Českému zahraničnímu obchodu škodí pokles cen elektřiny

Názor
Zahraniční obchod České republiky v lednu zklamal. Vykázal přebytek pouze 3,7 miliardy korun. Přitom analytici oslovení agenturou Bloomberg vesměs očekávali vyšší přebytek. V průměru předpokládali, že přebytek vykáže úroveň takřka patnácti miliard korun.
S poklesem ceny elektřiny, jejíž je Česko významným evropským čistým vývozcem, klesá i příslušný přebytek v zahraničním obchodu s ní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruna v pátek po zveřejnění výsledku bezprostředně mírně oslabila. Letošní vyhlížený přebytek zahraničního obchodu, jenž by měl činit zhruba 130 miliard, by měl představovat klíčový tlak na posilování české měny.

Pokud by však byl celoroční výsledek zahraničního obchodu citelněji horší, tlak na posilování koruny bude pochopitelně slabší může pak výrazněji dominovat tlak na její oslabování, vyvolaný zejména očekávaným dalším snížením rozpětí v úrocích na koruně a úrocích na euru, resp. dolaru.

Snižování rozpětí je výsledkem současného vývoje, kdy Česká národní banka již své úrokové sazby snižuje, zatímco Evropská centrální banka i americká centrální banka ještě ne – obě by s ním měly začít až letos v polovině roku, případně dokonce v druhém pololetí.

PSALI JSME:
Nižší přebytek zahraničního obchodu na začátku roku

Příznivý vliv na český zahraniční obchod měl v lednu zejména vývoz automobilů. Přebytek v této oblasti byl meziročně o 2,8 miliardy korun vyšší. Což souvisí se zacelením zpřetrhaných mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců. Ty byly zpřetrhány již od doby covidové pandemie.

Díky poklesu cen plynu na evropských burzách i úspornějšímu nakládaní s ním v celé české ekonomice se meziročně snížil deficit v obchodu s ním.

Naopak se snížil přebytek v obchodu s elektřinou, což je v podstatě rovněž důsledek poklesu cenu plynu, od jehož ceny se odvíjí burzovní cena elektřiny. A s poklesem ceny elektřiny, jejíž je Česko významným evropským čistým vývozcem, klesá i příslušný přebytek v zahraničním obchodu s ní.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přebytek zahraničního obchodu se v prosinci meziměsíčně snížil

Zavřít reklamu ×
  1. Centropol drží cenu elektřiny tesně pod vládním stropem až do roku 2026. Ukončit smlouvu nejde,jsou tam velké sankční pokuty.

  2. Exportu skodi predevsim vysoke ceny elektriny a energii obecne, protoze dusi domaci prumysl a ten tim ztraci konkurenceschopnost. Nemuzeme zalozit svoji exportni ekonomiku na tom, ze budeme vyvazet drahou elektrinu..i kdyz vlade by se to mozna libilo, protoze by mela zaruceny penezovod do statni kasy. Bohuzel to ale poskozuje vsechny ostatni a soucasne to zvysuje zranitelnost diky vysoke volatilite cen elektriny. Daleko zdravejsi je mit rozumne ceny energii a export zalozit na domacim prumyslu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB