Zpřísní centrální banka limity na poskytování hypoték?

Názor
Vraťme se k datům České národní banky (ČNB) vydaným minulý pátek ohledně vývoje v bankovním sektoru. Data totiž už druhým měsícem naznačují, že dosavadní mnohaměsíční hypoteční běsnění skončilo.
Zpřísní Česká národní banka limity na poskytování hypoték? Ilustrační foto: FAEI.cz

I v září (podobně jako v srpnu, pozn. aut.) byla meziměsíční procentuální změna objemu výrazně pod průměrem za roky 2017 až 2019 (v grafu níže modré sloupce popisují onen průměr let 2017-2019, zatímco červené se týkají letoška):

V předchozích měsících jsme přitom viděli meziměsíční změny srovnatelné, nebo byly ty letošní (občas dokonce výrazně) nad těmi historickými, což bylo možno brát jako udržování (nebo dokonce zesilování) už loni započavšího boomu.

Vývoj letos v srpnu a září tak zpětně posiluje podezření, že historicky nevídaně vysoké objemy nových hypotečních úvěrů v jarních a prvních letních měsících byly čím dál více hnány snahou stihnout uzavření smlouvy před tím, než se začnou zvyšovat úrokové sazby.

Je otázka, jestli nedojde k další aspoň malé vlně zvýšené poptávky v těchto týdnech, než ČNB (pravděpodobně) zpřísní limity na poskytování hypoték. Příslušné jednání bankovní rady je plánováno na 25. listopadu. Ve veřejném prostoru však tato „hrozba“ zatím (ve stínu debat o očkování a sestavování nové vlády) velkou pozornost nedostává.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nová pravidla pro hypotéky. Zákonodárci opět schválili nepoužitelný zákon

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB