Zahraniční obchod v květnu zůstal v přebytku

Bilance zahraničního obchodu v květnu dosáhla 13,6 miliardy korun. Oproti tržnímu konsenzu (28,4 mld. Kč) i našemu odhadu (22,7 mld. Kč) šlo o určité zklamání. Hlavním tahounem s přebytkem ve výši 51,2 miliardy korun zůstal obchod s motorovými vozidly.
Deficit se v květnu meziročně prohloubil u obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji. Ilustrační foto: Pixabay.com

Květnový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 4,4 miliardy korun lepší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již devátý měsíc v řadě. V úhrnu za prvním pět měsíců letošního roku přebytek zahraničního obchodu dosáhl 130 miliard korun, čímž překonal výsledek za celý loňský rok (123,4 mld. Kč).

Meziroční nárůst salda zahraničního obchodu v květnu příznivě ovlivnil zejména obchod s elektrickými zařízeními (zlepšení o 6,4 mld. Kč y/y). Zmenšil se ale také deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 4 mld. Kč). Meziročně vyšší kladné saldo (o 2,7 mld. Kč) zaznamenal rovněž obchod s motorovými vozidly.

Deficit se v květnu naopak meziročně prohloubil u obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 5,2 mld. Kč), koksem a rafinovanými ropnými produkty (o 4,1 mld. Kč) a základními kovy (o 1,8 mld. Kč). Celkový vývoz se meziměsíčně po sezónním očištění se snížil o 3,2 procenta, dovoz o 2,1 procenta.

Přebytek zahraničního obchodu by měl za celý letošní rok podle našeho odhadu dosáhnout více než 200 miliard korun po loňských 123,4 mld. Kč. Vzhledem k celkově příznivým datům v posledních měsících však může být výsledek ještě lepší. Kladné bilance by s přispěním přebytku zahraničního obchodu měl letos dosáhnout také celý běžný účet platební bilance, což by mohlo podpořit pozvolné posilování české koruny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB