Zlato čelí protivětrům, a ještě nějakou dobu bude

Vyšší inflační očekávání jsou pro zlato příznivá, neboť investoři se nákupem tohoto kovu snaží před ní chránit. V současné době jsou inflační očekávání dobře ukotvená, ačkoli na vyšších úrovních a nejeví známky výrazných změn.
Vyšší inflační očekávání jsou pro zlato příznivá, neboť investoři se nákupem tohoto kovu snaží před ní chránit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To lze měřit například změnou výnosů na pětiletém inflačně indexovaném dluhopisu USA. Střednědobě neočekávám výrazné vychýlení těchto očekávání ani jedním směrem za současné situace, kdy inflace klesá dolů a ekonomika pomalu oslabuje. Vliv na cenu zlata by tak měl být nevýznamný.

Výnos státních dluhopisů

Výnos státních dluhopisů je velmi důležitým měřítkem pro všechny investory. Čím vyšší výnos tento instrument (běžně považovaný za bezrizikový, pozn. aut.) nese, tím menší smysl dává nákup zlata. V posledních několika měsících došlo k výraznému růstu výnosů dluhopisů, a to je pravděpodobně tím největším důvodem, proč se zlato vzdalo hranice 2 000 amerických dolarů za troyskou unci.

Další vývoj je obtížné předvídat, ale zdá se, že spíše bude tlačit výnosy dluhopisů ještě výše. Nové emise dluhopisů vlády USA, ekonomické zpomalení a jestřábí politika centrální banky (Fed), jenž vede k silnějšímu dolaru, jsou faktory, které mohou přispět k vyšším výnosům. Pěti až šestiprocentní výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů tak nelze vyloučit. Pokud se tak stane, bude to stahovat cenu zlata dolů.

Síla amerického dolaru

Cena zlata zpravidla vykazuje zápornou korelaci se sílou amerického dolaru. V posledních měsících dolar výrazně rostl, když trh začal zaceňovat vyšší úrokové sazby po delší dobu. Ruku v ruce s rostoucími výnosy na státních dluhopisech tak začala posilovat i americká měna. Síle dolaru přispěla i velmi odolná americká ekonomika, kdy investoři v této měně vidí bezpečný přístav.

Americká vláda výrazně stimuluje ekonomiku, díky čemuž oddaluje recesi ve Spojených státech za cenu rostoucího státního dluhu. To podporuje inflaci, ekonomický růst, ale také obavy z neudržitelnosti státního dluhu USA. Celkově tedy lze očekávat zpevňující dolar i v dalších měsících, což sníží cenu zlata.

Dlouhodobě je ovšem pravděpodobné, že americký dolar oslabí s tím, jak Fed obnoví expanzivní monetární politiku a peníze potečou proudem do ekonomiky. To může v investorech vyvolat obavy ohledně inflace a zdraví americké měny, což podpoří cenu zlata směrem nahoru, podobně jako v letech 2008-2012.

Politické riziko

Zhoršující se vztahy mezi členy NATO a Čínou a Ruskem mohou taktéž zahýbat s cenami zlata, pokud dojde k přerušení či poškození mezinárodních obchodních vztahů. Čína a Rusko jsou významnými exportéry tohoto kovu. Zhoršení vztahů tak může vést k vyšší ceně zlata.

Technická analýza ceny zlata napovídá, že je zlato krátkodobě blíže stavu „přeprodanosti“, než „překoupenosti“ a že tento stav může ještě nějakou chvíli pokračovat. Kolem hranice 1 810 dolarů za unci lze nalézt 200týdenní klouzavý průměr, který bude pravděpodobně sloužit jako hranice podpory.

Zdá se, že cena zlata by se mohla krátkodobě nadechnout s tím, že střednědobý trend by mohl být spíše dolů či do strany. Hlavním důvodem je rostoucí výnos na amerických státních dluhopisech. Pokud dojde k recesi ve Spojených státech, výnosy na dluhopisech začnou výrazněji padat spolu s americkou měnou, což by mohlo podpořit cenu zlata.

Dlouhodobě lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že cena tohoto kovu bude růst, protože dluhová situace vlád po celém světě nemá jednoduché řešení a inflace může být častým jevem v důsledku rozvinutí dluhové spirály.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB