Závěr loňského roku stavebníkům vyšel, ale ten letošní pro ně bude těžký

Názor
Po listopadovém zklamání prosincová data stavební produkce potěšila. Meziměsíční růst produkce podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl 1,2 procenta, když se významnou měrou na celkovém růstu podílelo inženýrské stavitelství. To si totiž v prosinci polepšilo o výrazných 5,8 procenta. Naopak pozemní stavitelství proti listopadu o 0,6 procenta pokleslo.
Letošní rok bude pro stavebníky těžký. Sektor naplno pocítí dopady recese z druhé poloviny loňského roku a stagnaci po většinu letošního roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za celý loňský rok zaznamenala stavební produkce v reálném vyjádření růst o 1,9 procenta, což v podstatě odpovídalo výsledku za rok 2021 (+2 %). Růst byl rovnoměrně rozdělen mezi oba segmenty, když pozemní i inženýrské stavitelství loni rostlo tempem 1,9 procenta.

Letošní rok bude pro stavebníky těžký. Sektor naplno pocítí dopady recese z druhé poloviny loňského roku a de facto stagnaci po většinu letošního roku. Na stavebníky dopadá zejména slabá investiční aktivita, samozřejmě roli hrají utažené měnové podmínky a dražší financování.

PSALI JSME:
Stavební produkce v loňském roce vzrostla o 1,9 procenta

I v této situaci ale stavebníci reportují nedostatek pracovních sil a stavebního materiálu. Pro letošní rok se tak obáváme mírného poklesu stavební produkce; snížení odhadujeme na 0,6 procenta. Statistiky vydaných stavebních povolení ukazují, že letos by se mělo o něco lépe dařit inženýrskému stavitelství, naopak pozemní bude zřejmě pod tlakem.

V prosinci bylo vydáno 6 700 stavebních povolení, o výrazných 15,6 procenta méně než před rokem. Naproti tomu orientační hodnota celkově vydaných stavebních povolení meziročně vzrostla o 8,5 procenta. Za tím stojí zejména povolení velkých staveb dopravní infrastruktury.

PSALI JSME:
Stavebnictví letos čeká další propad. Staví se méně bytů, což v budoucnu zvýší cenu bydlení

Smíšené zprávy přišly z trhu rezidenčního bydlení. Ta dobrá zpráva je, že počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 31,6 procenta, když činil 4 786 bytů. Ta špatná pak souvisí s budoucností – počet zahájených bytů meziročně klesl o 21,9 procenta a dosáhl pouhých 3 597 bytů. Propad je patrný zejména v rodinných domech.

Napjatý trh práce se v sektoru projevuje. V prosinci byla zaměstnanost meziročně vyšší o 0,9 procenta, průměrná nominální mzda zaznamenala meziroční nárůst o 87,9 procenta. Z pohledu celoročního hodnocení se vloni zaměstnanost ve stavebnictví zvýšila o 0,8 procenta, průměrná hrubá měsíční mzda pak meziročně vzrostla o 7,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bytová výstavba v Praze se loni propadla o téměř 39 procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB