Zdražily vstupní materiály. Dominantní dodavatelé využili situace na trhu

České malé a střední podniky čelí největší skokové změně v obchodních vztazích od sametové revoluce. Během dvou měsíců zdražily vstupní materiály do výroby o 100 až 200 procent, některé materiály nejsou dostupné vůbec. Firmy mají velké potíže dodržet smlouvy a termíny, zakázky jsou ztrátové, některé projekty se zastavují zcela, takže očekávané oživení se zřejmě konat nebude.
Zakázky, které firmy nemohou cenově již změnit, jsou nyní ztrátové a firmy utrácejí velké množství energie, času a peněz na vyjednávání se zákazníkem ohledně změny už nabídnutých cen a nasmlouvaných projektů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zřejmě všichni tuzemští podnikatelé čekali na rozběhnutí obchodu v postcovidovém období. Do svého přežití vložili nemalé prostředky – ponechali si zaměstnance, investovali do marketingu, a jakmile se kola rozeběhla, firmy bohužel zjistily, že nastartování v dodavatelském sektoru je pomalé.

„Nájezdu produkce brání technické limity, dále limity organizační, kdy dodavatelské řetězce jsou velké neflexibilní korporáty, a dalším jevem je paralelní raketové zvedání cen v okamžiku rozkolísání trhu,“ uvedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Někteří dominantní dodavatelé podle asociace jednoduše využili situace změny trhu. České malé a střední firmy se setkávají čím dál častěji s tím, že přednost v dodávkách mají firmy ze zemí, kde sídlí mezinárodní korporace.

„Výsledek v případě naší středně velké společnosti je, že má během dvou měsíců vstupní materiály dražší v těch největších položkách o sto až dvě stě procent. K tomu se posunuly termíny dodání v řádu týdnů až měsíců,“ komentuje současnou situaci Libor Musil, majitel rodinné firmy Liko-S ze Slavkova u Brna a současně místopředseda představenstva AMSP ČR.

PSALI JSME:
Chybí stavební materiály. Realizace staveb skokově zdražuje

Situaci dokresluje Evžen Reitschläger, jednatel vlašimské společnosti Metalkov a rovněž místopředseda představenstva asociace: „Chybí materiál na zhotovení výrobku a v některých případech extrémní nárůstu cen vstupních materiálů vede zákazníky k rozhodnutí projekt zastavit.“

Zakázky, které firmy nemohou cenově již změnit, jsou nyní ztrátové a firmy utrácejí velké množství energie, času a peněz na vyjednávání se zákazníkem ohledně změny už nabídnutých cen a nasmlouvaných projektů. „Na rozdíl od dominantních dodavatelů vstupních materiálů mají české malé a střední firmy mnoho konkurentů a nemohou si příliš diktovat,“ uvádí asociace.

Skokové navýšení cen navíc některé projekty zcela zastavilo, takže očekávané oživení se zřejmě konat nebude, domnívají se zástupci malých a středních českých podniků a živnostníků.

„Je to jednoduchý princip – pokud nyní musí firmy zvýšit ceny jejich produktů ze dne na den zhruba o polovinu, potom si jich zákazníci koupí méně. Klesne obrat, zvýší se inflace a sníží se hodnota firemních produktů,“ vypočítává AMSP ČR.

PSALI JSME:
Průmysl ve vleku chybějících součástek

Zavřít reklamu ×
  1. Postezovat si umi na jednicku. Proste nekdo umi vyrobit levnejsi a druhy ne,to je spravne a kdo asi krachne :). Schopnejsi prezije

  2. No a co jako? Však si určitě v minulosti nahrabali dost kapitalisti jedni. Už ten Musil musil prodat svý auto nebo barák, aby měl na rohlíky. Proč nám o nich píšete Erbene, nám jsou jejich problémy u prdfele.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.