Zklamání, hodnotí analytici růst mezd ve druhém čtvrtletí

Zklamání, hodnotí růst mezd ve druhém čtvrtletí přední tuzemští analytici, kteří pro Finanční a ekonomické informace (faei.cz) komentovali aktuální statistické údaje. Růst nominálních mezd ve druhém čtvrtletí zpomalil z meziročních sedmi procent na 6,5 procenta. Mzdová dynamika tak zaostala za tržním očekáváním, stejně jako za odhadem České národní banky (+7,2 %).
Analytici předpokládají, že v průměru budou reálné mzdy růst i ve zbytku letošního roku. Ilustrační foto: faei.cz
Analytici předpokládají, že v průměru budou reálné mzdy růst i ve zbytku letošního roku. Ilustrační foto: faei.cz

„Příznivý vývoj inflace způsobil růst i v reálném vyjádření, a to v průměru o 3,9 procenta. Přestože stále jde o velmi silný růst, který ve většině odvětví pomáhá kompenzovat ztrátu kupní síly v předchozích letech, z pohledu trhu jde o mírné zklamání, když očekávaný růst přesahoval čtyři procenta,“ sdělil redakci faei.cz analytik Raiffeisenbank Vít Mikušek.

Dodal, že průměrná mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku činila 45 854 korun, což představuje nárůst o 6,5 procenta (+2 797 Kč) oproti stejnému období v minulém roce. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím stouply mzdy po očištění o sezónní vlivy o 1,4 procenta. Hodnota mediánové mzdy v současnosti činí 38 529 korun.

„Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo ve druhém čtvrtletí letošního roku mzdu v rozmezí 20 652 korun a 75 570 korun. Nejvyšší průměrnou mzdu pobírali Pražané. Její výše dosáhla úrovně 56 144 korun. Naopak nejnižší mzdy pobírali lidé v Karlovarském kraji, kde průměr činil pouze 39 031 korun,“ informoval faei.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Zdroj: Dominik Rusinko, ČSOB
Zdroj: Dominik Rusinko, ČSOB

Většina zaměstnanců podle něj na průměrnou mzdu nedosáhne, protože její hodnota je zkreslena vysoko příjmovými skupinami obyvatel. „Vhodnějším ukazatelem pro zjištění mzdy, kterou pobírá běžný zaměstnanec, je proto medián mezd,“ vysvětlil Křeček. Ve druhém letošním čtvrtletí dosáhl medián mezd hodnoty 38 529 korun, což bylo o 5,8 procenta více než ve stejném období o rok dříve.

Pokud jde o jednotlivá odvětví, k největšímu růstu došlo u zdravotní a sociální péče, kde nominální nárůst mzdového ohodnocení byl dvouciferný (+11,1 %), upozornil Vít Mikušek z Raiffeisenbank: „Dále se dařilo pracovníkům ve zpracovatelském průmyslu, největší růst zaznamenali pracovníci ve výrobě motorových vozidel (+10,5 %) a ve výrobě elektrických zařízení (+9,1 %).“

„Relativně nižší zvýšení mezd zaznamenalo zejména odvětví veřejné správy a obrany a povinného sociálního zabezpečení (+2,9 %), nejhůře jsou na tom pracovníci ve vzdělávání (+2,1 %), kterým se mzdy v reálném vyjádření dokonce snížily,“ podtrhl analytik Raiffeisenbank.

„V obou netržních sektorech by však měla mzdová dynamika zrychlit v příštím roce vzhledem k plánovanému navyšování platových tarifů, se kterým počítá čerstvě zveřejněný návrh rozpočtu,“ komentoval pro faei.cz vývoj analytik ČSOB Dominik Rusinko a upozornil, že napříč jednotlivými odvětvími nadále přetrvávají významné rozdíly ve mzdové dynamice.

„V souladu s naším očekáváním rostly nejrychleji mzdy v tržních sektorech (+7,3 %). V důležitém průmyslu vzrostly meziročně o slušných 7,6 procenta, navzdory malátnému výkonu a nejistým vyhlídkám na další čtvrtletí. Podobně je tomu ve stavebnictví, kde mzdy přidaly k dobru 7,4 procenta. V obou případech ale máme pochyby o udržitelnosti relativně svižného tempa,“ dodal analytik ČSOB.

V sektoru služeb lze podle Rusinka pozorovat postupné zvolnění mzdového růstu: „Tradiční lídr, IT, vykázal zpomalení ze 7,5 na 5,8 procenta, což je viditelný sešup oproti tříletému průměru ve výši téměř osmi procent. Z pohledu centrální banky je povzbudivé především podstatné zvolnění mzdové dynamiky v sektoru ubytování a pohostinství z devíti na 6,8 procenta.“

Centrální banka, jak Rusinko vysvětlil, totiž vnímá zvýšené ceny služeb jako jedno z hlavních proinflačních rizik i z důvodu svižného průsaku rostoucích mezd do koncových cen pro spotřebitele. „Vývoj mezd ve druhém čtvrtletí by tak měl být argumentem pro pokračující snižování úrokových sazeb,“ doplnil ve svém komentáři pro faei.cz ekonom Komerční banky Jaromír Gec.

Zdroj: Dominik Rusinko, ČSOB
Zdroj: Dominik Rusinko, ČSOB

„Po silném prvním čtvrtletí, kdy byl mzdový růst patrně ovlivněn některými mimořádnými vlivy, jsme ve druhém čtvrtletí byli svědky ochlazení mzdové dynamiky, což bylo patrné i v jen velmi pozvolném mezičtvrtletním růstu spotřeby domácností. Její útlum byl z pohledu výdajové struktury HDP primárním důvodem přibližné stagnace tuzemské ekonomiky v předchozích dvou letech,“ uvedl Gec.

„Z geografického pohledu bylo tempo růstu nominálních mezd opět nejnižší v hlavním městě Praze (+5,5 %), ačkoli v absolutním vyjádření (56 144 Kč) zde průměrné výdělky zůstávají s velkým odskokem nejvyšší v rámci celé republiky. Nejrychleji rostly mzdy tentokrát v Ústeckém kraji (+8,1 %), jen o něco méně ve Středočeském kraji (+7,9 %),“ konstatoval Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank.

Podle Štěpána Křečka z BH Securities lze vzhledem k pokračujícímu pnutí na trhu práce lze očekávat, že reálné mzdy po celý letošní i příští rok porostou. „Díky tomu se bude zvyšovat spotřeba domácností, která je hlavním motorem růstu české ekonomiky. Lepší ohodnocení zaměstnanců povede k vyššímu výběru daně z přidané hodnoty i daně z příjmů fyzických osob.“

„Očekáváme, že v průměru budou reálné mzdy růst i ve zbytku roku,“ uvedl Vít Mikušek z Raiffeisenbank. Jaromír Gec z KB se domnívá, že růst nominálních mezd letos pravděpodobně nepřekoná sedm procent. Podobně to vidí také Dominik Rusinko z ČSOB: „Očekáváme, že ve druhé polovině letošního roku si nominální mzdy udrží solidní dynamiku okolo sedmi procent.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB