Zdravá Pětka vyhlašuje nový ročník klání malých kuchtíků. Tématem je zdraví a udržitelnost

Nadační fond Albert zahajuje 11. ročník kuchařské soutěže pro děti s názvem Finále Zdravé 5. Letošním námětem je vedle zdraví také udržitelnost. Malí kuchaři budou připravovat pokrmy ze sezónní zeleniny, ovoce nebo luštěnin.
Nejmladší kuchtíci v soutěži Finále Zdravé 5. Ilustrační foto: Nadační fond Albert

Do soutěže se mohou přihlásit dětské týmy ze školek, škol, dětských domovů i dalších neziskových organizací. Ti nejlepší se ve velkém finále na konci května utkají o zajímavé věcné i zážitkové výhry.

V celostátní soutěži se utkávají tříčlenné týmy dětí pod vedením pedagoga, vychovatele či jiného vedoucího. Při přípravě pokrmu se musí vejít do rozpočtu 200 korun, na který přispívá Nadační fond Albert.

Nově se soutěžící mají za úkol zamyslet také nad tím, aby využili všechny suroviny beze zbytku a předešli plýtvání. Tento motiv navazuje na dlouhodobé úsilí obchodů Albert o omezení plýtvání potravinami.

„Edukace veřejnosti všech věkových kategorií je stejně důležitým prvkem jako praktická opatření v prodejnách či darování neprodaného jídla potřebným,“ vysvětluje Alena Paldusová, manažerka Nadačního fondu Albert.

Děti připravují jídla s příběhem

Týmy se mohou přihlašovat do 30. dubna. Poté odborníci ze Zdravé 5 rozhodnou podle originality receptů, kvality jeho přípravy a dalších kritérií. Jedním z nich je příběh, který se s pokrmem pojí, tedy proč jej tým vybral a koho jím pohostil. Může jít o rodiče či spolužáky, učitele nebo třeba sociálně znevýhodněné a jinak potřebné.

Porota vybere dva finalisty z každé z pěti kategorií. Třetího pak na začátku května zvolí veřejnost v online hlasováním na webu Zdravé 5. Velké finále se bude konat koncem května v Praze. V letošním ročníku se soutěží o vybavení školních kuchyní v celkové hodnotě 100 000 korun a dále o zážitkové pobyty či další materiální ceny.

Soutěž Finále je každoročním vyvrcholením školního roku, během kterého projde unikátním vzdělávacím programem Zdravá 5 na 50 tisíc dětí v mateřských a základních školách.

„Cílem Finále Zdravé 5 je podpořit zájem dětí o přípravu zdravého a udržitelného jídla. Díky soutěži se mohou naučit základy vaření a získají také větší povědomí o tom, jaké potraviny jsou pro prospěšné, kde se vůbec berou a proč s nimi nesmíme plýtvat,“ popisuje Alena Paldusová.

V loňském roce soutěž Finále Zdravé 5 oslavila 10. narozeniny a během dekády se jí zúčastnilo přes 10 tisíc malých kuchtíků z celého Česka.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.