Zdražuje zelenina, průmysl i stavebnictví, zlevňuje ovoce a živočišná výroba

Názor
Ceny průmyslových výrobců v listopadu vyrovnaly svůj strmý říjnový růst, meziročně čítající 3,9 procenta, který je nejvýraznější od ledna 2012. Podniky se potýkají s růstem cen výrobních surovin a paliva, zejména ropy a ropných produktů, a pochopitelně také s růstem nákladů na pracovní sílu.
Ceny zeleniny meziročně v listopadu rostly o více než padesát procent, zatímco ceny ovoce zase o více než padesát procent zlevňovaly. Foto: Pixabay

Výrobci však pokračující růst cen vstupů adekvátně nepromítají do růstu cen svých produktů. To ve výhledu podvazuje jejich ziskovost a dále snižuje optimismus ohledně budoucnosti. Důvodem toho, že se zdráhají své ceny promítat plně do finálních cen, je tíseň, jež svírá německý průmysl a zásadním způsobem se neblaze promítá do poklesu zahraničního odbytu české průmyslové výroby. Tento pokles byl v listopadu nejvýraznější od roku 2012. Stejně tak sentiment českých průmyslníků je na nejhorší úrovni za posledních šest let.

V zemědělské výrobě v listopadu citelně, o 6,9 procenta meziročně, rostly ceny v oblasti rostlinné produkce. Klíčovým důvodem je letošní sucho, které zasáhlo podstatnou část Evropy a které způsobilo slabou úrodu obilovin v čele s pšenicí nebo ječmenem, ale také třeba brambor či některých druhů zeleniny, jako je květák, rajčata nebo mrkev. Naopak suché klima vedlo k dobré úrodě ovoce typu jablek nebo švestek.

PSALI JSME:
Zdravý jídelníček se začíná prodražovat. Zemědělci čelí ohromnému růstu nákladů

Ve výsledku tak ceny zeleniny meziročně v listopadu rostly o více než padesát procent, zatímco ceny ovoce zase o více než padesát procent zlevňovaly. Meziročně je růst celkových cen v oblasti zemědělské produkce přijatelný nejen z důvodu zlevňování ovoce, ale také proto, že znatelně klesají ceny živočišné produkce a hospodářských zvířat. V ČR se naštěstí do cen výrazněji nepromítl ani africký mor prasat, protože například ceny jatečných prasat listopadu klesaly meziročně o 12,4 procenta.

Ceny stavebních prací v listopadu dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v letošním roce meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o 3,1 procenta. V prosinci tento celoroční růst ještě zesílí. Stavební práce zdražují podobně jako ceny průmyslu kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen. Meziročně stavební materiály zdražovaly v listopadu o více než pět procent.

PSALI JSME:
Stavební firmy využívají růstu cen nemovitostí a zdražují stavební práce

Inflační tlaky v oblasti výroby však zatím nejsou tak silné, aby Českou národní banky (ČNB) přiměly k dalšímu zpřísnění své měnové politiky. Úrokové sazby ČNB tak po čtvrtečním měnově-politickém zasedání centrální banky s největší pravděpodobností zůstanou na stávající úrovni, byť rozhodnutí bankovní rady zřejmě nebude úplně jednohlasné.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.