Živnostníci: Horší časy jsme čekali, tak zlé ale ne

Živnostníci se připravovali na horší časy, že ale budou tak zlé, s tím prostě nepočítali. Jejich příjmy jsou kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru téměř nulové a nemají z čeho platit náklady. Téměř polovina z nich musela propouštět nebo omezovat spolupráce.
Živnostníci část své práce vykonávají v domácnostech zákazníků, a ti se v době nastupující pandemie zdráhali otevřít dveře komukoli mimo nejbližší rodinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyplývá to z květnového průzkumu českého rezervačního systému Reservio, jehož se zúčastnilo na 600 živnostníků napříč odvětvími – od kadeřnictví až po řemeslné služby. Podle dat z průzkumu ještě na začátku května 42 % lidí podnikalo s omezeními a 40,3 % nemohlo podnikání vykonávat vůbec.

Dotazník zjistil, že finanční rezervu na dobu delší než měsíc mělo 68,8 % dotázaných, žádnou rezervu nemělo jen 11,6 % dotázaných. Zároveň však jen 10,6 % živnostníků eviduje stejné příjmy jako před krizí, kterou z 62 % nečekali. „Takový propad skutečně nikdo nečekal,“ konstatuje zakladatel a CEO rezervačního portálu Reservio Boris Bošiak.

Zájem je hlavně o „pětadvacítku“

Zatímco 57 % živnostníků se podařilo získat finance z programu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) „pětadvacítka“, u dalších programů byli úspěšní jen v jednotkách procent. Na jeden z programů Covid I, II, III dosáhlo pouze osm z oslovených podnikatelů, na program Antivirus poté 5,5 % oslovených. Dalších 27,7 % o státní podporu nežádalo vůbec a jen čtyřem procentům byla jejich žádost odmítnuta.

„Od našich zákazníků vnímáme především pocit křivdy, když vidí, že o OSVČ se stát postaral za velmi přívětivých podmínek, zatímco pro většinu podniků je téměř nemožné na podporu dostat,“ říká Bošiak. „Víme to i z vlastní zkušenosti – legálním způsobem jsme mohli dosáhnout pouze na program Covid I, který nám byl ale odepřen,“ dodává zakladatel start-upu.

Trestní oznámení na podvodníky

Zmiňovaná „pětadvacítka“ se až dosud může pochlubit téměř půlmilionem podaných žádostí. Finanční správa (FS) je přijímala od 9. dubna, mnohé příjemně překvapilo, jak rychle byly vyřizovány. Nepříjemné překvapení naopak čekalo na ty, kteří se pokusili program zneužít a na koronavirové krizi se obohatit.

FS minulý týden oznámila, že dosud podala dvě trestní oznámení a další připravuje v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení kompenzačního bonusu pro OSVČ. Společným jmenovatelem případů bylo podání žádostí jménem živnostníků, kteří však o bonus nežádali. Dosud správa zastavila vyplacení zhruba 1,2 milionu korun.

Krize k pokusům svádí

„Krizové situace k takovým pokusům bohužel vždy svádějí, ať jsou to falešné sbírkové účty při živelních pohromách, nebo snahy přiživit se na státní pomoci těm, kdo ji opravdu potřebují,“ komentuje informace FS Josef Jaroš, garant projektu Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Sami živnostníci podle něj nejprve váhali, zda mají o kompenzační bonus požádat, i když měla koronavirová krize na jejich podnikání a příjmy zdrcující dopad. „Dopláceli mimo jiné na to, že velkou část své práce vykonávají v domácnostech zákazníků, a ti se v době nastupující pandemie zdráhali otevřít dveře komukoli mimo nejbližší rodinu,“ vysvětluje Jaroš.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek