Podíl na tom má i Česká národní banka, která deklarovala, že je připravena zvyšovat základní sazby na každém svém následujícím zasedání. Do konce roku by tak mohla základní sazba vzrůst ze současných 0,75 procenta až na 1,5 procenta či dokonce 1,75 procenta. To by zásadně ovlivnilo všechny úvěry včetně těch hypotečních.
Zájem o hypotéky mírně zbrzdil, ale to je spíše druhým měsícem letních prázdnin, který je každoročně slabší. Banky v srpnu sjednaly 10 444 hypoték v celkovém objemu 33,731 miliardy korun. Oproti červenci klesl počet i objem zhruba o pět procent a ve srovnání s červnem o čtvrtinu. Přesto jde o nejlepší srpnový výsledek v historii Fincentrum Hypoindexu.
Naopak meziroční srovnání je jednoznačné. Ve srovnání se srpnem 2020 vzrostl objem poskytnutých hypoték o více než 75 procent a v porovnání se srpnem 2019 dokonce o 136 procent. I to dokazuje, jak obrovský zájem letos o hypotéky panuje. Od začátku letošního roku sjednaly banky hypotéky už za téměř 293 miliard korun.
Data z hypotečního trhu potvrzují také neustálý růst cen nemovitostí. Jejich zdražování se totiž nepřímo promítá do výše čerpané hypotéky. Průměrná výše hypotečního úvěrů vzrostla v srpnu zhruba o 14,5 tisíce korun na 3 229 731 korun.
Nedá se očekávat, že by nemovitosti v nejbližší době začaly zlevňovat. Tlaky na růst jejich cen jsou i přes schválení nového stavebního zákona velmi velké. Vliv této nové legislativy se ostatně projeví až s odstupem několika let.
Ceny nových bytů tak bude vzhůru táhnout jejich nedostatek způsobený extrémně pomalým povolovacím procesem a nedostupností nových rozvojových ploch pro rezidenční bydlení. K tomu se v poslední době přidal výrazný růst cen stavebních prací a materiálu. Kdo tak nyní o koupi bytu reálně uvažuje, neměl by příliš váhat. Je jedno, jestli použije vlastní peníze, nebo zvolí hypoteční financování, výhodněji v nejbližší budoucnosti novou nemovitost nepořídí.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)