Zájem o bateriové elektromobily v Evropě táhnou dotace

Zatímco v Evropské unii během druhého kvartálu podle dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) klesly nové registrace všech automobilů v podstatě na polovinu (přesně o 49,7 %), na prodeje elektromobilů během nejtěžší fáze pandemie covid-19 jakoby to nemělo vliv. Elektromobily se tomuto trendu výrazně vymykaly.
Bateriové elektromobily jsou stále závislé na nedostatečné nabíjecí infrastruktuře. Foto: FAEI.cz

Hlavní pětice evropských trhů (Německo, Velká Británie, Francie, Španělsko a Itálie – pozn. red.) zaznamenala růst jak v prodejích čistě bateriových elektromobilů (o 35 %), tak i v kategorii plug-in hybridů (o 121 procent!). Jedinou klesající kategorií byly klasické hybridy, kterých se prodalo o 29 % méně než před rokem. Vyplývá to z aktuální studie PwC E-Mobility Sales Review.

„Plug-in hybridy pomáhají automobilkám snižovat celkové emise a tím i snižovat hrozbu pokut od Evropské komise. Zároveň nejlépe kombinují výhody elektromotoru a konvenčního pohonu a jsou proto poměrně populární i u zákazníků. Na bateriové elektromobily jsou zase v některých zemích vysoké dotace,“ vysvětluje Pavel Štefek, partner PwC ČR a expert na automobilový průmysl.

Evropský zájem o čistě bateriové elektromobily táhnou především dotace. Francouzi například mohou zažádat až o 12 000 eur, což se blíží polovině ceny levnějších modelů, Nizozemci mají nárok na čtyři tisíce eur.

Německo nedávno dokonce své dotace na nákup elektromobilu navýšilo na dvojnásobek a tak kupující nyní dostávají od státu pobídku 6 000 eur a od samotného výrobce až další tři tisícovky. Výsledkem toho je, že ve Francii stouply prodeje bateriových elektromobilů o 48,7 % a v Německu se meziročně prodalo dokonce o 257 % více plug-in hybridů.

Přestože jsou Spojené státy domovinou automobilky Tesla, nejznámějšího výrobce elektromobilů na světě, nákup bateriových vozů výrazněji nepodporují. Během „koronavirového“ čtvrtletí tak v USA klesaly prodeje všech elektrických aut o 32,6 procenta, což v podstatě kopírovalo celý automobilový trh v USA, který ve druhém kvartále poklesl o přibližně o třetinu.

PSALI JSME:
Elektromobily jsou propadák. Češi dál kupují hlavně benzínové a naftové automobily

Čína, která má v rozvoji elektromobility za sebou delší historii, už naopak dotace snižuje. To se už před koronavirovou pandemií propsalo do klesajících prodejů. A i nyní se meziročně v Číně prodalo o 22,1 % elektrických aut méně. Dařilo se pouze klasickým hybridům, jejichž prodeje vzrostly o necelých devět procent.

Ačkoli v Česku není v podstatě žádná přímá podpora elektromobilů, tuzemské prodejní statistiky vykazují podobnou dynamiku, jako na západě Evropy. Čistě bateriových aut se prodalo meziročně o více než třetinu více a skupina sčítající dohromady hybridy i plug-in hybridy vrostla dokonce o 284 % za rok.

Tak velký nárůst má však vysvětlení v nízkém předchozím srovnávacím základu. Česko má v prodeji elektromobilů oproti rozvinutým trhům zpoždění. Za kvartál se tu prodají řádově stovky elektrických aut, přičemž jejich tržní podíl mezi nově registrovanými auty není ani jedno a půl procenta (přesně 1,37 %). Tedy přibližně desetina toho, co v hlavní pětici evropských trhů.

PSALI JSME:
Elektromobily sice mají nejnižší povinné ručení, ale skoro nikdo je nekupuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Benzín zdražuje, nafta bude levnější

Od loňského března, kdy ruská invaze na Ukrajinu vyhnala ceny pohonných hmot do extrémních výší, je nafta netypicky výrazně dražší než benzín. Během září se cena jednoho litru obou paliv lišila dokonce téměř o šest …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB