Jsi známý jako youtuber a věnuješ se investičnímu světu. Zaujalo mě, že jsi ale studoval práva. Jak se to přihodí, že se právník dostane na burzu?
Měl jsem k financím vždy blízko. Už tak od 17 či 18 let jsem začal číst knížky o akcích, investování a celkově o byznysu. Mám taky rád různé monografie investorů, ať už je to třeba Warren Buffett nebo Peter Lynch.
Studoval jsem gymnáziu, potom jsem se hlásil na vysokou školu ekonomickou a na práva. Dostal jsem na obě dvě školy, ale nakonec jsem se rozhodl jít studovat právo.
Už od prvního ročníku jsem začal studovat svět investic a prakticky investovat. A nejvíce mě bavilo finanční právo, ze kterého jsem psal diplomovou práci na téma daňové optimalizace.
Uvažuješ, že by ses zase někdy vrátil k právům, nebo už tě burza nepustí?
Momentálně mě více naplňuje to, co dělám, což znamená YouTube. Snažím se být, řekněme, popularizátorem investování v Česku, to je vlastně víceméně to, co dělám. Snažím se investiční svět více přiblížit běžným lidem, kteří nikdy s ním neměli možnost setkat na škole, u známých či v praxi.
Vytvořil jsi kolem sebe obří komunitu lidí, kteří pravidelně sledují tvá videa. Zaregistroval jsem, že se tomu neříká youtubering, ale fintubering.
Ano, dokonce vznikl nový pojem – finfluenceři. Nikdy by mě to ani nenapadlo a nikdy jsem o tom ani nepřemýšlel. Tak říkají youtuberům, kteří natáčejí o financích a věnují se finančnímu obsahu. Je to v podstatě určitá odnož youtuberingu. Jsou lidé, kteří točí o hrách, lidé, kteří dělají skeče a velká komunita je dnes kolem fitness. A nyní, asi v posledních dvou, možná až třech letech, se zase objevili lidé, kteří točí o financích.
Je to velmi silné, protože to proniklo i do konzervativnějšího investičního světa. Máme ještě v živé paměti události a rally kolem GameStopu, kdy silná a soustředěná komunita na sociální síti Reddit dokázala neuvěřitelným způsobem vyhnat nahoru hodnotu akcií, řekl bych, pochybné společnosti. Tehdy na tom vykrvácely velké fondy, které shortovaly. Byl to podle mě osudový moment, kdy masa menších investorů porazila skutečné burziány.
Myslím si, že sociální sítě mají obrovský vliv na lidi, a to se týká i investičního světa. Samozřejmě tohle funguje lépe na Západě a už daleko déle než u nás. V naší kotlině je to pořád, myslím, v počátcích. Možná uvidíme lépe za pět let, když tady budeme sedět, jestli to bude úplně někde jinde. Kdyby investoval každý druhý člověk u nás, bylo by to krásné. Doufám, že tomu pomáhám trošku já i brokeři u nás. Myslím si, že se v Česku pomaličku učíme investovat.
Mám za to, že hodně tomu napomohly kryptoměny. Je tam hodně příběhů, kdy lidé takřka přes noc opravdu pohádkové zbohatli. Vznikl tím zájem o investování i u lidí, kteří do té doby neměli s investicemi nic společného. Mnozí z nich se začali poohlížet i po dalších aktivech a kryptoměny začali trošku upozaďovat. Je možné, že kryptoměny zájem o investice to vlastně nastartovaly?
Nevím, jestli úplně nastartovaly, ale myslím si, že kryptoměny tomu hodně pomohly. Je štěstím i neštěstím, že se lidé honí za velkými zisky. Je pravda, že kryptoměny nám toho minimálně v minulosti hodně ukázaly. Když někdo četl, slyšel nebo viděl u kamaráda, že s bitcoinem udělal 300 procent za rok, tak si to řada lidí spočítala. A samozřejmě se začali zajímat.
I já vidím, že dneska se to začíná hemžit i podvodníky, kteří například slíbí starší paní, že jí nakoupí bitcoin za 500 tisíc korun, a která o své úspory nakonec samozřejmě přijde. To už je, bohužel, ta odvrácená strana mince.
V Česku máme větší kryptoměnovou než akciovou komunitu, protože kryptoměny jsou tady opravdu silné. Ale lidi časem přijdou na to, že nechtějí mít svázaných 90 procent svých investic pouze v bitcoinu a v jiných kryptoměnách.
Hned druhým aktivem, na které si vzpomenou, jsou většinou akcie, často uvažují také o nemovitostech, ale tam už může být problém třeba s požadovanou částkou. Sám mám portfolio diverzifikované do více druhů aktiv, nejvíce však do akcií, které mě i nejvíce baví.
Ještě by mě zajímalo, jestli začínající investoři investují hlavně do českých, amerických nebo čínských akcií.
Můžu mluvit jen za svoji skupinu, kterou znám. A celkově si myslím, že lidi, kteří mě sledují, což jsou desítky tisíc followerů, nejvíce investují v Americe. Ale myslím si, že český trh je hned v závěsu jako druhý, protože i u nás se dá najít zajímavý segment. Hodně lidí teď má banky, které byly a pořád jsou poměrně atraktivní. I když český rybníček není moc velký, tak domácí trh stále táhne a po něm následuje Asie a Evropa.
Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)