
Skupina podvodníků se zaměřovala na bohaté osoby. Díky veřejné službě vedené katastrem byli schopni za pouhých 50 Kč za stranu zjistit seznam veškerých jejich nemovitostí v České republice. Katastr totiž každému na občanku vydá přehled všech nemovitostí, které vlastníte včetně nabývacích titulů s adresami, podpisy, jmény, bydlišti. A vlastník to ani neví.
Hrajeme si na ochranu dat a GDPR, ale v katastru a sbírkách listin je vše jak ve výloze
Z elektronického obchodního rejstříku a sbírky listin zase zjišťovali údaje o podnikání bohatých lidí. Netrvalo dlouho a do jejich hledáčku padl také pan Petr. Začala série výhrůžek a vydírání. Stručně řečeno: Pan Petr byl z obavy o bezpečnost svou a své rodiny donucen převést část nemovitostí na podvodníky za méně než čtvrtinu jejich tržní hodnoty.
Tyhle příběhy se jen tak někde nepublikují, protože oběti mají strach o rodinu, mnohdy (a celkem oprávněně) nevěří v akceschopnost orgánů činných v trestním řízení, bojí se provázanosti zločinu se státem. Tyto případy znají například právníci a od nich je i tento případ, byť v anonymizované podobě.
I právníci totiž vidí, že často jít cestou psaného práva a soud postrádá smysl, a tak aspoň takto poukazují na rizika v našem státě, který se sice tváří jako právní, ale je spíše jen kulisou právního státu. „Vlastnit majetek je fajn, nicméně existují důvody, kvůli kterým není vhodné odhalovat veškeré své majetkové poměry veřejnosti,“ říká advokát Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.
Hypotéka uhrazena, zástava ale může klidně zůstat
Jednou z možností je prostá bankovní zástava. Vezmete si třeba i malou hypotéku, klidně ji po roce dvou předčasně uhradíte, což mnohé banky už umožňují i bez sankcí. A konec konců zákon umožňuje vrátit každý rok čtvrtinu bez poplatků.
K hypotéce banka na katastru zřídí zástavní právo, kde je i institut zákazu zcizení. To znamená, že bez prokazatelného potvrzení od banky, bez datové schránky, katastr s nemovitostí absolutně nehne. Ať na katastr pošle kdokoliv jakýmkoliv jménem jakýkoliv návrh týkající se dané nemovitosti, katastr bez banky změnu nezapíše.
Když hypotéku uhradíte, banka vystaví potvrzení a návrh na výmaz zástavního práva. Stačí s tímto návrh na katastr nezajít. Banka po vás už nic nechce, na mnoha místech je potvrzeno, že hypotéka byla uhrazena. Mimo jiné v centrálním bankovním registru klientských informací CRIF. Můžete mít i potvrzení o bezdlužnosti. Na katastru je ale zástava dále. Nehrozí z toho žádné sankce a důsledky. Pokud nemovitost chcete odblokovat, podá se nový návrh na výmaz.
„Pokud by pan Petr uzavřel smlouvu o zřízení zástavního práva a zákazu zcizení a zatížení věci, pravděpodobnost vydírání by se tak výrazně snížila,“ říká k tomu Strnad.
Kouzlo svěřenských fondů je jako z Chytré Horákyně
Další možností je nemovitost převést do svěřenského fondu, který tvoří zakladatel-správce-obmyšlený. Ale ani jednomu nemovitost nepatří. „Svěřenský fond nemá právní subjektivitu. Katastr nemovitostí zapíše nemovitost na jméno fondu, které může být jakékoliv, a uvede jméno správce,“ vysvětluje specialista Tomáš Pacovský z poradenské společnosti Apogeo.
Vztah mezi zakladatelem a správcem definuje neveřejná smlouva. A když jsou napsaní ve statusu fondu správci dva, může být podle Pacovského osoba zakladatele, správce a obmyšleného dokonce totožná. Princip, který lze shrnout asi takto: Sám sobě vlastníkem-nevlastníkem, správcem a uživatelem mého majetku, který není můj.
Zdá se vám to k nevíře? Opravdu, i tento institut se stal od roku 2014 součástí našeho právního řádu-neřádu. I když něco dlužíte, majetek ve fondu je exekučně nepostižitelný.