Zdravá Pětka vyhlašuje nový ročník klání malých kuchtíků. Tématem je zdraví a udržitelnost

Nadační fond Albert zahajuje 11. ročník kuchařské soutěže pro děti s názvem Finále Zdravé 5. Letošním námětem je vedle zdraví také udržitelnost. Malí kuchaři budou připravovat pokrmy ze sezónní zeleniny, ovoce nebo luštěnin.
Nejmladší kuchtíci v soutěži Finále Zdravé 5. Ilustrační foto: Nadační fond Albert

Do soutěže se mohou přihlásit dětské týmy ze školek, škol, dětských domovů i dalších neziskových organizací. Ti nejlepší se ve velkém finále na konci května utkají o zajímavé věcné i zážitkové výhry.

V celostátní soutěži se utkávají tříčlenné týmy dětí pod vedením pedagoga, vychovatele či jiného vedoucího. Při přípravě pokrmu se musí vejít do rozpočtu 200 korun, na který přispívá Nadační fond Albert.

Nově se soutěžící mají za úkol zamyslet také nad tím, aby využili všechny suroviny beze zbytku a předešli plýtvání. Tento motiv navazuje na dlouhodobé úsilí obchodů Albert o omezení plýtvání potravinami.

„Edukace veřejnosti všech věkových kategorií je stejně důležitým prvkem jako praktická opatření v prodejnách či darování neprodaného jídla potřebným,“ vysvětluje Alena Paldusová, manažerka Nadačního fondu Albert.

Děti připravují jídla s příběhem

Týmy se mohou přihlašovat do 30. dubna. Poté odborníci ze Zdravé 5 rozhodnou podle originality receptů, kvality jeho přípravy a dalších kritérií. Jedním z nich je příběh, který se s pokrmem pojí, tedy proč jej tým vybral a koho jím pohostil. Může jít o rodiče či spolužáky, učitele nebo třeba sociálně znevýhodněné a jinak potřebné.

Porota vybere dva finalisty z každé z pěti kategorií. Třetího pak na začátku května zvolí veřejnost v online hlasováním na webu Zdravé 5. Velké finále se bude konat koncem května v Praze. V letošním ročníku se soutěží o vybavení školních kuchyní v celkové hodnotě 100 000 korun a dále o zážitkové pobyty či další materiální ceny.

Soutěž Finále je každoročním vyvrcholením školního roku, během kterého projde unikátním vzdělávacím programem Zdravá 5 na 50 tisíc dětí v mateřských a základních školách.

„Cílem Finále Zdravé 5 je podpořit zájem dětí o přípravu zdravého a udržitelného jídla. Díky soutěži se mohou naučit základy vaření a získají také větší povědomí o tom, jaké potraviny jsou pro prospěšné, kde se vůbec berou a proč s nimi nesmíme plýtvat,“ popisuje Alena Paldusová.

V loňském roce soutěž Finále Zdravé 5 oslavila 10. narozeniny a během dekády se jí zúčastnilo přes 10 tisíc malých kuchtíků z celého Česka.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Na trh míří nová česká whisky Prádlo

Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a STOCK Plzeň – Božkov ji nově zařazuje vedle svých prémiových distribučních …

Hledání práce online: Tipy pro úspěch

Vítejte v digitálním věku, kde hledání práce online se stalo nejen běžnou praxí, ale i klíčem k úspěchu v kariéře. V tomto článku vám poskytneme užitečné tipy a triky, jak si zvýšit šance na úspěch při hledání práce …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.