Aby se sleva neprodražila. Jak vybírat produkty nejen na Black Friday?

Poradna
Až 60 procent zboží se u nás podle agentury NielsenIQ prodá ve slevách. Na slevové akce čeští zákazníci slyší, a proto u nás v posledním desetiletí už zdomácněl „slevový svátek“ Black Friday, připadající na poslední listopadový pátek. Nejinak je tomu letos. Rok 2022 ale přináší i další „slevy“ v oblasti investic nebo nemovitostí. Podle čeho a jak vybírat, aby se člověk nespálil?
Půjčka se může kvůli různým poplatkům nebo pokutám za pozdní splácení často výrazně prodražit i přes nabízenou slevu na splátce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když se podíváme na investice, tak letošní rok se s velkou pravděpodobností zařadí pro investory k jedněm z nejnáročnějších v historii. Po celém světě došlo k propadu cen akcií i dluhopisů, kryptoměny prožívají obzvlášť v posledních týdnech zemětřesení.

Je důležité říct že, propady jsou na trzích běžné a dlouhodobí investoři by se jimi neměli příliš vzrušovat. Trhy se vždy z krizí vzpamatovaly a dosáhly na nová maxima. Také nyní se už velcí investoři do akcií opatrně vracejí.

Letošní poklesy tak mohou být pro někoho impulsem, aby se do investování pustil intenzivněji, protože bude nakupovat za nižší ceny. Na podobnou příležitost mnozí roky čekali, rozhodně ale není čas na bezhlavé investování.

Akcie i dluhopisy je třeba pečlivě vybírat. Stále je potřeba rozlišovat mezi zavedenými a vydělávajícími společnostmi a firmami, které se mohly vést třeba jen na módní vlně. Že je něco levnější, neznamená, že je to kvalitní.

Akcie některých společností, které ani dlouhodobě nevydělávaly, byly skutečně nesmyslně předražené.

Investoři by se měli držet zažitých pravidel, pečlivě vybírat své investice.

Rozdělovat vložené peníze mezi více aktiv a spíše než na velké jednorázové nákupy by se měli soustředit na pravidelné investování, díky kterému mohou snížit své riziko, že jednorázovou investici špatně načasují.

Korporátní dluhopisy jako strašák

Také není nutné za každou cenu porazit nynější mimořádně vysokou inflaci. Málokterý produkt dokáže nabídnout zhodnocení nad dvojcifernou inflací, aniž by nebyl značně rizikový. Velký pozor je v současné době třeba dát například na různé korporátní dluhopisy, jejichž prostřednictvím si mohou za lákavý úrok půjčovat firmy ve finančních problémech, které nemusejí být schopné půjčku splatit.

Stejně tak se ukazuje, že řada různých kryptoprojektů, ať už jde o měny, či tokeny, stojí zcela na vodě a jejich hodnota je dnes nulová. Naopak řada dluhopisů států a korporací, které mají robustní zázemí a vydělávají, dnes nabízejí podstatně vyšší výnosy, než třeba před rokem.

Investorům, kteří nechtějí trávit čas analyzováním jednotlivých cenných papírů lze doporučit, aby se obrátili na odborníky, kteří jim vyberou vhodné řešení například v podobě různých fondů, které jejich prostředky rozloží mezi akcie či dluhopisy prověřených společností.

PSALI JSME:
Finfluencer: Lidé se honí za velkými zisky. Investovat se teprve učíme

A když jsme u akcí, tak konzervativní střadatelé, kteří chtějí zhodnocovat své peníze se stoprocentní jistotou, mohou využít četné podzimní akce stavebních spořitelen, které nabízejí různé prémie. V kombinaci se státní podporou tak lze v některých případech dosáhnout až na zhodnocení přes 6,5 procenta za rok.

Uzavření stavebního spoření je také cesta, jak si po uplynutí stanovené doby zajistit výhodnější úvěr s úrokovou sazbou okolo 3 až 3,5 procenta, což je přibližně polovina oproti hypotékám.

Kupci nemovitostí mají dnes silnější pozici

Pro velkou část zájemců, kteří potřebovali koupi nemovitosti financovat hypotékou z nadpoloviční části, se tyto úvěry staly kvůli kombinaci vysokých sazeb a přísných regulačních limitů nedostupnými. Prodeje nemovitostí klesají, což se už v některých oblastech projevuje i na nižších cenách domů, bytů nebo chat a chalup.

PSALI JSME:
Jak ze stavebního spoření dostat maximum?

Dnes jsou ve velmi silné pozici kupující, kteří mají dostatek hotovosti a mohou nemovitost koupit bez úvěru, případně v kombinaci s nižší hypotékou. Kupující si dnes může říct o mnohem výraznější slevu, někdy i v řádech desítek procent, a je velká pravděpodobnost, že uspěje a získá nemovitost výhodněji.

Hypotéka pak dává stále ekonomický smysl vzhledem k vysoké inflaci, stávající sazby hypoték tu navíc nebudou navždy a lze předpokládat, že se v horizontu několika let sníží. Byť může být sleva na nemovitosti na první pohled lákavá, je třeba přemýšlet ještě o krok dopředu a započítat i náklady, které přijdou po jejím pořízení.

Řada nemovitostí, u kterých jsou dnes slevy nejvyšší, bude vyžadovat rekonstrukci. Zajímejte se o energetickou náročnost a náklady na energie, které mohou být významnou položkou.

PSALI JSME:
Přísnější nároky na energetickou náročnost budov zdražují byty o statisíce

Zvažujete-li koupi bytu například v rámci společenství vlastníků jednotek (SVJ), chtějte znát výši příspěvků do společného fondu, případně plánované rekonstrukce, jako je typicky zateplení či výměna oken, které se na výši příspěvku projeví.

Na rozdíl od hypoték se můžeme potkat v době okolo Black Friday s akčními nabídkami od poskytovatelů nebankovních půjček, kteří nabízejí krátkodobé úvěry se slevami v desítkách procent. Platí, že úvěr by si měl člověk brát jen na nákup věcí, které nezbytně potřebuje a jejichž hodnota přetrvá i po splacení úvěru.

Vždy také sledujte celkové náklady na úvěr, které vyjadřuje údaj RPSN. Půjčka se může kvůli různým poplatkům nebo pokutám za pozdní splácení často výrazně prodražit i přes nabízenou slevu na splátce.

První z autorů je hypoteční expert a druhý investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pro Čechy jsou při výběru půjčky nejdůležitější úroky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Růst třetí den ze čtyř

Podobně jako ve středu, otevřela pražská burza ve čtvrtek silnější a během dne dále rostla. Index PX posílil o 1,18 procenta (1 336,74 bodu). Obrázek obchodování ve čtvrtek byl velmi podobný tomu ve středu. …

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB