Nejméně brali státní úředníci v roce 2012. Letos jim platy klesnou ještě níž

Platy státních úředníků se na konci letošního roku vzhledem k vývoji mezd v celé ekonomice vrátí o více než deset let nazpátek. Takový je jeden ze závěrů nové interaktivní aplikace, kterou Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytl think-tank IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd.
Lidé sice kritizují stát, že platí armádu úředníků, ale ukazuje se, že to je zkreslená představa. Ilustrační foto: Pixabay.com

Aplikace nabízí podrobné analytické pohledy na trendy v počtu zaměstnanců státu, výše jejich platů a výdajů na ně. Veřejně dostupná je zde. Jde o významnou pomůcku, která ukazuje reálný stav ve státním, respektive veřejném sektoru. Aplikace vznikla s podporou Akademie věd České republiky v rámci programu Strategie AV21 Společnost v pohybu.

Jedním z výstupů aplikace je, že platy státních úředníků se v poměru k průměrným platům v ekonomice vyvíjely poslední dvě dekády periodicky. Minima bylo dosaženo kolem roku 2012, maxima v roce 2018.

Poté začaly relativní platy klesat, v roce 2022 dosáhly minima roku 2012. S ohledem na jejich další vývoj lze očekávat, že platy koncem roku 2024 zřejmě klesnou hluboko pod toto minimum roku 2012.

Průměrné platy zaměstnanců státu se výrazně liší jak mezi organizacemi, tak uvnitř jednotlivých organizací. Nejvyšší průměrné platy měli v roce 2023 zaměstnanci ministerstev (58 tisíc korun měsíčně, pozn. aut.).

Nejnižší platy (42 tisíc) pak mají zaměstnanci ‚neústřední státní správy‘, tedy převážně organizací poskytujících přímé služby občanům. Rozdíly jsou částečně dány historicky, částečně se v nich odráží rozdíly vzdělanostní, věkové a náročnosti práce.

Půl milionu zaměstnanců

Tvůrci aplikace uvedli, že pro český stát pracuje téměř půl milionu zaměstnanců placených ze státního rozpočtu – zaměstnanci státu, což představuje zhruba 9,3 procenta pracovní síly v ekonomice. Státní úředníci z nich tvoří přibližně 76 tisíc (asi 16 %), což je přibližně 1,5 procenta pracovní síly.

„S ohledem na to, jak velká je často věnována pozornost tématu počtu státních úředníků ve veřejných debatách, jsou jejich počty i podíly na všech zaměstnancích státu poměrně nízké,“ uvedl think-tank IDEA.

Celkové výdaje na platy zaměstnanců regulovaných státním rozpočtem v roce 2023 činily 258 miliard korun. Největší díl této částky, zhruba 145,6 miliardy, připadl na zaměstnance příspěvkových organizací, jejichž podíl na zaměstnancích státu je 59,2 procenta.

Do této kategorie patří především zaměstnanci škol, včetně učitelů. Následují složky obrany, bezpečnosti, celní a právní ochrany s rozpočtem 48,4 miliardy a podílem na zaměstnancích státu 18,7 procenta.

Stabilní ministerstva

Na celkovém nárůstu počtu zaměstnanců a výdajů na platy zaměstnanců státu v posledním desetiletí má největší podíl právě kategorie příspěvkových organizací, v níž dominují zaměstnanci škol.

Počet státních úředníků poslední dvě dekády (2003 až 2023) kolísal jen mírně. Za mírným poklesem počtu státních úředníků po roce 2021 o zhruba dva tisíce stál primárně úbytek v sektoru ‚neústřední státní správy‘.

Ta zahrnuje organizace podřízené ministerstvům, jako je například Finanční správa nebo Úřady práce. Počet státních úředníků na ministerstvech se poslední roky více méně nezměnil.

„Při diskusích o velikosti státu a jeho konkurenceschopnosti coby zaměstnavatele je třeba pracovat s aktuálními údaji zachycujícími realitu. Naše aplikace základní údaje a srovnání k tomuto tématu zpřístupňuje. Ukazuje, že počty státních úředníků v posledních letech dramaticky nenarůstají,“ uvedl spoluautor aplikace Petr Bouchal.

Připomněl také to, že platy státních úředníků ve srovnání se mzdou v ekonomice v posledních letech klesají. „Průměrné platy úředníky se také liší podle toho, kde tito lidé pracují. Pro dobré rozhodování v této oblasti bychom také potřebovali lépe rozumět tomu, proč tyto trendy a rozdíly vznikají, což už je otázka na další analýzy s detailnějšími daty,“ dodal Bouchal.

Dostanou přidáno?

Část pracovníků veřejné sféry by mohly dostat od září přidáno. O kolik by platy měly stoupnout, bude známo ještě v červenci, vláda by o tom měla rozhodnout na konci měsíce. Po mimořádném jednání předsednictva tripartity na konci června to novinářům řekl ministr práce Marian Jurečka.

Podle ministra by se růst platů úředníků, pracovníků v kultuře, technických pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví či nepedagogických sil ve školství a ve státní službě mohl pohybovat mezi sedmi a deseti procenty.

Podle premiéra Petra Fialy se zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů dohodli, že při přípravě rozpočtu na příští rok budou jednat i o adekvátním navýšení platů státních zaměstnanců. O případném přidání letos kabinet rozhodne podle rozpočtového vývoje.

„Při tom všem ale myslíme na zodpovědné skládání rozpočtu a pokračování v konsolidaci veřejných financí. Musíme pokračovat v tom, co jsme začali ozdravným balíčkem, a dostat veřejné finance opět do formy,“ konstatoval Fiala.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB