Země EFTA podepsaly přelomovou dohodu o volném obchodu s Indií

Názor
Členské země Evropského sdružení volného obchodu (EFTA) získávají značnou výhodu oproti členským zemím EU. Čtveřice zemí EFTA – Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko – totiž v neděli uzavřela přelomovou dohodu o volném obchodu s Indií. Tu Evropská unie zatím nemá, a ani se k ní neblíží, na rozdíl od Británie.
Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko podepsaly přelomovou dohodu o volném obchodu s Indií, nejlidnatější země světa. Získávají tak značnou výhodu na zeměmi EU, které takovou dohodu zatím nemá. Zdroj: EFTA, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22015081

V rámci úmluvy, dojednávané dlouhých šestnáct let, se země ETFA zavázaly investovat v Indii sto miliard dolarů. Během patnácti let by tak úmluva měla vést k vytvoření milionu pracovních míst v Indii.

Země EFTA získávají snazší přístup na indický trh, jenž patří k nejperspektivnějším na světě, a také snazší přístup k četnému indickému zboží, jako jsou potraviny, nápoje nebo elektrická zařízení. Jeden příklad za všechny: Indové snáze a levněji vyvezou do zemí EFTA rýži, Švýcaři zase budou moci levněji v Indii prodávat své hodinky.

PSALI JSME:
Summit G20: Západ se snaží naklonit si Indii a získat zpět ztrácený vliv na Blízkém východě

Tři ze čtyř zemí EFTA – Norsko, Island a Lichtenštejnsko – jsou zároveň členy Evropského hospodářského prostoru (EHS), což znamená, že mají přístup na jednotný vnitřní trh Evropské unie, takže mohou těžit z jeho výhod i bez členství v EU.

V současnosti se tak tyto tři země ocitají ve zcela unikátní pozici, které jistě dosyta využijí, kdy budou sdílet zónu volného obchodu jak se všemi zeměmi EU, tak zároveň s Indií coby nejlidnatější zemí světa.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejlidnatější země světa mají ekonomické problémy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB