že zahraniční bilance letos skončí ještě s vyšším přebytkem než v roce 2023 (122,8 mld. Kč).

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přebytek zahraničního obchodu se v lednu snížil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB