Sazby hypoték v listopadu opět mírně klesly. Dočkají se Češi nižších sazeb jako vánočního dárku?

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu již šestý měsíc v řadě nepatrně klesá. Za poslední měsíc se snížila o čtyři bazické body a k 6. listopadu činila 6,01 procenta ročně. Za poslední půlrok klesly sazby o 31 bazických bodů, v průměru zhruba o pět bodů za měsíc. Redakci FAEI.cz o tom informoval Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.
Nejvýrazněji zlevnily hypotéky fixované na tři roky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Hypoteční sazby i nadále více méně stagnují, protože pokles Swiss Life Hypoindexu o čtyři bazické body, na současnou hodnotu 6,01 procenta, je změnou spíše kosmetickou. Stojí za ní mimo jiné velmi krátkodobá nabídková akce jedné z bank, které Swiss Life Hypoindex tvoří. Obecně však banky i nadále kopírují chování ČNB, která opět ponechala sazby na stávajících hodnotách,“ vysvětlil analytik.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,01 procenta ročně klesla o 68 korun na 22 582 korun. „Hypoteční splátka se v letošním roce snížila již o téměř 700 korun. Pod hranici 23 tisíc korun se ale splátka hypotéky dostala až v srpnu,“ uvedl Sýkora.

Nejvýraznější pokles úrokových sazeb podle indexu zaznamenaly hypotéky fixované na tři roky, a to v průměru o 0,13 procentního bodu. U hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) klesly na 5,91 procenta a u hypoték pro mladé do 36 let (LTV nad 80 %) na 6,26 procenta. Nepatrně zlevnily i hypotéky fixované na pět a deset let.

Swiss Life Hypoindex listopad 2023. Zdroj: Swiss Life Hypoindex

Proti proudu se vydaly hypotéky fixované na jeden rok. V průměru zdražily o tři bazické body a banky je mladým nabízejí za 6,04 procenta a ostatním za 6,46 procenta. Jednoleté fixace hypoték do 80 procent LTV zůstávají i nadále nejdražší na trhu, nejlevnější jsou naopak pětileté fixace.

„Hypoteční sazby jsou i nadále na nejvyšších úrovních od devadesátých let minulého století. Změnit to může jedině centrální banka snížením základních úrokových sazeb. Na posledním zasedání bankovní rady však k tomu navzdory očekáváním analytiků nepřistoupila,“ sdělil redakci Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

„Česká národní banka uvedla, že s velkou pravděpodobností ke snížení sáhne na příštím, tedy prosincovém zasedání. Na bankách potom bude, zda případné snížení promítnou do sazeb hypoték okamžitě jako takový vánoční dárek klientům, nebo počkají se snížením až na rozjezd hypotečního trhu na počátku roku 2024,“ doplnil hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

PSALI JSME:
Centrální bankéři promarnili další šanci restartovat českou ekonomiku a zlepšit dostupnost bydlení

„Úrokové sazby mírně klesají také díky nabízeným akčním sazbám na velmi krátké období. Banky se tedy snaží zatlačit na klienty a nalákat je ještě před Vánoci,“ citoval web České noviny hypoteční specialistku společnosti FinGO Janu Vaisovou. Poslední šanci na snížení úrokových sazeb v letošním roce bude mít ČNB na měnově-politickém zasedání 21. prosince.

Zakladatel finanční aplikace Orbi Jakub Škrabánek doplnil, že při pokračujícím trendu klesajících úroků se klientům vyplatí s refinancováním počkat co nejdéle. Zájemci o koupi nemovitosti by naopak neměli otálet. Ceny nemovitostí se podle něj již brzy odrazí od dna, protože průměrné nominální mzdy nepřestávají růst.

Pokud centrální banka v prosinci přistoupí ke snížení základní sazby, půjde zřejmě podle očekávání pouze o pokles o čtvrt procentního bodu. Základní sazba by tak mohla klesnout na 6,75 procenta. Přestože banky nedočkavě vyhlížejí oživení hypoteční trhu, snížení základní sazby o čtvrt procentního bodu by se v hypotečních sazbách nemuselo bezprostředně příliš projevit.

PSALI JSME:
Centrální bankéři zůstávají největším hrobníkem snů o vlastním bydlení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB