Zimní radovánky na uzavřených sjezdovkách? Pozor, za páskami pojištění neplatí

Kvůli protipandemickým opatřením byly lyžařské vleky letošní zimní sezónu zatím otevřeny pouze od 18. do 26. prosince. Nejistý je pro skiareály i zbytek sezóny, protože ministerstvo zdravotnictví považuje zimní střediska za riziková především kvůli vyšší mobilitě lidí a také z hlediska možnosti vysokého sociálního kontaktu.
Aktuálně jsme svědky situací, kdy na uzavřených sjezdovkách sáňkuje, bobuje a jinak se baví desítky návštěvníků. Foto: AHS

Přestože vleky musejí zůstat vypnuté, řada skiareálů zůstává přístupná pro lidi, kteří si i tak chtějí užít zimních radovánek. A sjezdovky se tak plní sáňkaři a bobaři.

„Nepůjdeme německou cestou, která nejenže zavřela areály, ale dokonce zamezila příjezd k areálům. Chceme, aby turisté nebo lidé, kteří se tam chovají korektně, měli možnost do areálů dojet, aby měli možnost tam alespoň nějakým elementárním způsobem vyplnit svůj volný čas v rámci pobytu v přírodě,“ uvedl nedávno ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Jenže to se podle všeho neděje. „Aktuálně jsme svědky situací, kdy na uzavřených sjezdovkách sáňkuje, bobuje a jinak se baví desítky návštěvníků. Za běžného provozu by mohly skiareály pohyb lidí organizovat pomocí frontových koridorů apod., návštěvníci by se tak rozptýlili po celé sjezdovce. Nyní se ale shromažďují u dojezdu,“ sdělil na konci prosince redakci FAEI.cz Libor Knot ředitel Asociace horských středisek ČR.

„Po takovém neřízeném „nájezdu“ lidí jsou pak sjezdovky večer rozšlapané a plné odpadků,“ upozornil a dodal, že sám ministr zdravotnictví Blatný připustil, že provozovatelé jsou v areálech schopni zajistit lepší řád, než je tomu teď,“ dodal Knot.

PSALI JSME:
Skiareály jsou zavřené, ale na sjezdovkách jsou i přesto lidé. Otevřená střediska by na hory vrátila řád

„Mnozí mají problém dojít s obaly od svačin k odpadkovému koši, a podle toho to tak potom na svahu vypadá. Uklízet to po nich musejí jiní,“ doplnil František Jílek, správce skiareálu Olešnice.

Problémem podle něj je to, že dohlížet na návštěvníky často není v možnostech skiareálů. „Chápeme, že lidé jsou už dlouho zavření doma, a hlavně děti se potřebují někde odreagovat. Ze sjezdovky je proto nevyháníme, i když vleky jsou vypnuté,“ řekl Jílek. Někteří lidé prý ani přes upozorňování personálu, ani přes přítomné cedule nedodržují zásady, jako jsou dvoumetrové rozestupy a zakrytá ústa.

„Lidé by si také měli uvědomit, že vstup do areálu je na vlastní nebezpečí. Nejsou tu instalovány bezpečnostní prvky, jako jsou třeba matrace tlumící nárazy a podobně,“ upozornil Jílek. Právě v případě úrazů či poškození sportovního vybavení se lidé mohou i na svazích s vypnutými vleky spolehnout na cestovní pojištění. Ale.

Při vstupu na uzavřené sjezdovky je nutné respektovat nařízení areálu a vyhýbat se opáskovaným prostorům se zákazem vstupu. „Pokud lidé například podlezou pásky nebo ignorují zákazové cedule, přestává v těchto prostorách pojištění platit,“ vysvětlila mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

PSALI JSME:
Vlekaři jsou v šoku. Do supermarketu se smí a na sjezdovku ne?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Pojišťovny se letos i kvůli tornádu „prohnou“

Tuzemské pojišťovny sčítají škody čtvrtečního tornáda. Odhady zatím hovoří o stovkách milionů korun až jednotkách miliard. Zatímco loni byla klíčovou pojistnou událostí vichřice Sabine, letos to bude zcela jistě …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru