Zápisy skutečných majitelů zatopily soudnímu aparátu až do jara

Za zákona musejí lidé nechat u soudů do konce roku 2018 zapsat skutečné majitele všech právnických osob. Tak tento termín se ale opravdu nestihne. Soudy totiž se zpracováním zápisů budou podle interních odhadů bojovat ještě na jaře.
Soudy se zpracováním zápisů skutečných vlastníků budou bojovat ještě na jaře. Foto: Pixabay

O nic tak moc ale zase nejde, sankce za pozdní zapsání nejsou, když byl návrh podán ještě v roce 2018. Jde jen o zbytečný stres na už tak zavalených soudech. Zákonodárci si zase něco vymysleli s tvrdými termíny, ale jak je u nás v Česku zvykem, administrativa si na to nebyla schopná připravit funkční instrument a lidé, jako obvykle, to nechali na poslední chvíli.

„Lidé podání návrhu na zápis skutečných majitelů nechali na poslední chvíli. Za poslední měsíc k nám spadlo dvacet tisíc návrhů, to je děsivé,“ potvrdil portálu FAEI.cz místopředseda Městského soudu v Praze Michal Výtisk. Přitom normální počet jsou jednotky podání na zápis za měsíc.

PSALI JSME:
Nezapomněli jste? Nová povinnost pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek

Výtisk se obává, že mezi podáními jsou i běžné návrhy, u nichž, není-li rozhodnuto do pěti dnů, začínají platit, aniž je soud probral. Fikce rozhodnutí.

„Situace je enormní. Je to i proto, že aplikace, do které se zapisují skuteční majitelé, nefunguje dobře. Nedaří se doručovat do datových schránek, ani přijímat podání. Ministerstvo spravedlnosti na potíže s aplikací je upozorňováno už rok,“ konstatoval místopředseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Tomáš Zadražil.

Sdílet:
 1. A o co tady vlastně jde? Asi o to,aby se zakrylo,že sveřenecké fondy ( viz Babiš) mají lhůtu do roku 2021! A tam,kde jsou vlastníci i jejich podíly ve společnosti zřejmé i z veřejného výpisu, jsou tímto zbytečně šikanováni. Takže opět vypouštění “mlhy” že.

 2. Nechapu co je za problem… Dovolenou urcuje zanestnavatel. Nemuze byt problem stahnout veskere zamestnance soudu z dovolenych…

 3. Do konce roku se to nestihne? A to by mne tedy zajímalo, od kdy se to mělo přiznat. Já jen, zda na to nebyl zase dostatek času, podobně jako na řidičáky, víc jak rok a všichni všechno nechávají na poslední chvilku a pak se brečí, že se to nestihne. To je klasika v tomto absurdistáně. Pokud na to byl rok a někdo se na to vykašlal, tak at mu klidně vrazej pokutu.

  • Nebyl na to rok. A nebyly informace.
   Já se to např. dověděl v prosinci náhodou ze soukromého serveru.
   V diskuzi toho serveru byl postup pro vyplnění a poznámky na nesmyslnost tohoto dotazníku. Pokuta je už ta tisícovka od příštího roku..

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Ve stavebním právu chybí otevřené dveře

Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do meziresortního připomínkového řízení věcný záměr nového stavebního zákona. Členové Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) oceňují dodržení harmonogramu tak, aby mohl nový …

Nenechte se oholit ani od domácího

„Majitel mi zase zvedl nájem o třetinu. To už se nedá utáhnout, budu se muset odstěhovat,“ postěžoval si zákazník u holiče. Oholit se však, v přeneseném slova smyslu, nechal už dříve právě od zmíněného majitele, …

Za odložené věci v čekárně se neručí? Omyl

Odložili jste si v čekárně u lékaře kabát na věšák a při odchodu jste zjistili, že vám jej někdo odcizil? Máte jednoznačně nárok na náhradu, i když vás sestra bude nejspíš vyhánět s poukazem na ceduli s nápisem, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru