Zimní radovánky na uzavřených sjezdovkách? Pozor, za páskami pojištění neplatí

Kvůli protipandemickým opatřením byly lyžařské vleky letošní zimní sezónu zatím otevřeny pouze od 18. do 26. prosince. Nejistý je pro skiareály i zbytek sezóny, protože ministerstvo zdravotnictví považuje zimní střediska za riziková především kvůli vyšší mobilitě lidí a také z hlediska možnosti vysokého sociálního kontaktu.
Aktuálně jsme svědky situací, kdy na uzavřených sjezdovkách sáňkuje, bobuje a jinak se baví desítky návštěvníků. Foto: AHS

Přestože vleky musejí zůstat vypnuté, řada skiareálů zůstává přístupná pro lidi, kteří si i tak chtějí užít zimních radovánek. A sjezdovky se tak plní sáňkaři a bobaři.

„Nepůjdeme německou cestou, která nejenže zavřela areály, ale dokonce zamezila příjezd k areálům. Chceme, aby turisté nebo lidé, kteří se tam chovají korektně, měli možnost do areálů dojet, aby měli možnost tam alespoň nějakým elementárním způsobem vyplnit svůj volný čas v rámci pobytu v přírodě,“ uvedl nedávno ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Jenže to se podle všeho neděje. „Aktuálně jsme svědky situací, kdy na uzavřených sjezdovkách sáňkuje, bobuje a jinak se baví desítky návštěvníků. Za běžného provozu by mohly skiareály pohyb lidí organizovat pomocí frontových koridorů apod., návštěvníci by se tak rozptýlili po celé sjezdovce. Nyní se ale shromažďují u dojezdu,“ sdělil na konci prosince redakci FAEI.cz Libor Knot ředitel Asociace horských středisek ČR.

„Po takovém neřízeném „nájezdu“ lidí jsou pak sjezdovky večer rozšlapané a plné odpadků,“ upozornil a dodal, že sám ministr zdravotnictví Blatný připustil, že provozovatelé jsou v areálech schopni zajistit lepší řád, než je tomu teď,“ dodal Knot.

PSALI JSME:
Skiareály jsou zavřené, ale na sjezdovkách jsou i přesto lidé. Otevřená střediska by na hory vrátila řád

„Mnozí mají problém dojít s obaly od svačin k odpadkovému koši, a podle toho to tak potom na svahu vypadá. Uklízet to po nich musejí jiní,“ doplnil František Jílek, správce skiareálu Olešnice.

Problémem podle něj je to, že dohlížet na návštěvníky často není v možnostech skiareálů. „Chápeme, že lidé jsou už dlouho zavření doma, a hlavně děti se potřebují někde odreagovat. Ze sjezdovky je proto nevyháníme, i když vleky jsou vypnuté,“ řekl Jílek. Někteří lidé prý ani přes upozorňování personálu, ani přes přítomné cedule nedodržují zásady, jako jsou dvoumetrové rozestupy a zakrytá ústa.

„Lidé by si také měli uvědomit, že vstup do areálu je na vlastní nebezpečí. Nejsou tu instalovány bezpečnostní prvky, jako jsou třeba matrace tlumící nárazy a podobně,“ upozornil Jílek. Právě v případě úrazů či poškození sportovního vybavení se lidé mohou i na svazích s vypnutými vleky spolehnout na cestovní pojištění. Ale.

Při vstupu na uzavřené sjezdovky je nutné respektovat nařízení areálu a vyhýbat se opáskovaným prostorům se zákazem vstupu. „Pokud lidé například podlezou pásky nebo ignorují zákazové cedule, přestává v těchto prostorách pojištění platit,“ vysvětlila mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

PSALI JSME:
Vlekaři jsou v šoku. Do supermarketu se smí a na sjezdovku ne?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.