
Meziročně se maloobchodní tržby v červenci snížily podle aktuálních dat statistiků o 1,8 procenta, přičemž v červnu byly meziročně nižší o 3,9 procenta a v květnu o 6,3 procenta. Trend brždění propadu je tedy zřejmý a vyhlídky na oživení domácí poptávky v následujících měsících začínají mít reálný obrys.
Blížící se zlom ve vývoji maloobchodních tržeb podporují i další data – zejména velmi pozvolna klesající inflace, která by se měla projevit v růstu nákupního apetitu domácností.
V červenci klesla inflace na 8,8 procenta z červnových 9,7 procenta. Spotřebitelské ceny tak byly v meziročním srovnání na nejnižší hodnotě od prosince 2021.
Dalším pozitivním signálem byl červencový pokles cen zemědělských výrobců – meziročně o 14,3 procenta. Jde o třetí výrazný pokles v řadě a současně o významnou změnu trendu ve vývoji cen zemědělských komodit, neboť minulý rok v létě dosahoval růst těchto cen až 40 procent.
K růstu tržeb obchodníků by mohl přispět i jeden čistě technický faktor – nižší srovnávací základna z minulého roku. V polovině roku, totiž začaly domácnosti výrazně škrtit své výdaje pod vlivem zprávy o růstu cen energií ve spojení s blížící se zimou.
Na tyto zprávy jsou domácnosti vysoce senzitivní a doufejme, že se letos nezopakují. Domácí poptávka je důležitý faktor, který by mohl podpořit alespoň mírný růst české ekonomiky.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)