Zahraniční obchod pozitivně překvapil

Názor
Prosincová bilance zahraničního obchodu překvapila výrazně nižším deficitem, než jsme my i trh očekávali. Schodek v běžných cenách dosáhl 1,2 miliardy korun a ve srovnání se stejným měsícem roku 2021 byl o 15 miliard korun nižší.
Na bilanci zahraničního obchodu se příznivě odrazil zejména meziročně lepší výsledek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji a přebytek obchodu s motorovými vozidly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na bilanci se příznivě odrazil zejména meziročně lepší výsledek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (+11 mld. Kč) a přebytek obchodu s motorovými vozidly (+9,1 mld. Kč).

Naopak negativně na bilanci dopadl hlubší deficit obchodu s ropou a zemním plynem (-8,8 mld. Kč), kde se promítly vyšší ceny komodit i vyšší dovezené množství. Deficit s elektrickými zařízeními byl vyšší o 3,1 miliardy korun. Vývoz se meziměsíčně po sezónním očištění snížil o 0,8 procenta, dovoz pak o 6,8 procenta.

Za celý rok 2022 bilance zahraničního obchodu dosáhla schodku 198 miliard korun, což bylo o 189,2 miliardy korun více, než v roce předcházejícím. V letošním roce očekáváme deficit obchodní bilance zhruba poloviční (-110 mld. Kč). To by mělo být dáno odeznívajícími problémy se subdodávkami i nižšími cenami energetických surovin.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Bude český export pokračovat v pozitivním trendu i letos?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB