Změny v indexu FTSE 100

Názor
Poskytovatel globálních indexů FTSE Russell ve středu oznámí konečné změny ve svých indexech FTSE 100 s large-cap a FTSE 250 s mid-cap. Mezi ty, kteří jsou navrženi na zařazení do indexu FTSE 100 – nejvýkonnějšího hlavního trhu v letošním roce – patří i glasgowská průmyslová společnost Weir Group.
Do indexu blue chip se vrátí také správce aktiv Abrdn. Akcie společnosti za poslední tři měsíce vzrostly o 40 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Její akcie od poslední revize v srpnu vzrostly o více než 20 procent, což zvýšilo její tržní hodnotu na 4,7 miliardy liber. Společnost těží ze svého přeorientování na těžební průmysl a její nedávno vykázané tržby meziročně vzrostly o 22 procent.

Do indexu blue chip se vrátí také správce aktiv Abrdn. Akcie společnosti za poslední tři měsíce vzrostly o 40 procent, když využily pozitivního vlivu dvouciferného oživení na světových trzích.

Mezi oběti, které budou degradovány do indexu FTSE 250 se střední kapitalizací, patří Harbour Energy, největší britská nezávislá ropná společnost, jejíž tržní kapitalizace se propadla na nejnižší úroveň v indexu FTSE 100 a činí 3,2 miliardy liber. To je pokles o 34 procent jen za poslední tři měsíce pod dvojím tlakem prudce nižších cen ropy a vládní 35procentní daně z neočekávaných ropných zisků.

PSALI JSME:
Evropská revoluce (7): Investoři by se měli zaměřit na Británii

K ní se přidají akcie veterinárních přípravků Dechra Pharmaceuticals, které od poslední revize indexu poklesly o pětinu, protože poptávka po výlukách nadále klesá, zatímco narůstají obavy z dopadu krize životních nákladů.

Změny ve velkých indexech, jako je FTSE 100, se staly ještě důležitějšími, protože se prudce zvýšil objem peněz, které je následují. Změny čtvrtletního rebalancování indexu FTSE budou potvrzeny 30. listopadu a provedeny 19. prosince.

Částka investovaná do globálních burzovně obchodovaných fondů (ETF) se jen od roku 2018 (podle údajů ETFGI.com, pozn. aut.) téměř zdvojnásobila na dramatických 8,6 bilionu dolarů. FTSE 100 je letos nejúspěšnějším hlavním akciovým trhem na světě, vzrostl o jedno procento oproti 17procentnímu poklesu globálních akcií, vyjádřených indexem MSCI All Country World.

Autor je stratég pro globální trhy ve společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropa ukázala šestý růstový týden v řadě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Podle poměru mědi a zlata recese nehrozí

Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.