Zahraniční obchod: Z přebytku 180 miliard do deficitu

Názor
Bilance zahraničního obchodu za prosinec skončila v deficitu 15 miliard korun, tedy v souladu s naším očekáváním. Ve srovnání s prosincem loňského roku byl výsledek o téměř 31 miliard horší.
V loňském roce se opět prohloubil deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Opět se prohloubil deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 7,9 mld. Kč), dále schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (5,7 mld. Kč) a schodek se základními kovy (o 4,1 mld. Kč). Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl pak meziročně nižší o 6,7 miliardy korun.

Za celý loňský rok bilance zahraničního obchodu skončila v mírném schodku 1,5 miliardy korun. V roce 2020 přitom ještě vykazovala přebytek 180 miliard. V letošním roce očekáváme, že se bilance vrátí do kladných čísel. Její přebytek by měl dosáhnout 72 miliard korun. V následujících letech očekáváme jeho stabilizaci kolem 120 miliard.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku dolů

K normálu by se mělo vracet i tempo růstu exportů a importů. Zatímco v loňském roce bylo jejich tempo uměle navyšováno nízkou statistickou základnou z roku 2020, když exporty rostly o 13 procent a dovozy o 19 procent, v letošním roce očekáváme umírněnější tempa okolo šesti procent u vývozů a čtyř procent u dovozů.

Exportům by mělo nahrávat slábnutí problémů se subdodávkami i očekávaný solidní výkon ekonomiky eurozóny. Importy budou závislé na dalším vývoji na komoditních trzích i oživení domácí investiční aktivity. Cenu ropy očekáváme letos na průměrných 78 dolarech za barel. Vzhledem ke geopolitickým problémům se však rizika koncentrují ve směru vyšších cen a tím i vyšších importů.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod ČR loni skončil ve schodku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB