Zahraniční obchod překvapil výrazným přebytkem

Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši téměř 35 miliard korun, zatímco náš odhad i tržní konsenzus počítal zhruba s deseti miliardami. Únorový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 19,7 miliardy korun vyšší.
Za pozitivním výsledkem tuzemského zahraničního obchodu v únoru stál především meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V kladném teritoriu se bilance nacházela již šestý měsíc v řadě. Po očištění o sezónní vlivy se přebytek zvýšil z lednových 3,8 miliardy korun na 19,2 miliardy korun v únoru. Za pozitivním výsledkem stál především meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 8,6 mld. Kč).

Dále se stroji a zařízeními (7,4 mld. Kč) a vyšší saldo obchodu se stroji a zařízeními a ostatními dopravními prostředky (u obou kategorii došlo k meziročnímu nárůstu o 3mld. Kč, pozn. aut.).

Naopak negativní vliv mělo na únorový výsledek prohloubení deficitu v obchodě s ropou a zemním plynem a elektřinou (u obou kategorii o 2,8 mld. Kč).

Celkový vývoz meziročně stoupl o 10,2 procenta, dovoz pak o 4,9 procenta. Výrazně v plusu byla bilance se sousedním Německem, která dosáhla 33,4 miliardy korun.

Vzhledem k pokračujícímu solidnímu trendu v tuzemské výrobě aut by měl export být nadále podporován vývozem dříve nedokončené produkce, kterou tuzemské automobilky nyní mohou kompletovat s ohledem na obnovené fungování dodavatelských řetězců.

Naplňování nevyřízených objednávek zřejmě i v dalších měsících podpoří výrobu v automobilovém průmyslu, a tudíž i export. Dobrou zprávou je i oživení v německém průmyslu, který v únoru překvapil růstem o 2,1 procenta meziměsíčně.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB