
Opět se prohloubil deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 7,9 mld. Kč), dále schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (5,7 mld. Kč) a schodek se základními kovy (o 4,1 mld. Kč). Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl pak meziročně nižší o 6,7 miliardy korun.
Za celý loňský rok bilance zahraničního obchodu skončila v mírném schodku 1,5 miliardy korun. V roce 2020 přitom ještě vykazovala přebytek 180 miliard. V letošním roce očekáváme, že se bilance vrátí do kladných čísel. Její přebytek by měl dosáhnout 72 miliard korun. V následujících letech očekáváme jeho stabilizaci kolem 120 miliard.
K normálu by se mělo vracet i tempo růstu exportů a importů. Zatímco v loňském roce bylo jejich tempo uměle navyšováno nízkou statistickou základnou z roku 2020, když exporty rostly o 13 procent a dovozy o 19 procent, v letošním roce očekáváme umírněnější tempa okolo šesti procent u vývozů a čtyř procent u dovozů.
Exportům by mělo nahrávat slábnutí problémů se subdodávkami i očekávaný solidní výkon ekonomiky eurozóny. Importy budou závislé na dalším vývoji na komoditních trzích i oživení domácí investiční aktivity. Cenu ropy očekáváme letos na průměrných 78 dolarech za barel. Vzhledem ke geopolitickým problémům se však rizika koncentrují ve směru vyšších cen a tím i vyšších importů.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)