Zápisy skutečných majitelů zatopily soudnímu aparátu až do jara

Za zákona musejí lidé nechat u soudů do konce roku 2018 zapsat skutečné majitele všech právnických osob. Tak tento termín se ale opravdu nestihne. Soudy totiž se zpracováním zápisů budou podle interních odhadů bojovat ještě na jaře.
Soudy se zpracováním zápisů skutečných vlastníků budou bojovat ještě na jaře. Foto: Pixabay

O nic tak moc ale zase nejde, sankce za pozdní zapsání nejsou, když byl návrh podán ještě v roce 2018. Jde jen o zbytečný stres na už tak zavalených soudech. Zákonodárci si zase něco vymysleli s tvrdými termíny, ale jak je u nás v Česku zvykem, administrativa si na to nebyla schopná připravit funkční instrument a lidé, jako obvykle, to nechali na poslední chvíli.

„Lidé podání návrhu na zápis skutečných majitelů nechali na poslední chvíli. Za poslední měsíc k nám spadlo dvacet tisíc návrhů, to je děsivé,“ potvrdil portálu FAEI.cz místopředseda Městského soudu v Praze Michal Výtisk. Přitom normální počet jsou jednotky podání na zápis za měsíc.

PSALI JSME:
Nezapomněli jste? Nová povinnost pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek

Výtisk se obává, že mezi podáními jsou i běžné návrhy, u nichž, není-li rozhodnuto do pěti dnů, začínají platit, aniž je soud probral. Fikce rozhodnutí.

„Situace je enormní. Je to i proto, že aplikace, do které se zapisují skuteční majitelé, nefunguje dobře. Nedaří se doručovat do datových schránek, ani přijímat podání. Ministerstvo spravedlnosti na potíže s aplikací je upozorňováno už rok,“ konstatoval místopředseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Tomáš Zadražil.

Zavřít reklamu ×
 1. A o co tady vlastně jde? Asi o to,aby se zakrylo,že sveřenecké fondy ( viz Babiš) mají lhůtu do roku 2021! A tam,kde jsou vlastníci i jejich podíly ve společnosti zřejmé i z veřejného výpisu, jsou tímto zbytečně šikanováni. Takže opět vypouštění „mlhy“ že.

 2. Nechapu co je za problem… Dovolenou urcuje zanestnavatel. Nemuze byt problem stahnout veskere zamestnance soudu z dovolenych…

 3. Do konce roku se to nestihne? A to by mne tedy zajímalo, od kdy se to mělo přiznat. Já jen, zda na to nebyl zase dostatek času, podobně jako na řidičáky, víc jak rok a všichni všechno nechávají na poslední chvilku a pak se brečí, že se to nestihne. To je klasika v tomto absurdistáně. Pokud na to byl rok a někdo se na to vykašlal, tak at mu klidně vrazej pokutu.

  • Nebyl na to rok. A nebyly informace.
   Já se to např. dověděl v prosinci náhodou ze soukromého serveru.
   V diskuzi toho serveru byl postup pro vyplnění a poznámky na nesmyslnost tohoto dotazníku. Pokuta je už ta tisícovka od příštího roku..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hypotéka může zkomplikovat rozvod

Obecně platí, že když se ze společných peněz financuje nemovitost, která je ve vlastnictví jen jednoho z manželů, je třeba to při vypořádání majetku u rozvodu druhému z manželů nahradit. Nedávný rozsudek Nejvyššího …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB