Žák bořil školní nábytek, představoval si, že je láva. Děti už potřebují ven. Procházky nestačí

Udržet temperament žáků prvních stupňů na uzdě je pro učitele a rodiče teď mnohem těžší. Na procházky se sice může, ale jinak v podstatě nic, a dětem to nestačí. „Boural školní nábytek,“ stojí v jedné ze čtyř poznámek za poslední dva týdny v žákovské knížce druháka z Čelákovic.
Udržet temperament žáků prvních stupňů na uzdě je pro učitele a rodiče teď mnohem těžší. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Manželka je přitom speciální pedagožka, takže si připadáme jako kovářova kobyla, co chodí bosa, a oba na to valíme oči, co se to děje. Tomáš je normální, veselý a všímavý kluk, který ve škole potíže neměl. A teď takový příval poznámek. Jenže jak se nikam moc nemůže, je plný energie, a navíc paní učitelka i o přestávkách nechává děti ve třídě,“ popisuje čtyřicetiletý tatínek Robert.

Když si s Tomášem promluvil, cože to ve škole vyvádí, chlapec mu bezelstně odpověděl: „Tatínku, já jsem v té podlaze, co je ve škole, viděl lávu, tak jsem se po ní klouzal jako bych byl taky láva ze sopky.“ Zkrátka fantazie Malého prince.

Děti jsou zrcadlem rodiny, školy, společnosti a většina lidí nese dlouhotrvající uzávěru už velmi těžce. Všeobecný splín nenastal ze dne na den, ale prostupuje pozvolna, postupně. A děti mají svůj svět, své představy, a přitom cítí, že je něco jinak.

PSALI JSME:
Někteří žáci si ročník zopakují. Výuka na dálku školu nenahradí

Děti, tancujte, bude nám líp

Podle psycholožky Veroniky Pavliskové z poradny Mojra.cz by měly učitelky, byť v omezeném prostoru školy, s dětmi z prvních stupňů alespoň chvíli cvičit.

„Menším dětem kromě písemných úkolů můžete například zadat naučit se nějakou písničku nebo básničku doprovázenou tancem nebo gesty. Můžete také nechat na nich, aby si tanec k písni sami vymysleli,“ míní psycholožka.

A žáci, co mají jen on-line výuku z domova? „Problém je stereotyp. Jedna aktivita by v ideálním případě neměla trvat déle než deset minut. Samozřejmě jsou činnosti a úkoly, u kterých to dodržet nelze. Aktivity, které zaberou delší čas a je nutné se na ně více soustředit, je třeba zařazovat hned na začátek dne,“ shrnuje Pavlisková.

PSALI JSME:
Distanční výuka: Záchrana vzdělání, nebo skrytá hrozba?

Starší žáci: Natočte video na téma…

Starším žákům je podle ní dobré zadávat samostatné úkoly rozvíjející práci s textem a vyhledávání informací, tedy tvorbu referátů a prezentací, nebo natočit krátké video, na což obvykle při běžné výuce nezbývá čas.

„Sociální izolací, frustrací z toho, že je vše zavřené, trpí nejen dospělí, ale také naše děti. Přestože nijak neshazuji důležitost získávání školních vědomostí, tak tato doba si vyžaduje, aby pedagogové vnímali i změny chování u svých žáků a žáci věděli, že se na ně mohou s čímkoliv obrátit,“ apeluje psycholožka Pavlisková.

Covidová doba vede podle k ní k tomu, že se zvyšuje četnost psychických problémů v rodinách. „Častěji se setkávám s různou formou agrese ve vztahu. Lidé, kteří jsou sami, se naopak obvykle snaží využít tento čas k seberozvoji. Během první vlny jsem řešila obavy z covidu, doprovázené obvykle strachem vycházet vůbec z domu, ale od jara jsem již takový případ nezaznamenala,“ konstatuje Pavlisková.

PSALI JSME:
Rodiče dětí školou povinných mohou čerpat nové krizové ošetřovné už teď

Zavřít reklamu ×
  1. Takže učitelka neumí jednat s dětmi, neví, co potřebují, a chyba je v dětech? No opravdu zajímavý výklad celé situace.

  2. Držet děti doma a zejména ty, co do školy vůbec nesmí, je týrání. Tak dlouhé domácí vězení nemůže zůstat bez následků. Izolace od kolektivu, spousty úloh a vyčerpávající online výuka z dětí udělá psychicky narušené jedince a to teprve bude obětí, kam se hrabe nějaký vir.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru