Zakletý byt na nejdražší české adrese

Některé nemovitosti sebou nesou prazvláštní příběhy. I když lákají, jako by byly začarované. Tak je tomu i v případě prázdného bytu v metropoli na Malé Straně, přímo na Kampě, v domě U Bílé boty. Vlastník zemřel a neměl dědice, takže byt připadl státu. V dražbě ale jeden ze zájemců přihazoval miliony, jako by šlo o stokoruny. Jenže nezaplatil. Neobvyklé, říkají úředníci.
Dům U Bílé boty na Malé Straně v Praze. Foto: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

Svým postupem „hráč“, jenž vyhrál, ale nedohrál, zvedl enormně minimální vyvolávací cenu a další dražby tak byly neúspěšné. Jako by tím zdevastovaný byt na nejdražší adrese v Česku zaklel.

První dražba zcela vybydleného bytu se zčernalými stěnami a bez jakéhokoliv vybavení organizovaná Úřadem pro zastupování státu ve věci majetkových (ÚZSVM), se konala na konci loňského dubna. Minimální cena 6,5 milionu korun se po dvaceti příhozech vyšplhala na 15,8 mil. Kč. Jen pro srovnání: Na serveru Sreality.cz jsou aktuálně na Malé Straně ve veřejné nabídce dvě desítky bytů v dispozici 2+1 v cenách kolem deseti až 13,5 milionu.

„Výhercem dražby byl muž, ročník 1963. Jenže dražba byla zmařena. Nezaplatil,“ popisuje mluvčí úřadu Radek Ležatka. Opakovaná dražba byla vyhlášena za čtyři měsíce. Vyvolávací cena už ale musela startovat na poslední ceně 15,8 milionu korun. Takové jsou předpisy. Nikdo byt nekoupil.

Následovala druhá opakovaná dražba, kdy už cena může klesnout, v tomto případě na 14,3 milionu korun. Opět nikdo nepřišel. A tak se chystá třetí opakovaná dražba, celkově čtvrtá, jež je plánována na druhé čtvrtletí letošního roku.

Jistinu úřad vrátil, strhnul si deset tisíc korun

Podle mluvčího Ležatky není obvyklé, že vydražitel nezaplatí. U tohoto typu dražeb vítěz, který nezaplatil, přijde z jistiny o zhruba deseti tisíc, což jsou náklady dražby. Jinak se mu jistina, jež může být u tak drahé nemovitosti i přes milion korun, vrací.

PSALI JSME:
Hledáte levné bydlení? Zajímejte se o dražby

Vzpomíná ještě na paní, která vydražila dva rodinné domy v Černošicích u Prahy. Velmi drahá lokalita. Byla to nejspíš taktika, neboť nemohla předem tušit, zda její možnosti někdo jiný nepřeplatí, a tak šla do obou dražeb. A jeden dům pustila. V porovnání s investicí jí to stálo drobné: dvanáct tisíc.

Pokud je ale nemovitost nabízena ve výběrovém řízení s následnou aukcí, tak v případě nezaplacení vítězné ceny by jistina propadla. Výběrové řízení s aukcí se od dražby odlišuje tím, že je to vlastně dražba v dražbě.

Do aukce tak postupuje jen část zájemců, kteří ještě před tím v obálkách zašlou své cenové nabídky. „Je to motivace k tomu, aby zájemci dali co nejvyšší nabídku už do obálek,“ vysvětlil Ležatka.

PSALI JSME:
„Dražby nemovitostí přitahují více kupujících,“ říká prokuristka Eurodražby.cz Simona Krejčová

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.