Země s ženami v politice často zvládají covid lépe

Ženy obsazují v EU přesně třetinu křesel v jednotlivých národních parlamentech členských zemí. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil Eurostat. V manažerských pozicích firem a podniků pak obsazují 34 procent. Podíl žen v parlamentech v uplynulých letech postupně narůstal, jelikož například v roce 2004 činil jen 21 procent. V žádné zemi EU však ženy nemají v parlamentu většinu. 
Za zemi, jež vůbec nejlépe ze všech zvládá boj s covidem, bývá často označován Nový Zéland. Ostrovu vládne premiérka Jacinda Ardernová (na snímku). Foto: New Zealand Government, Office of the Governor-General – https://gg.govt.nz/image-galleries/8892/media?page=8, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=95954418

Česká republika v parlamentním zastoupení žen vykazuje v rámci Evropské unie značně podprůměrný výsledek. V českém parlamentu totiž mají ženy jen pětinu křesel. Hůře už je na tom v EU pouze Malta a Maďarsko. Nejvíce žen, padesát procent, zasedá ve švédském parlamentu. Dále jsou ženy zastoupeny výrazně také v parlamentu finském, kde jich je 46 procent, a belgickém, kde obsazují 43 procent křesel.

Stoupá nejen počet žen v parlamentech, ale také ve vládách členských zemí EU. Mezi lety 2004 a 2020 stoupl jejich podíl z 20 na 33 procent. Nadpoloviční zastoupení mají ženy ve vládách finské (55 procent), rakouské (53), švédské (52) a francouzské (51). V české vládě mají ženy podle Eurostatu 29 procent křesel. Platí také, že současný počet ženských hlav států členských zemí EU, čtyři, je nejvyšší v historii EU.

Zastoupení ženy v politice může hrát roli i ve zvládání covidové krize, jak epidemiologickém, tak ekonomickém a sociálním. Média i odborníci si už takřka rok všímají toho, že země, jimž vládnou ženy, mají sklon k lepšímu zvládání pandemické situace.

PSALI JSME:
Nejlepší podmínky pro podnikání mají letos ženy v Izraeli. Češky stagnují na 45. příčce

Za zemi, jež vůbec nejlépe ze všech zvládá boj s covidem, bývá často označován Nový Zéland. Ostrovu vládne premiérka Jacinda Ardernová. Pandemii dobře zvládají třeba také severské země Island, Norsko, Finsko a Dánsko. Vládám všech těchto zemí přitom předsedá žena.

Ženy ve vedoucích politických rolích mohou mít odlišný styl vedení než muži. Někteří badatelé, třeba profesorky Supriya Garikipatiová a Uma Kambhampatiová z britských univerzit v Liverpoolu a Readingu, upozorňují na to, že silnější sklon žen k empatii je například vede k prosazování testování osob v předních liniích zdravotní péče.

Ženy jsou také participativnější, zaměřené na komunikaci a kooperaci, nikoli nutně na prosazení sebe sama, což je vede k ochotnějšímu naslouchání odborníkům, jako jsou epidemiologové, virologové či lékařští specialisté.

PSALI JSME:
Pro ženy jen drobné, v platové elitě je dvojnásobek mužů

Zatímco ženy-političky mají v EU nejsilnější zastoupení v západních, zvláště severských zemích, v managementu firem mají ženy nejsilnější slovo v nových zemích EU, těch východních, postsocialistických. Nejvyšší zastoupení žen v manažerské pozici podniku či firmy vykazuje Lotyšsko (ženy mají 45 procent všech manažerských pozici), následuje Polsko (44) a Bulharsko (42).

Nejméně žen ve vedení firem je pak v EU v Chorvatsku (24), v Nizozemsku (26) a na Kypru (27). V Česku je žen v managementu podle Eurostatu stejně, jako je žen ve vládě, tedy 29 procent. To je v rámci EU opět podprůměrný údaj, neboť průměr činí 34 procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rovnost pohlaví? Zapomeňte. Česko se dál propadá žebříčkem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru