Zájem o hypotéky v říjnu byl nejvyšší od loňského června, úrokové sazby jsou nejnižší za poslední rok

Více než dvojnásobný objem hypoték poskytly banky letos v říjnu ve srovnání se stejným měsícem roku loňského (nárůst o vysokých 123 procent, pozn. aut.). Na první pohled velmi pozitivní zpráva, která by mohla znamenat zotavování hypotečního trhu. Trochu ji ale kazí skutečnost, že k takovému výraznému růstu došlo hlavně kvůli velmi nízké srovnávací základně.
Počet nově poskytnutých hypoték letos v říjnu vzrostl na 4,1 tisíce, což je nejvyšší hodnota od loňského června. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Banky a stavební spořitelny poskytly během letošního října hypoteční úvěry v celkové hodnotě 16,1 miliardy korun, což znamená v porovnání s předchozím měsícem nárůst o 18,4 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA).

Hypoteční trh přesto stále velmi zaostává za předcovidovými roky. Oproti říjnu 2020 byl objem poskytnutých hypoték poloviční. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték propadl o 57 procent na 162 miliardy korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v říjnu dosáhl 13,2 miliardy korun po zářiových 11,3 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,5 miliardy korun oproti 2,3 miliardy korun v září.

Počet nově poskytnutých hypoték v říjnu vzrostl na 4,1 tisíce, což je nejvyšší hodnota od loňského června. I tento ukazatel je stále hluboko pod dlouhodobým standardem. Ještě v roce 2020 se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v říjnu pokračovala v mírném zlevňování, když se dostala na 5,71 procenta. Hypotéky tak jsou nejlevnější za poslední rok. Hypoteční sazby se však stále pohybují na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou ještě o něco vyšší, pohybují kolem šesti procent.

Hypotéky nepatrně zlevňují díky konkurenčnímu boji komerčních bank, které se snaží získat co nejvíce klientů, kterých na trhu moc nezbylo. Zásadnější zlevnění hypoték však mají v rukou centrální bankéři, kteří určují základní úrokové sazby, od nichž se odvíjí úroky komerčních úvěrů včetně těch hypotečních.

Už rok a půl je drží na nesmyslně vysokých hodnotách a ani na svém posledním jednání je v rozporu s očekáváním nesnížili. Centrální banka tak udusila celý hypoteční trh a s ním i trh realitní. Vysoké sazby navíc ještě prohloubily už tak špatnou dostupnost vlastního bydlení, což dokazují mimo jiné statistiky prodejů nových bytů v Praze. Těch se loni prodalo nejméně za posledních dvacet let.

Drahé hypotéky jsou ale špatnou zprávou i pro ty domácnosti, které už hypoteční úvěr splácejí. Letos totiž končí fixační období desítkám tisíc rodin, které musí počítat s výrazným zvýšením měsíčních splátek. Což v kontextu pokračujícího zdražování zboží i služeb představuje obrovské zásahy do rodinných rozpočtů.

Pokud měly dvouprocentní hypotéku, která byla ještě před dvěma lety poměrně běžná, nyní zaplatí o mnoho tisíc korun měsíčně na splátkách více. U průměrné hypotéky ve výši 3,2 milionu korun na 25 let lidé zaplatí měsíčně při aktuální úrokové sazbě měsíčně o 6 542 koruny více, než kolik platili s dvouprocentní úrokovou sazbou.

Ročně tak taková domácnost na výdaje spojené s bydlením vynaloží o 78,5 tisíce korun více. To jsou prakticky dvě průměrné hrubé mzdy v ČR. Pokud nemají připravené dostatečné rezervy, čekají je velmi těžké časy.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Obdivuji lidi co si berou tady v ČR hypotéku…..Raději budu pracovat 10 let v Rakousku a není třeba si na dům či byt půjčovat a splácet do důchodu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB