Zpřísnění hypoték je tu. Co všechno se mění?

Vývoj hypoték v posledních měsících dělá vrásky na čele mnohým potenciálním žadatelům o tento typ úvěru. A není se čemu divit. S rostoucími cenami nemovitostí narůstá také inflace a v neposlední řadě i úroková sazba hypotéky. Teď do toho přišla ještě Česká národní banka s novým zpřísněním pro zájemce o hypotéční úvěry. Nejde však o pouhé doporučení, ale o nařízení.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Obtížnější získání hypotéky

Zpřísnění hypoték je dalším pomyslným klackem hozeným pod nohy těm, kdo si chtějí půjčit peníze na vlastní bydlení. V mnohém na to doplatí osoby starší 36 let, protože v jejich případě vznikají větší omezení.

Standardně se nyní setkáte s nutností mít našetřeno 20 procent hodnoty nemovitosti, protože hypotéční půjčka od banky může dosahovat výše jen 80 procent. A tím to nekončí. Limit ukazatele DTSI je 45 procent, potažmo 50 procent. Limit ukazatele DTI má hodnotu 8,5, respektive 9,5.

Výhodnější prezentované podmínky se vztahují primárně na žadatele mladší 36 let. Ti starší se bohužel budou muset trochu více snažit, aby dosáhli na své vysněné bydlení.

Poskytovatelé moc prostoru nedostali

Je pravdou, že bankovní a nebankovní společnosti od České národní banky nedostaly moc možností, jak ulevit některým klientům. K žadatelům samozřejmě přistupují individuálně, takže přece jenom je tam drobný prostor na nějaké úlevy.

Je to ale jen pětiprocentní podíl nově uzavřených hypoték, které nemusí splňovat výše uvedené limity. Ať už se obrátíte na banku či nebankovní společnost, základní podmínky pro získání hypotéky jsou stejné.

Minimální věk 18 let.
Platné doklady totožnosti.
Nutnost založit běžný účet.
Pravidelný příjem.

Zaměstnanci dokládají příjem prostřednictvím dokladu od zaměstnavatele. Naopak živnostníci musí předložit daňové přiznání.

Zájem o hypotéky příliš neopadl

Jeden by si řekl, že na trhu už je dost odrazujících faktorů a lidé o hypotéční úvěry jednoduše ztratí zájem. Navíc, když třeba nemohou dostat hypotéku bez doložení příjmu. Jenže, opak je v tomto případě pravdou.

Mnozí potenciální žadatelé se jednoduše obávají toho, že v následujících měsících bude ještě hůr. I když nebudou zdražovat nemovitosti, s největší pravděpodobností opět vzroste úroková sazba hypoték.

Pokud tedy přemýšlíte o tom, že byste využili hypotéku i po jejím zpřísnění, zaměřte se alespoň na nalezení té nejvýhodnější nabídky na trhu. K tomu využijte praktický nástroj v podání srovnávače hypoték.

Díky němu získáte přehledný seznam hypotéčních úvěrů seřazený podle výše poskytnuté částky nebo velikosti úrokové sazby. Snadno si pak vyberete takovou půjčku, která odpovídá vašim požadavkům do nejmenšího detailu a bude nejlepší. V tomto směru vám bude nápomocen srovnávač Půjčka.co, kde se kromě jiného dočtete i řadu dalších užitečných informací.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.