Další výrazný přebytek obchodní bilance

Obchodní bilance byla v březnu ve výrazném přebytku 39,3 miliardy korun a výrazně tak překonala naší i tržní prognózu. Tento výsledek byl dokonce větší než již tak silný únorový výsledek, který byl nyní ještě revidován směrem výše na 36,5 miliardy korun. Pozitivní saldo bylo dáno opět významným poklesem dovozu, především výrobků zpracovatelského průmyslu.
Nepříznivý vliv na zahraniční obchod měl nižší přebytek obchodu s elektřinou vyšší deficit obchodu s rafinovanými ropnými produkty, kde se projevuje růst cen ropy na světových trzích a také slabší koruna vůči dolaru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejvíce přispěl ke kladnému výsledku bilance zahraničního obchodu obchod s elektrickými zařízeními, který se v meziročním vyjádření zlepšil o devět miliard korun. Zvýšilo se saldo obchodu se stroji a zařízeními (2,8 mld. Kč) a s motorovými vozidly (2,3 mld. Kč).

Snížil se deficit obchodu se základními kovy o 2,3 miliardy korun a obchod s ostatními dopravními prostředky skončil s přebytkem ve výši 1,4 miliardy korun, zatímco v minulém roce byl v takřka zrcadlovém deficitu.

Naopak nepříznivý vliv měl nižší přebytek obchodu s elektřinou o 1,2 miliardy korun a vyšší deficit obchodu s rafinovanými ropnými produkty o 1,7 miliardy korun, kde se projevuje růst cen ropy na světových trzích a také slabší koruna vůči dolaru. Navíc se nedá očekávat brzké uklidnění situace vzhledem k přetrvávajícímu napětí na Blízkém východě.

Zároveň ceny ropy představují proinflační riziko, když firmy po dlouhé době evidovaly nárůst cen vstupů, které, ač mírně, promítly do cen výstupů. Navíc v současné chvíli hodnotí firmy dodavatelské řetězce jako stabilní, ale pokud by došlo k jejich narušení, tlak na růst cen by opět zesílil.

V meziročním srovnání vývoz klesl o 3,3 procenta na 408,7 miliardy korun a dovoz byl nižší dokonce o devět procent a dosáhl výše 369,4 miliardy korun. Meziměsíčně po sezónním očištění vývoz poklesl o 1,1 procenta a dovoz o 2,2 procenta. Přebytek zahraniční bilance se státy EU se meziročně snížil o necelé dvě miliardy korun a deficit obchodu se státy mimo EU se snížil o 23,6 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu v prvním čtvrtletí tohoto roku překonává jeden odhad za druhým, když dosáhla výše 82,2 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek oproti minulému roku. Výše obchodní bilance je ovšem dána především poklesem dovozu a nikoli nárůstem vývozu.

Právě exportéři uvádějí, že zahraniční poptávka, zejména z pro ně důležitých trhů je stále slabá, což potvrzuje i prvotní odhad růstu české ekonomiky na začátku tohoto roku. Nicméně v průběhu roku by zahraniční poptávka měla postupně nabírat na síle, což naznačil i mírný růst eurozóny a Německa v prvním čtvrtletí letošního roku.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB