Krize stavebnictví trvá, prohlubuje ji chaos s digitalizací

Stavební produkce v červnu meziročně poklesla o desetinu a pokračuje tak její vleklá krize. Někteří ekonomové v komentářích pro Finanční a ekonomické informace (faei.cz) v nadsázce uvádějí, že si ani nepamatují, kdy bylo stavebnictví v plusu. Krizi prohlubuje složitá stavební legislativa a chaos se zaváděním nového zákona a digitalizací.
Domy se sice staví, ale málo, což bude mít vliv na cenu nemovitostí. Ilustrační foto: faei.cz/Pavel Baroch
Domy se sice staví, ale málo, což bude mít vliv na cenu nemovitostí. Ilustrační foto: faei.cz/Pavel Baroch

Čerstvá data Českého statistického úřadu (ČSÚ) potvrdila, na co stavebníci a ekonomové upozorňují dlouhodobě: Propad stavební výroby se zatím nedaří zastavit. V červnu se meziročně propadlo o vysokých 10,2 procenta.

„Propad českého stavebnictví nejen že nekončí, ale ještě se zrychluje,“ sdělil v komentáři pro faei.cz Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. Dodal, že statistiky ukazují pokles už dlouhé měsíce. „Ani si nepamatuji, kdy naposledy zaznamenalo české stavebnictví alespoň nějaký růst.

Podle údajů ČSÚ se na červnovém poklesu podílelo pozemní i inženýrské stavitelství. Klesla také orientační hodnota povolených staveb, a to meziročně o 5,6 procenta.

Mírný růst bytové výstavby

Aspoň se mírně zvýšil počet zahájených bytů. Firmy v rámci celého Česka začaly stavět 2 704 byty, což představuje meziroční nárůst o 9,3 procenta. Staví se hlavně bytové domy, poprvé po dvou letech meziročně mírně rostl také počet zahájených rodinných domů.

„Ani to však české stavebnictví z dlouhodobé krize nevytrhne,“ upozornil Evžen Korec z Ekospolu. Bytovou výstavbu letos táhne hlavní město, kde se jen v červnu začalo v rámci zcela nové výstavby stavět 526 nových bytů. Od začátku roku tak v Praze firmy zahájily výstavbu už 3 396 nových bytů, přičemž většinu z toho v rámci bytových domů.

Na druhém místě zůstává Jihomoravský kraj s 2 175 zahájenými byty těsně následovaný Středočeským krajem, kde statistici letos evidují 2 079 zahájených bytů. Přes tisícovou hranici se dostal už jen Plzeňský kraj s 1 378 zahájenými byty, naopak poslední místo stále drží Karlovarský kraj. Tam se podle ČSÚ letos začalo stavět jen 177 nových bytů.

Podle Korce krizi českého stavebnictví způsobilo několik faktorů. „Negativně ho zasáhla ruská invaze na Ukrajinu a pokračující válka. Kvůli tomu skokově vzrostly ceny stavebních prací a materiálů v některých případech až o desítky procent a z těchto vysokých hodnot stále nechtějí výrazněji klesnout,“ sdělil faei.cz Korec.

Stavební firmy se podle něho také stále více potýkají s nedostatkem zaměstnanců, což dále limituje jejich kapacity. „Úplně největší problém ale způsobuje komplikovaná stavební legislativa, která povolování nových staveb zásadně prodlužuje,“ zdůraznil Evžen Korec, podle něhož získat stavební povolení trvá dlouhé roky.

„Od letošního července je sice účinný nový stavební zákon, který by měl povolování nových staveb zjednodušit a zkrátit. Bohužel aktuálně celý chaos ještě více zvýšil. Investoři i úředníci stavebních úřadů si stále více stěžují na nepřipravenost nového systému a místo povolování nových staveb se jen odstraňují nové a nové chyby uživatelského rozhraní,“ poznamenal Korec.

Připomněl, že už před spuštěním digitalizace stavebního řízení a platnosti nových pravidel upozorňoval, že potrvá velmi dlouho, než se nový systém zaběhne a opravdu něco změní. „Moje tehdejší slova se nyní bohužel naplňují. Pro české stavebnictví to znamená jediné: Světlo na konci tunelu je stále ještě hodně daleko,“ dodal Evžen Korec.

Malá naděje na oživení

Martin Gürtler, ekonom Komerční banky, upozornil, že oproti s předpandemickým únorem 2020 byl letos v červnu výkon tuzemské stavebnictví nižší o výrazných 11 procent.

„Zatímco v letech 2021 a 2022 stavební produkce rostla, loni už došlo k jejímu poklesu o 2,6 procenta. Pro letošek odhadujeme další pokles o 1,4 procenta,“ sdělil faei.cz Gürtler, podle něhož vývoj vydaných stavebních povolení nedává moc nadějí na oživení produkce v nejbližších měsících.

„Za prvních šest měsíců letošního roku bylo vydáno zhruba 37 tisíc stavebních povolení, tedy asi o dva tisíce méně než za stejné období loni. V letech 2021 a 2022 však bylo za první pololetí povoleno přibližně 44 tisíc staveb, tedy oproti letošku o zhruba pětinu více.

Hranici 40 tisíc vydaných povolení za prvních šest měsíců roku překročil dokonce i pandemický rok 2020, který byl poznamenám plošnými uzávěrami ekonomiky, které zahrnovaly i stavební úřady,“ připomněl ekonom Komerční banky.

Martin Gürtler také upozornil, že přetrvávající nízká nabídka nemovitostí podpoří růst jejich cen. Což je patrné už nyní. „Poptávka po nemovitostech se s postupně klesajícími úrokovými sazbami hypotečních úvěrů a vysokými úsporami domácností stále více zvedá. K tomu může přispívat i očekávání dalšího růstu cen nemovitostí,“ uvedl Gürtler.

Situace na straně nabídky totiž zůstala ve srovnání s posledním obdobím jejich rychlého růstu v podstatě beze změny. Naopak vlivem útlumu výstavby v době nízké poptávky po nemovitostech mohlo dojít k ještě většímu rozevření nůžek mezi nabídkou a poptávkou po bydlení.

„Letos očekáváme zvýšení cen nemovitostí o zhruba čtyři procenta a pro příští rok zrychlení růstu na přibližně sedm procent. Brzdit by růst cen nemovitostí měla zhoršená finanční situace domácností, když současná úroveň reálných mezd po předchozím strmém poklesu odpovídá zhruba jen polovině roku 2018,“ řekl Martin Gürtler z Komerční banky.

Stát, kraje a obce neinvestují

Že stavebnictví prochází závažným útlumem, potvrzuje rovněž Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Banka. Důsledkem pak bude nižší nabídka nových nemovitostí v budoucnu, což v oblasti rezidenční výstavby povede k dalšímu tlaku na růst cen bydlení.

„Stavebnictví doplácí na prostředí ekonomické nejistoty a poměrně vysokých úrokových sazeb, které zdražují financování nových projektů a zároveň snižují poptávku právě třeba v oblasti rezidenčních nemovitostí, zejména kvůli stále poměrně drahým hypotékám,“ sdělil faei.cz Kovanda.

Dodal, že v nadcházející době se bude muset stavebnictví vypořádat se současnými problémy spojenými s digitalizací stavebního řízení, které – pokud by přetrvaly do podzimu, což je málo pravděpodobně – dokonce mohou mít negativní makroekonomický dopad.

„Stavební výrobu, zejména v oblasti inženýrského stavitelství, brzdí pokračující tlak vlády na konsolidaci veřejných financí a současně neochota nižších samosprávných celků, obcí a krajů, více ze svých agregovaných přebytků investovat, včetně právě v oblasti pozemního, a zejména inženýrského stavitelství,“ poznamenal Kovanda.

Mírně optimistický je Michal Šiller, obchodní ředitel společnosti Neocity. „Ačkoliv je z dat patrné, že se výstavba a dokončení nových bytů meziročně snížila, z trhu vnímáme pozitivní signály. Je totiž obecně známo, že realitní trh reaguje na snížení úrokových sazeb s odstupem, tudíž bychom se lepších čísel mohli dočkat až začátkem příštího roku,“ uvedl Šiller v komentáři pro faei.cz.

Vliv na to podle něho má také povolovací proces, který by měl být s podobou nového stavebního zákona značně rychlejší. „V každém případě vše půjde ruku v ruce se snižováním úrokových sazeb, které jsou alfou a omegou pro výrazné oživení realitního trhu,“ dodal Michal Šiller.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB