Znáte nejcennější sběratelské známky na světě?

Mezi sběrateli po celém světě dnes kolují exempláře v hodnotách desítek milionů korun. Jaké jsou ty nejvzácnější a jaké příběhy se za nimi skrývají?
Ilustrační foto: Ali Bakhtiari on Unsplash

Filatelie je královská disciplína mezi sběrateli. Pro někoho vášní, pro jiné výnosnou investicí. V obou případech si však žádá nemalé finanční prostředky a také znalost oboru včetně spletitých příběhů, které se v cenných známkách ukrývají.

Modrý Mauricius

Nejznámější známka na světě původně stála 2 pence. Dnes se její hodnota odhaduje na 64 milionů korun. Pochází z exotického Mauricia a vznikla díky rozmarnosti manželky guvernéra ostrova. Ta v roce 1847 pořádala ples pro 500 lidí a jako správná hostitelka chtěla pozvánky rozeslat poštou. Plány jí však překazil místní poštovní úřad, kde takové množství známek nikdy neměli. A protože guvernér pro svou ženu udělal, co ji na očích viděl, nechal pro ni vyrobit speciální edici známek, kterou dnes svět zná pod názvem Modrý Mauricius. Z 500 na zakázku vyrobených kousků je dnes na světě pouhých 12 exemplářů. A pár z nich má ve své cenné sbírce i vášnivá filatelistka královna Alžběta II.

Jednocentová magenta

Je ostříhaná do tvaru osmihranu, potištěná karmínovou barvou a nese na sobě latinský nápis „Damus Petimus Que Vicissim“, což v překladu znamená „Dáváme a doufáme v návrat“. Jednocentová magenta spatřila světlo světa v roce 1856 v tehdejší Britské Guyaně jako obyčejná poštovní známka pro doručování novin. Její nominální hodnota je sice jeden cent, naposledy však byla v roce 2014 vydražena během dvou minut za neuvěřitelných 9,5 milionu dolarů.

Tříšilinková žlutá

Tříšilinková žlutá je takový svatý grál mezi sběrateli. A jak už to bývá, vznikla neúmyslnou chybou švédského tiskaře, který z nepozornosti pustil na list žlutou barvu místo té zelené. Na chybném listu bylo sice celkem 100 známek, tato rarita však unikla pozornosti sběratelů a dnes je tak zřejmě dochován pouze jediný exemplář, jehož hodnota přesahuje 72 milionů korun. Vůbec prvním majitelem tohoto pokladu byl školák, který ji v roce 1885 objevil ve štosu dopisů prarodičů.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.

Ajurvéda jako mužská záležitost

Jak jsou na tom muži se zdravím? Krátký pohled na výskyt klasických civilizačních chorob neposkytuje silnému pohlaví zrovna dobré vyhlídky. Dvě třetiny všech případů vyhřezlých meziobratlových plotének postihují …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru