Živnostníci v Česku nevymírají, naopak přibývají rekordním tempem!

Názor
V loňském roce citelně narostl počet živnostníků, resp. osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), vyplývá z dat České správy sociálního zabezpečení. Navzdory pandemické situaci tedy nedošlo k úbytku podnikajících osob, ale naopak k nárůstu jejich počtu. Ten je dokonce v případě těch podnikajících v rámci své hlavní činnosti nejvýraznější za posledních minimálně deset let.
Finanční rezerva mnohým ze zasažených živnostníků umožnila „koupit si čas“, takže během takto „koupené“ doby se mohli adaptovat na nové, ztížené podmínky, případně přeorientovat na jiný druh produkční činnosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkový počet OSVČ loni stoupl z více než 1,031 milionu takto podnikajících osob na více než 1,051 osob, tedy o takřka 20 tisíc lidí. V procentuálním vyjádření jde o nárůst čítající 1,9 procenta. Přitom v období let 2011 až 2019 narůstal počet OSVČ průměrným ročním tempem 0,6 procenta, tedy ani ne třetinovým v porovnání s loňskem.

Ještě výraznější je loňský nárůst počtu OSVČ podnikajících v rámci své hlavní činnosti. Počet takto podnikajících osob narostl během roku 2020 z úrovně mírně nad 598 tisíci na více než 611 tisíc lidí, tedy o více než 12 tisíc osob. V procentuálním vyjádření jde o nárůst čítající 2,2 procenta.

Ten je suverénně nejvýraznější za celé období let 2011 až 2020, tedy za posledních minimálně deset let. V letech 2011 až 2019 totiž v průměru docházelo dokonce k úbytku OSVČ působících v rámci hlavní činnosti. Průměrná procentuální změna početního stavu takto podnikajících osob v daném období totiž představuje -0,7 procenta.

PSALI JSME:
Pomoc podle vlády v praxi: 100 tisíc živnostníků loni skončilo

Loni se tedy nepotvrdila obava, že pandemická situace těžce zasáhne živnostenský stav. Důvodů tohoto poměrně příznivého vývoje je několik. Zaprvé, živnostníci, resp. OSVČ měli za předchozí léta prosperity, tedy za období zhruba ohraničené léty 2014 až 2019, nastřádány finanční rezervy, které jim v drtivé většině případů umožnily loňský rok „přežít“ i tehdy, náleží-li jejich živnost mezi ty zvláště tíživě zasažené.

To jsou živnosti v oblasti turistického ruchu, gastronomie, ubytování, dopravy a obecně sféry služeb. Finanční rezerva navíc mnohým ze zasažených živnostníků umožnila „koupit si čas“, takže během takto „koupené“ doby se mohli adaptovat na nové, ztížené podmínky, případně přeorientovat na jiný druh produkční činnosti.

Takže například mnohé restaurace nabídly možnost donášky nebo okénkového prodeje jídel, salony šijící do té doby například pánské obleky zase začaly šít roušky, případně zdravotnické pracovní oděvy atp.

PSALI JSME:
Živobytí „zavřených živnostníků“ zachraňují balíky a staré dodávky

Zadruhé, živnostníkům pomohla vládní pomoc ekonomice, která loni výrazně přispěla k udržení míry nezaměstnanosti na poměrně nízké úrovni, nejnižší v rámci celé EU. Vládní pomoc pomáhala živnostníkům jak přímo, tak nepřímo. Přímou pomocí byla například ta v podobě kompenzačních bonusů.

Nepřímo pak živnostníkům pomáhaly i programy, jako je Antivirus. Ty zásadně přispívají k tomu, že nijak výrazně neklesá počet zaměstnanců v ekonomice. To pomáhá udržovat celkovou poptávku v jejím rámci, včetně té po zboží a službách, které produkují právě živnostníci, resp. OSVČ.

Zatřetí, některé firmy zareagovaly na těžší ekonomickou situaci přechodem na „švarcsystém“, příp. jeho rozšířením. Takže vlastně přešly ze standardního vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec do vztahu dodavatelsko-odběratelského, který je pro řadu firem finančně úspornější, neboť figurují jako odběratelé výsledku produkční činnosti dodavatele, tedy fakturující OSVČ.

PSALI JSME:
Čeští podnikatelé stárnou, upozornili statistici

Začtvrté, loňský nárůst míry nezaměstnanosti, byť poměrně slabý, zapříčinil, že někteří z propuštěných osob zakládali živnost, aby tak nahradili výpadek v příjmech. I to tedy přispělo k růstu počtu OSVČ.

Celkově je třeba loňský vývoj v oblasti počtu OSVČ hodnotit pozitivně. Růst jejich počtu udržel ekonomiku v poměrně dobrém stavu, takže hrubý domácí produkt se i díky tomu nakonec propadl méně, než se čekalo.

Cenou je ovšem rovněž enormní nárůst veřejného zadlužení ČR, z něhož se financují záchranné programy. Rostoucí zadlužení může do budoucna představovat značnou zátěž, například daňovou, celé ekonomiky, včetně živnostníků samotných.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kdo ve skutečnosti zachraňuje české živnostníky? Vláda to není…

Zavřít reklamu ×
  1. LŽI A MANIPULCE S FAKTY.
    Lidé se ze zoufalsví stávají OSVČ a fungují jako brigádníci, jelikož jim v současné době nikdo nedá trvalou práci.

  2. podvod a keci prolhané,je blázen by začínal podnikat,to e sebevražda,jedině prodávat roušky a resp. s testama od plukovníka

  3. Příčinou je pouze bující schwarz systém, kdy firmy „najímají“ soukromníky na činnosti, které jsou hlavním předmětem jejich podnikání na dělnických profesích. Roste také počet subjektů rozuměj personálních agentur, kterým takto najatí otroci odvádějí desátek z příjmu, to aby při kontrole zaměstnavatele mohl říci, že to netušil, že agentura postupuje protiprávně.
    Zlatí komunisti, práce byla pro všechny, do garantovaného důchodu v 60. A mimochodem podnikat v rámci rodinné firmy jste také mohli.

  4. Tady v ČR nemá smysl ani pracovat ani OSVČ. Soused zametá už 10 let chodníky v Rakousku. Žije si jako král. Dům po celkové rekonstrukci,dvě nová auta a každý rok exotická dovolená…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru