Životní pojištění má každý druhý Čech. Často však platí za rizika, která jim nehrozí

Nepravděpodobná rizika, neinformovanost o pojistných podmínkách nebo zcela nevhodná pojistka. To jsou dle odborníků ty nejčastější chyby při sjednávání životního pojištění. Češi často vyhodnocují možná nebezpečí nesprávně a v honu za domnělou kvalitou podepisují smlouvy, které je kryjí jen ve velmi nepravděpodobných situacích.

Nejčastěji se chyb se dopouštíme při pojištění dětí – rodiče ve snaze dopřát nejmladším členům rodiny to nejlepší je často pojistí lépe, než sami sebe. A i když je životní pojištění u dětí důležité, většinou nezohledňuje racionální hrozby.

„Starostlivost rodičů je pochopitelná, málokdo si ale při podpisu smlouvy uvědomí, že mnohem více ovlivní rodinný rozpočet nečekaná životní událost právě na jejich straně. Pravděpodobnost závažných onemocnění typu Alzheimera, infarktu i rakoviny je u dětských pojištěnců samozřejmě nižší, než u dospělých,“ uvedl Zbyněk Laisek, zakladatel portálu Porovnej24.cz, který se zaměřuje na srovnání životních pojištění. Nejčastějšími zdravotními problémy u dětí jsou především úrazy, proto se vyplatí jim sjednat v rámci vhodné životní pojistky i kvalitní úrazové pojištění.

razové pojištění by však nemělo sloužit jako alternativa, i když se na něj někteří klienti spoléhají. Z hlediska pravděpodobnosti rizik nedokáže nahradit klasickou životní pojistku. Zatímco úrazové pojištění klienta kryje pouze v případě – jak už název vypovídá – úrazu, to životní se zabývá riziky komplexně. Dle statistik Eurostatu navíc úraz nepatří mezi ty největší hrozby. Jsou to právě cévní onemocnění, infarkty nebo různá nádorová onemocnění, která postihují největší skupiny lidí a mohou výrazně zasáhnout do jejich života.

Podceňujeme invaliditu?

Dle interních statistik portálu Porovnej24.cz se rizik spojených s invaliditou Češi příliš neobávají. Většina klientů se pojišťuje na částku do 300 tisíc korun. Pokud se však člověku přihodí taková situace, na jeho finančním rozpočtu se podepíše nejen výpadek příjmu, ale také případné náklady na bezbariérovou přestavbu bytu či mzdu ošetřovatelky. Jiní klienti se

na invaliditu a další náklady spojené s ní nepojišťují vůbec – volí krytí méně závažných rizik, jako třeba dobu nezbytného léčení úrazu. Ty však rozpočet neovlivní tolik, jako případná celková rekonstrukce domova nebo pořízení vhodného invalidního vozíku.

Při pojišťování trvalých následků, onemocnění a invalidity je také důležité, aby klient pečlivě a s rozmyslem vyplnil zdravotní dotazník.

„Ve spěchu nad uzavřením pojistky mají někteří lidé tendenci se vidět zdravější, než ve skutečnosti jsou. Proto se nad pokládanými otázkami na zdravotní stav pořádně nezamyslí a automaticky odpoví záporně. V případě, že při sjednávání pojistky zamlčí byť nedopatřením nějakou podstatnou informaci o svém zdraví, a poté se jim přihodí zdravotní komplikace spojená právě s tímto zdravotním problémem, pojišťovna nemusí a velmi pravděpodobně ani nebude tento případ plnit,“ upozorňuje Laisek.

Lidé nevědí, jak na pojištění ušetřit

Jsou to právě lidé s nižšími příjmy a bez výraznějších úspor, kteří za životní pojistky platí zbytečně vysoké částky. Mnozí z nich jsou schopni utratit za pojistné ekvivalent deseti procent své výplaty, aniž by tušili, že mohou platit výrazně méně. Vhodným produktem v těchto případech může být flexibilní životní pojištění s klesající pojistnou částkou. To reaguje na odlišné finanční potřeby člověka v průběhu života – výše pojistného se tak může automaticky snížit třeba po splacení hypotéky nebo jiného výrazného finančního závazku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.