
„Nedáme-li dlužníkům najevo, že se nejde zadlužit bez postihu a povinného vracení, je to cesta do nespravedlnosti. Přece nelze uzákonit, že když mám k někomu závazky, tak nemusím vrátit nic. Pravidla lze nastavit tak, aby vztahy byly vyrovnané,“ míní Milan Dzurjanik, podnikatel z Olomoucka, jenž má právě s exekucemi bohaté zkušenosti.
V lednu 2021 bylo nařízeno 30 457 exekucí. V lednu loňského roku bylo evidováno 40 909 exekucí, meziroční pokles tak činí 25 procent, uvedla Exekutorská komora. Vloni si domácnosti meziročně půjčily o 17,3 % méně peněz. Objem leasingu, nebankovních úvěrů a factoringu klesl o 16,9 % na 130,99 miliard korun, sdělila Česká leasingová a finanční asociace.
Nejen, že podnikal v realitách, a to i komerčních, ale několik pracoval i pro jeden z exekutorských úřadů. Jeho návrhy jsou radikální, ovšem stojí za pozornost.
„Jestli chce stát opravdu lidem pomoci a řešit situaci dlužníků, tak ať zakáže reklamy na půjčky, určí maximální výši smluvních úroků a zejména zruší úroky u dluhů, které už celkově přesáhly více než 60 procent původní jistiny (tj. základní dlužná částka – pozn. red.),“ vyjmenovává podnikatel.
Podle něho by zastavení úročení, které již dosáhlo 60 % jistiny, vedlo k tomu, že by dlužník viděl možnost dluh splatit formou měsíčních splátek. „Dále by ale dlužníkům měla být stanovena povinnost přebírat poštu bez vytáček a povinnost komunikace s úřady. Pokud by se prokázalo, že tak vědomě nečiní, ať přijdou o sociální dávky,“ míní Dzurjanik.
Dávky za docházku. Tvrdě narazil
Nutno dodat, že tímto se v časech extrémistické politické korektnosti pouští na tenký led. Před pár lety jeden z velitelů městské policie v jistém velkém severočeském městě v médiích řekl názor, že sociálně nepřizpůsobiví občané by měly dávky dostávat v týdenních, a nikoliv měsíčních cyklech, aby je hned nerozdali lichvářům a dealerům drog, a že sociální dávky by měly být podmíněny docházkou sociálně vyloučených dětí do školy.
Málem byl degradován a vedení na něho vyvíjelo velký tlak, že si tak pouštěl ústa na špacír. Přitom zrovna tento útvar dostal v minulosti řadu i mezinárodních ocenění za práci s nepřizpůsobivými…
Stopka kšeftům s pohledávkami
Dzurjanik by ovšem utnul také přemrštěné kšefty s pohledávkami. „Ať stát nařídí, že pohledávku nelze postoupit (přeprodat – pozn. red.) za více než 100 % jistiny. Zabrání se tím prodejům pohledávek typu dopravní podniky či dráhy,“ dodává.
O tom, že je třeba zarazit úroky a úroky z úroků se už plácá léta, ale žádný zákonodárce to doopravdy na stůl nedal. Místo toho poslanci a vláda vymýšlejí v podstatě dluhové amnestie, tedy že balík exekucí z moci zákona odmáznou úplně. Na úkor věřitelů. I těch drobných.
Přitom ale stále zůstává běžná praxe, že například u dluhu 52 tisíc se celková pohledávka vyšplhá na více než 300 tisíc korun. A to už pak dlužník opravdu nevidí reálně, že to může splatit a dělá všechno proto, aby na něj byl zákon krátký.
Přitom u takového dluhu je pevné právní příslušenství (částka nad dluh – pozn. red.) ještě snesitelných 23 tisíc korun. Jenže tzv. předpokládané proměnné příslušenství (úroky z úroků v čase – pozn. red.) je už 160 tisíc korun, a vyčíslené předpokládané náklady exekuce 90 tisíc korun. Redakce Faei.cz vychází v těchto kalkulacích z reálných interních exekučních sjetin, které má k dispozici.
Dluhy s jasnými mantinely
Pokud by se stanovily jednoduché a jasné mantinely v tom, kam až jaký dluh může vyrůst, ubylo by i vícečetných exekucí. A staré případy chronických neplatičů? Na ty je přece osvědčený nástroj: Pětiletý osobní bankrot se splacením alespoň 30 procent dluhů.
A vzhledem k tomu, že 80 procent vícečetných exekucí mají lidé v produktivním věku, neměl by to být pro ně problém vrátit. A jak se ukazuje v číslech z bankrotů, většina osob v oddlužení vrátí i více. Jenže je zde masa lidí, kteří se nebudou obtěžovat ani s bankrotem. Když už se ani neobtěžují přebírat poštu…
A těm teď chtějí poslanci za halasného tleskání některých neziskových uskupení, kdy některá z nich tvoří lidé, kteří mají sami v dluhových záležitostech máslo na hlavě, podepsat plošný odpustek. Chtělo by se říct: Brzděte, ať jsme spravedliví a korektní.