Bude český export pokračovat v pozitivním trendu i letos?

Názor
I když byl rok 2022 částečně ve znamení obnovy po dvou pandemických letech, tak byl také, co se hodnoty exportu týče, rekordní. Jsem rád, že se potvrdily naše minulé prognózy, že hodnota vývozu za uplynulý rok překoná ten předchozí.
CzechTrade loni pomáhal českým firmám hledat náhradní trhy, jako byla například Gruzie s přesahem i pro Arménii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S celoročními výsledky velmi oceňuji české exportéry za jejich vynikající exportní výkon. Oproti roku 2021 vzrostl export o 13,3 procenta a dosáhl 4 473,9 miliardy korun. Nárůst je i oproti poslednímu předcovidovému roku 2019, a to o 21,2 procenta.

Je třeba vzít v úvahu, že čísla mohou reflektovat nárůst cen. Naprostá většina exportérů přitom opustila ruský trh a velice omezený byl také vývoz na Ukrajinu, i když za posledních pět měsíců roku 2022 vidíme výrazné zlepšení.

Naše agentura tak pomáhala českým firmám hledat náhradní trhy, jako byla například Gruzie s přesahem i pro Arménii, Katar, texaský Austin či kanceláře ve Střední Americe a na Filipínách.

PSALI JSME:
Meziroční vývoz se zvýší ve dvojciferném módu

Mezi odvětví s největšími meziročními růsty patřily potravinářské výrobky a produkty zemědělství, dále výrazně rostl vývoz koksu a rafinovaných ropných produktů a papírenské výrobky. Lze předpokládat, že v tomto pozitivním trendu bude český export pokračovat i v letošním roce, bude to ale záležet na dalším vývoji situace týkající se dodavatelských řetězců.

CzechTrade bude nadále pomáhat českým exportérům. Nejen, že otevíráme nové zahraniční kanceláře, ale již 20.-21. února pořádáme další ročník největší proexportní akce v Česku Meeting Point CzechTrade. Bezplatné konzultace zde českým firmám nabídnou odborníci z 52 zahraničních kanceláří, Klientského centra pro export a Design Centra CzechTrade.

Autor je generální ředitel agentury CzechTrade
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Index Exportu: Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.