Snímek Trumpa pár vteřin poté, co přežil atentátníkovy výstřely, se zařadil mezi fotografie, které mají zjevnou a bezprostřední sílu. „Nemohl by vypadat víc jako americký hrdina, i kdyby se snažil. Pokud v listopadu vyhraje volby, bude pravděpodobně považována za jednu z hrstky fotografií, které změnily běh dějin země,“ podotkl list The Telegraph.
Několik vteřin po pokusu o atentát se Trump postavil do své plné výšky. Zatímco se ho agenti Tajné služby, ochranky šéfa Bílého domnu, kterou mu jako kandidátu Republikánské strany přidělili do kampaně, snažili dostat z pódia, on se usiloval zachovat klid.
„Počkejte,“ řekl svým bodyguardům. Pak zvedl pěst do vzduchu a několikrát do něj udeřil. Jeho výraz byl zuřivý a bojovný a odborníci na čtení ze rtů se shodli, že vyřkl slovo „boj“. Dav reagoval nejprve s úlevou, pak freneticky: „U-S-A! U-S-A!“
Obraz, na který historie nezapomene
V těchto chvílích Evan Vucci (47), hlavní fotograf tiskové agentury AP, vyběhl na pódium, namířil na Trumpa fotoaparát a stiskl spoušť. Zrodila ikonická, dnes již historická fotografie. Trump obklopený agenty Tajné služby zvedá pěst. Tvář má pokrytou krví, pohled upřený do dálky. Za ním vlaje vlajka Spojených států amerických, připomněl list Bild.
WARNING: GRAPHIC CONTENT
After Donald Trump was shot in the ear in an attempted assassination during a campaign rally, the FBI identified 20-year-old Thomas Matthew Crooks of Bethel Park, Pennsylvania, as the ‚subject involved’ https://t.co/aKuQQ09UAs pic.twitter.com/ztAy990Izj
— Reuters (@Reuters) July 14, 2024
The Telegraph přiřadil snímky k těm, jež zanechaly otisk v americké historii. Zřejmou historickou paralelou považuje rozmazaný snímek Jackie Kennedyové, která se vyškrábala ze zadní části prezidentské limuzíny poté, co v listopadu 1963 výstřely uťaly život vedle ní sedící manžela Johna F. Kennedyho.
Nebo houf osobních strážců v oblecích, kteří se vrhají na Johna Hinckleyho poté, co v roce 1981 postřelil Ronalda Reagana. „Agenti Tajné služby, kteří se opírají o Trumpa, když se ho snaží odvést, a přitom ho chrání, se svým postojem, pohyby a jednotou záměru neomylně podobají šesti příslušníkům americké námořní pěchoty, kteří v roce 1945 vztyčili nad japonskou Iwodžimou hvězdy a pruhy.
Fotograf Joe Rosenthal, který málem propásl okamžik na Iwodžimě a musel zmáčknout spoušť, aniž by měl čas podívat se do hledáčku: „Když pořídíte takovou fotku, neodcházíte s tím, že máte skvělý záběr. Nevíte to.“
Úhlavní kritik pěje ódy
Americké noviny The New York Times, jeden z nejostřejších Trumpových kritiků, vzdaly svému protivníkovi číslo jedna hold. O jeho vítězném gestu po útoku napsaly: „Byl to instinkt. Tento okamžik ztělesňoval Trumpovo mistrovství moderního mediálního věku. Zkrvavený, vyzývavě mávající pěstí, ztělesňuje výjev, na který historie nezapomene“.
Význam těchto snímků lze jen stěží docenit, analyzuje Frederik Pleitgen (47), zpravodaj americké televizní stanice CNN. Ukazují republikána jako „zraněného a krvácejícího bojovníka, který přesto stojí pevně a vede své příznivce“.
Přestože byl Trump právě postřelen, nevyzařuje z něj slabost, ale síla, vysvětluje reportér CNN: „Všechny snímky Trumpa po atentátu ukazují sílu a vlastenectví. Dokonce i když leží krvácející na zemi, je vedle něj vidět americká vlajka.“
Výsledek? „Se zdviženou pěstí poté, co na něj byly vypáleny výstřely, se Trump jistě stane ještě větší modlou amerických konzervativců, ale může na svou stranu přitáhnout i mnoho nerozhodnutých voličů,“ řekl Pleitgen Bildu.
V průzkumech veřejného mínění Trump už před atentátem vedl před svým rivalem Joem Bidenem (81). Stávající prezident po zpackaném televizním duelu čelil kritice i uvnitř Demokratické strany a stále více spolustraníků ho vyzývalo, aby kvůli psychickým výpadkům odstoupil z volebního klání. Atentát a záběry z něj by mohly Trumpův náskok ještě zvýšit.
Ohlédnutí zpět: Po atentátu Reagana na jaře 1981 jeho hodnocení prudce vzrostlo. Gallupův ústav zaznamenal během několika týdnů nárůst o osm procentních bodů – z 60 na 68 procent.
A nyní? Po atentátu stojí Trump v naprostém protikladu k Bidenovi, říká pro Bild Thomas Jäger (63), zahraničněpolitický expert Univerzity v Kolíně nad Rýnem. „Vytvořil protiklad Bidena: Na jedné straně prezident s naprosto vybitými bateriemi, na druhé krvácející bojovník zvedající k nebi pěst s americkou vlajkou v pozadí.“
Trumpovi příznivci už šíří pro současného šéfa Bílého domnu hořká fotografická srovnání: Vzpřímený Trump po atentátu – a potácející se Biden stoupající po schodech. Ještě důležitější však může být, že Trump vytvořil i protiobraz sám sobě: Záběry, jež ho zachycují jako obžalovaného u soudu, by mohly být zapomenuty.
Konzervativní Američané, včetně vlivných celebrit, reagovali na Trumpovu vítěznou pózu euforicky. Jeff Bezos (60), multimiliardář a zakladatel Amazonu, prohlásil, že Trump prokázal „obrovskou odvahu a grácii pod skutečnou palbou“.
Pro Bidena je volební vítězství ještě vzdálenější, analyzuje Frank Luntz (62), americký expert na průzkumy veřejného mínění. Pro Trumpa může podle něho mít přežitý pokus o atentát důsledky, které střelec nikdy nezamýšlel.
Nic menšího než znovuzvolení prezidentem Spojených států amerických.