Bude český export pokračovat v pozitivním trendu i letos?

I když byl rok 2022 částečně ve znamení obnovy po dvou pandemických letech, tak byl také, co se hodnoty exportu týče, rekordní. Jsem rád, že se potvrdily naše minulé prognózy, že hodnota vývozu za uplynulý rok překoná ten předchozí.
CzechTrade loni pomáhal českým firmám hledat náhradní trhy, jako byla například Gruzie s přesahem i pro Arménii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S celoročními výsledky velmi oceňuji české exportéry za jejich vynikající exportní výkon. Oproti roku 2021 vzrostl export o 13,3 procenta a dosáhl 4 473,9 miliardy korun. Nárůst je i oproti poslednímu předcovidovému roku 2019, a to o 21,2 procenta.

Je třeba vzít v úvahu, že čísla mohou reflektovat nárůst cen. Naprostá většina exportérů přitom opustila ruský trh a velice omezený byl také vývoz na Ukrajinu, i když za posledních pět měsíců roku 2022 vidíme výrazné zlepšení.

Naše agentura tak pomáhala českým firmám hledat náhradní trhy, jako byla například Gruzie s přesahem i pro Arménii, Katar, texaský Austin či kanceláře ve Střední Americe a na Filipínách.

Mezi odvětví s největšími meziročními růsty patřily potravinářské výrobky a produkty zemědělství, dále výrazně rostl vývoz koksu a rafinovaných ropných produktů a papírenské výrobky. Lze předpokládat, že v tomto pozitivním trendu bude český export pokračovat i v letošním roce, bude to ale záležet na dalším vývoji situace týkající se dodavatelských řetězců.

CzechTrade bude nadále pomáhat českým exportérům. Nejen, že otevíráme nové zahraniční kanceláře, ale již 20.-21. února pořádáme další ročník největší proexportní akce v Česku Meeting Point CzechTrade. Bezplatné konzultace zde českým firmám nabídnou odborníci z 52 zahraničních kanceláří, Klientského centra pro export a Design Centra CzechTrade.

Autor je generální ředitel agentury CzechTrade
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB