Zájem o hypotéky měsíc od měsíce klesá. Trh se připravuje na skokový propad

Sazby hypoték meziměsíčně stoupají, jak dokládají nejnovější hypoteční indexy společností Fincentrum a Broker Consulting, které o nich včera informovaly redakci. Česká bankovní asociace (ČBA), která před měsícem spustila svůj Hypomonitor a která informovala, že statistiky bude zveřejňovat v agregované podobě za celý bankovní sektor pravidelně vždy v polovině měsíce, do včerejška data nezveřejnila.
Klienti bank, kterým bude v příštích měsících končit fixace úrokové sazby, musí připravit na složitou situaci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Takže můžeme porovnat jen dva indexy. „Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v říjnu vzrostla o dalších 11 bazických bodů na 2,54 procenta,“ informoval naši redakci Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů v říjnu vzrostla průměrná úroková sazba o 0,15 procentního bodu na 2,72 procenta.

Nárůst sazeb úvěrů na bydlení odráží zvyšování základní úrokové sazby ze strany České národní banky (ČNB) v předchozích měsících.

„Odborníci předpokládají, že sazby hypoték půjdou dál nahoru, jakmile se do nich promítne listopadové razantní zvýšení sazeb ČNB o 1,25 procentního bodu,“ sdělil redakci hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Podle Fincentrum Hypoindex průměrná výše hypotečního úvěru v říjnu opět vzrostla na 3 186 238 korun, index Broker Consulting uvádí hodnotu 3 121 000 korun. Jak uvedl Jiří Sýkora, zájem o hypotéky oproti předcházejícím měsícům klesá: „Zatímco ještě v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték více než 75 procent, v září to již bylo 38 procent a v říjnu již „pouze“ 27 procent.“

Pozvolný nárůst sazeb bude mít podle Sýkory za následek i pozvolné klesání zájmu o nové úvěry. „Dá se předpokládat, že jakmile se skokové zdražení promítne do průměrné sazby, budou skokově „padat“ i objemy podepsaných hypoték,“ uvedl. „Vzhledem k současnému vývoji, kdy sazby rostou každý měsíc o jeden procentní bod, lze očekávat, že kupující, kteří si nestihli pořídit hypoteční úvěr za nízkých sazeb, budou mnohem více zvažovat koupi nemovitosti,“ konstatoval Martin Novák.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy banky musí se jít sazbami na úvěrech, včetně hypoték, citelně nahoru kvůli zvýšení základní úrokové sazby ČNB. „Průměrná sazba hypoték v ČR tak poměrně rychle vzroste na více než čtyři procenta a pak až k pěti procentům. Takový nárůst znamená, že splátka hypotéky se pro typického dlužníka může navýšit třeba i o tři tisíce až čtyři tisíce měsíčně,“ sdělil ekonom naší redakci.

Kovanda současně připomněl, že v Česku je zhruba milion domácností, které hypotéku mají, a další skoro milion, které o ni uvažují. „Pokud splátka hypotéky trvaleji naroste o tisícovky měsíčně, přinese to zmírnění růst cen nemovitostí. Zřejmě ale nelze čekat zastavení, ba propad cen realit. Zvolnění jejich pandemického citelného zdražování ovšem ano,“ uvedl ekonom.

Zdroj: Broker Consulting

„Zda na hypotečním trhu dojde pod tíhou nových úrokových sazeb ke zpomalení, či dokonce propadu, bude jasné až v následujících měsících,“ uvedl Martin Novák z Broker Consulting. Podle něj nelze vyloučit, že kupující později začnou tlačit na pokles cen nemovitostí. „Na druhou stranu prodávající budou vůči tomuto tlaku po určitou dobu imunní i s ohledem na silně rostoucí inflaci,“ dodal.

Podle Nováka se klienti bank, kterým v příštích měsících bude končit fixace úrokové sazby, musí připravit na složitou situaci. V roce 2017 si více než 70 procent klientů fixovalo sazby v rozmezí 1,79 až 2,29 procenta na pět let. Tato fixace jim tedy končí v letošním a příštím roce. Nyní na tyto klienty čeká poměrně tvrdá ekonomická realita, kdy sazby se všemi slevami za další produkty začínají na třech procentech.

PSALI JSME:
Hypoteční index Fincentra má novou konkurenci. Přímo od bank

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.