Zákeřný trojan Emotet se vrátil

Podle Celosvětového indexu dopadu hrozeb se loni v listopadu vrátil agresivní trojan Emotet, který je jedním z nejnebezpečnějších malwarů. V červenci svoje aktivity nečekaně utlumil, ale v listopadu se vrátil ve velkém stylu a hned byl druhým nejrozšířenějším malwarem. Informoval o tom Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies.
Podle Celosvětového indexu dopadu hrozeb se loni v listopadu vrátil agresivní trojan Emotet, který je jedním z nejnebezpečnějších malwarů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Emotet byl původně bankovní trojan, ale vzhledem k jeho všestrannosti se postupně vyvinul v distributora dalších malwarů a je efektivně používán i v kombinaci s ransomwarem. Běžně se šíří prostřednictvím phishingových kampaní a k opětovnému vzestupu mohly přispět i malspamové kampaně, které byly určené k distribuci bankovního trojanu IcedID.

Poprvé od července 2021 se na třetí místo žebříčku celosvětového indexu nejčastějších malwarů dostal trojan Qbot, který krade bankovní přihlašovací údaje a sleduje stisknuté klávesy. Qbot je používán k finančně motivovaným útokům. Umožňuje krást finanční data, bankovní přihlašovací údaje a informace z webových prohlížečů.

PSALI JSME:
Počet kyberútoků na východoevropské země roste

„Jakmile Qbot infikuje systém, hackeři nainstalují backdoor, který umožňuje ransomwarové útoky a kyberzločinci mohou použít taktiku dvojitého vydírání, protože kromě zašifrovaných dat vyhrožují zveřejněním ukradených finančních informací,“ vysvětlil Tomáš Růžička z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace. Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v listopadu znovu posunula mezi méně bezpečné země a patřila jí celosvětově 30. pozice.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Letošek přinese další koronavirové kyberútoky, kybernetické konflikty a hrozby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Prazdroj spustil plně automatizovaný sklad

Na ploše o rozloze 10 000 metrů čtverečních, což odpovídá jednomu a půl fotbalovému hřišti, otevřel minulý týden Plzeňský Prazdroj přímo ve svém areálu nový plně automatizovaný sklad. S výší 780 milionů korun jde o …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB