Zlato v reakci na americký Fed oslabilo

Názor
Americká centrální banka, Fed, tento týden podle očekávání zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu do pásma 4,25-4,5 procenta. Přestože růst sazeb byl nižší než v předchozích několika měsících a zároveň nižší, než trhy čekaly ještě v polovině listopadu, zlato na rozhodnutí zareagovalo poklesem pod hranici 1 800 dolarů.
ozhodnutí Fedu může vést k tomu, že posilování žlutého kovu bude o něco pomalejší, ale i tak zlato velmi pravděpodobně opět začne plnit roli protiinflační ochrany. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem je patrně přílišný optimismus trhů, které potěšila úterní data o americké inflaci. Jerome Powell, šéf Fedu, nicméně na středeční tiskové konferenci investorům vzal naději na to, že sazby zůstanou pod pět procent, i na to, že se v příštím roce dočkáme jejich snižování.

Zatímco během úterý se cena zlata dostala až k hranici 1 825 dolarů, ve čtvrtek se už pohybovala kolem hranice 1 780 dolarů, což znamená pokles o více než dvě procenta. Pokračovalo tak období vysoké volatility žlutého kovu, kterého jsme byli svědky po celý letošní rok.

Ten začal s cenou okolo 1 800 dolarů za troyskou unci, ale už v březnu v reakci na válku na Ukrajině jeho cena krátce překonala 2 000 dolarů. Následně však bylo v reakci na agresivní zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu a souvisejícím posilování dolaru pod silným tlakem a v listopadu se jeho cena propadla až pod hranici 1 630 dolarů za unci, tedy na 2,5letá minima.

PSALI JSME:
Čechy děsí inflace, cestou k ochraně peněz může být zlato a dluhopisy

V příštím roce očekáváme pokračující trend z posledních měsíců. A to přesto, že Fed pravděpodobně zvýší své sazby v souhrnu ještě o 0,75 procentního bodu, tedy více, než se čekalo. A zároveň začne s jejich snižováním později, než se čekalo.

V prvním čtvrtletí příštího roku však velmi pravděpodobně ukončí aktuální politiku zvyšování úrokových sazeb a zlatu se tak otevře určitý prostor pro další růst. Podle aktuálních prognóz by se jeho cena mohla vrátit nad úroveň dvou tisíc dolarů, což znamená růst přibližně o deset procent.

Rozhodnutí americké centrální banky může vést k tomu, že posilování žlutého kovu bude o něco pomalejší, ale i tak zlato velmi pravděpodobně opět začne plnit roli protiinflační ochrany – tak, jak jsme byli zvyklí v posledních desetiletích.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1 735 dolarů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?