Celkově za rok 2023 tuzemská stavební produkce meziročně klesla o 2,4 procenta. Zvláště citelný byl propad v segmentu inženýrského stavitelství, kde pokles dosáhl 4,2 procenta, což značně přispělo k celkovému nepříznivému vývoji v odvětví.
Na každé takové zpomalení trhu lze přitom nahlížet dvojí optikou: Jako na zjevnou hrozbu, anebo naopak příležitost ke zlepšení. Pro malé i velké stavební, investorské, projekční a architektonické firmy je dlouhodobou výzvou zvýšení produktivity práce. Jak mohou udělat první krok?
Pro mnohé společnosti je ochlazení trhu ideálním časem pro zamyšlení se nad současnými procesy a hledáním způsobů, jak je vylepšit. Ochlazení trhu lze vnímat jako jedinečnou šanci k inovacím a restrukturalizaci, díky nimž firmy mohou výrazně posílit svou konkurenční výhodu a připravit se na nadcházející oživení poptávky.
Jedním z nejúčinnějších pomocníků v tomto směru jsou tzv. PropTech platformy pro digitální dokumentaci, komunikaci a reporting ve stavebnictví. Představují soubor moderních nástrojů, které zjednodušují a zrychlují těžkopádná a často nepraktická řešení. Tím přímo zvyšují transparentnost a efektivitu, což je v době krize naprosto zásadní.
Digitální platformy již nejsou v tuzemsku žádnou novinkou a postupně získávají na oblibě, jelikož si čeští experti stále více uvědomují jejich přínosy. Stejně tak statisíce stavebních profesionálů po celém světě pozitivně hodnotí jejich dopad na každodenní práci.
Inovace zaváděné v době propadu trhu mohou společnostem nejen pomoci toto nelehké období překonat, ale také vést k dlouhodobým přínosům. Obavy, které i přes zřejmé benefity brání digitalizaci v dalším rozvoji, jsou často neopodstatněné. Není třeba se jí obávat. Naopak – je třeba ji vnímat jako efektivního pomocníka, který firmy připraví na budoucí růst.
Autor je manažer společnosti PlanRadar
(Redakčně upraveno)