Zdražuje téměř všechno

Analýza
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v květnu dále zrychlil, informoval včera Český statistický úřad (ČSÚ), a na úrovni 5,1 procenta byl nejvyšší od listopadu 2011. O zrychlení se postaral jak růst cen komodit, konkrétně ropy a základních kovů, tak silný růst cen chemických látek a výrobků, jež meziročně vzrostly o 43,3 procenta v důsledku nízké srovnávací základny.
Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu v květnu zrychlilo na 5,1 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Podobně jako v dubnu, také květnový výsledek byl ovlivněn prudkým zrychlením meziročního růstu výrobních cen u chemických látek a chemických výrobků, tentokrát z 32,4 procenta na 43,3 procenta,“ informoval redakci FAEI.cz Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

V této kategorii, jak uvedl s odvoláním na údaje statistiků, došlo k dalšímu zrychlení prudkého růstu cen základních chemických látek, hnojiv a dusíkatých sloučenin, plastů a syntetického kaučuku, v květnu růst činil 54,4 procenta.

„V řadě jiných odvětví zpracovatelského průmyslu se ale cenový růst v dubnu zmírnil anebo byl dokonce vykázán meziroční pokles cen, jako příklad lze uvést dopravní prostředky anebo výrobu počítačů a elektronických a optických přístrojů,“ uvedl Jáč.

„Jakkoliv byl celkový růst cen průmyslových výrobců v květnu nad očekáváním trhu a též nad očekáváním ČNB, tak struktura ukazuje, že zrychlení cenového růstu se zdaleka netýkalo všech odvětví a v tomto smyslu byl vývoj méně dramatický, než naznačuje souhrnný výsledek,“ usoudil ekonom.

PSALI JSME:
Průmysl roste, ale s ním též inflační tlaky

Bez rafinérství by ceny rostly pomaleji

Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,9 procenta. „Čekalo se přitom zpomalení zdražování na straně výrobců na 0,4 procenta po předchozím růstu cen o 0,8 procenta. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 5,1 procenta z předchozího 4,6 procenta,“ sdělil redakci Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

Právě sektor rafinérský podle něj stojí za většinou meziročního růstu cen výrobců. „Bez rafinérství by ceny v průmyslu rostly meziročně nikoliv o 5,1 %, nýbrž o 2,1 %,“ uvedl Brožka.

Také hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček se v komentáři, který naší redakci zaslal, pozastavil nad „nebývalým meziročním růstem“ cen o 5,1 procenta, jenž byl v květnu zaznamenán u průmyslových výrobců. „Ceny kovů a kovodělných výrobků poskočily vzhůru o 10,4 procenta a ceny dřeva, papíru a tisku se zvýšily o 4,3 procenta,“ všiml si.

Meziroční růst cen průmyslových výrobců je podle Petra Kymličky, partnera skupiny Moore Czech Republic, důsledkem nedostatku vstupních materiálů a výpadků v globálních dodavatelských řetězcích. „Výrobci jsou nuceni na dražší vstupy reagovat zvyšováním cen. Ve strojírenství, ale např. také ve stavebnictví, se proto část společností začíná pohybovat na hranici profitability či dokonce pod ní,“ informoval redakci.

PSALI JSME:
Ceny chemických látek a výrobků meziročně vzrostly o třetinu

Stavebnictví: Fronty jak za socialismu

Růst cen byl rovněž zaznamenán u stavebních prací a to o 2,7 procenta. „Ten byl navíc doprovázen zvyšujícími se cenami materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 7,8 procenta. Na některé typy stavebních materiálů se navíc stojí fronty jako za minulého režimu, protože jsou zcela vyprodané a skladové zásoby se doplňují pomaleji, než by bylo třeba,“ upozornil Křeček z BH Securities.

„Výrazný meziroční růst cen ve stavebnictví byl způsoben zejména růstem cen materiálů, které v různých kategoriích rostly až o desítky procent,“ sdělil redakci Radovan Hauk, partner skupiny Moore Czech Republic.

Na cenách se podle něj podepisují dlouhodobé kontrakty na dodávky, které přenáší smluvní podmínky od investora přes generálního dodavatele na nižší dodavatelské stupně, a to včetně podmínky fixace ceny, kdy největší tíha zvyšujících se cen materiálů padá na malé nebo středně velké stavební firmy.

„Opomenout nelze ani výrazný prvek nedostatku zahraniční pracovní síly. I přes slábnoucí pandemii se mnoho stavebních společností potýká s nedostatkem zaměstnanců, kteří se do České republiky nevrátili nebo zakotvili v sektoru služeb,“ dodal.

PSALI JSME:
Česko si na dluh kupuje nízkou nezaměstnanost, ve stavebnictví přitom zoufale chybí lidi

V zemědělství došlo k dalšímu růstu cen

V případě zemědělských výrobců, jak upozornil Radomír Jáč z Generali Investments CEE, meziroční růst výrobních cen v květnu zrychlil z 1,3 procenta na 4,4 procenta: „Již několik měsíců v řadě vykazují meziroční růst ceny v rostlinné výrobě a v květnu zde došlo k dalšímu zrychlení růstu cen.“

Tato tendence se podle jeho názoru může postupně přelít také do růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, a do tlaku směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro konečné spotřebitele. „ČNB ve své květnové prognóze počítá pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 3,9 procenta,“ připomněl Jáč.

„Prudký růst cen v zemědělské výrobě bude tlačit na zvyšování koncových cen pro spotřebitele. Doba zdražování tak bude dál pokračovat. Nejvíce na ni doplatí lidé, kterým stagnují či dokonce klesají příjmy,“ konstatoval ekonom Štěpán Křeček.

V květnu došlo k meziročnímu růstu cen v rostlinné výrobě o 10,4 procenta. Vyšší byly hlavně ceny obilovin a to o 12,9 procenta a olejnin o 10,5 procenta. „K tomu navíc zdražila vejce o 6,3 procenta a vzrostla cena mléka o 2,3 procenta. Jde o základní suroviny, které prodraží výrobu mnoha potravin,“ upozornil Křeček.

PSALI JSME:
Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Odhodlají se členové bankovní rady ČNB?

„Naše prognóza cen průmyslových výrobců pro letošek ukazovala zvýšení o 3,3 procenta, přičemž hlavním tahounem je vyšší cena ropy. Nicméně dosavadní vývoj ukazuje spíše k celoročnímu tempu poblíž 4,5 procenta,“ konstatoval Michal Brožka z Komerční banky.

Členové bankovní rady, jak připomněl, v posledních dnech vyjadřují ochotu zvýšit úrokové sazby raději dříve, než později. „Včera zveřejněné údaje o vývoji cen výrobců by mohly přimět váhající členy bankovní rady spíše k dřívějšímu kroku,“ domnívá se Brožka.

„Pro ČNB je vývoj výrobních cen jedním z faktorů, jež podporují úvahy o brzkém zvýšení úrokových sazeb a jako velmi pravděpodobný scénář vnímám první zvýšení úroků české centrální banky již na nejbližším zasedání bankovní rady, jež se bude konat 23. června,“ doplnil Jáč z Generali Investments CEE.

Růst cen průmyslových výrobců byl podle něj v květnu sice prudší, než se čekalo, zdaleka ale nelze říci, že by se zrychlení týkalo všech odvětví zpracovatelského průmyslu. „Zároveň ale lze předpokládat, že si ceny průmyslových výrobců udrží silný meziroční růst v oblasti čtyř až pěti procent i do dalších měsíců a čtvrtletí,“ konstatoval závěrem.

PSALI JSME:
Hypotéky zdražují a dále zdraží. ČNB zřejmě zvýší úrokové sazby už příští týden

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB