Agentura Moody’s zlepšuje Česku ratingový výhled

Analýza
Ratingová agentura Moody's zlepšila ratingový výhled zadlužení České republiky. Ponechala hodnocení na stupni Aa3, ale související výhled zlepšila z „negativního“ na „stabilní“. Jedná se o dosud nejprůkaznější doklad toho, že mezinárodní investorská obec považuje tuzemské veřejné finance za stabilizované, resp. za takové, jimž ani ve výhledu do nejbližších let nehrozí závažnější otřes či neudržitelné spění k rozvratu. 
Moody's tudíž podobně jako Česká národní banka ve své nejnovější prognóze fakticky vyhlíží volební trumf v rukou Fialovy vlády. Ilustrační foto: Vláda ČR

Loni v srpnu Moody’s zhoršila ratingový výhled ze „stabilního“ na „negativní“ zejména proto, že se obávala dopadu možné nezvládnuté topné sezóny let 2022 až 2023, kdy hrozila závažná energetická krize s fatálním důsledkem pro celkový výkon české ekonomiky a tím pádem také pro její veřejné finance.

Nynější zlepšení ratingového výhledu tak pramení zejména ze zlepšení celkové energetické situace po evidentně zvládnutém odstřižení od ruských dodávek plynu a jejich nahrazení dodávkami z Norska či z terminálu na zkapalněný plyn v Nizozemsku, resp. v příštích letech v Německu. Z menší části odráží zlepšení ratingu také snahu Fialovy vlády o stabilizaci veřejných financí zejména prostřednictvím konsolidačního balíčku. 

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku je stále pod dlouhodobým průměrem

V příštím roce podle Moody’s klesne schodek veřejných financí ČR na 2,4 procenta, roku 2025 pak na rovná dvě procenta. A to z hodnoty 4,5 procenta, jež odpovídá průměru let 2020 až 2023. Agentura pozitivně vnímá i to, že Fialova vláda „nastartovala zavádění obsáhlé důchodové reformy“, spočívající například v navázání věku odchodu do důchodu na věk dožití.

Moody’s tudíž podobně jako Česká národní banka ve své nejnovější prognóze fakticky vyhlíží volební trumf v rukou Fialovy vlády. Kabinetu se totiž podle tento měsíc zveřejněné prognózy centrální banky podaří již v příštím roce výrazně stabilizovat veřejné finance. Jejich schodek má totiž činit pouze 1,6 procenta hrubého domácího produktu. To je jen zhruba poloviční úroveň v porovnání s příslušným kritériem pro přijetí eura, které odpovídá hodnotě tří procent deficitu v poměru k HDP.

PSALI JSME:
Česká ekonomika byla i loni jako „cedník“

V roce 2025, kdy se mají konat řádné sněmovní volby, pak deficit veřejných financí podle ČNB klesne na pouhé jedno procento HDP. Základní zastabilizování veřejných financí, které má nastat příští rok, jak dle ČNB, tak tedy dle Moody’s, se tím pádem dále upevní.

Aktuální výhled Moody’s i ČNB potvrzuje, že v posledních měsících výrazně klesá riziko zhoršení ratingu úvěruschopnosti České republiky. Minulý měsíc ratingová agentura Standard & Poor’s označila stav tuzemských veřejných financí za „solidní“ a úroveň zadlužení za „přiměřenou“. Rating ponechala na úrovni, jež je neměnná od roku 2011, a nezměnila ani ratingový výhled – ten má stále za „stabilní“. Rating ani ratingový výhled letos Česku nezhoršuje ani další světově významná ratingová agentury, Fitch Ratings.

Fialova vláda by tak do voleb roku 2025 měla splnit svůj klíčový slib, jímž je právě stabilizace tuzemských veřejných financí. ČNB vlastně ve své nejnovější prognóze praví, a Moody’s tedy nyní s ní, že vládní strany budou moci před volbami říkat, že „zastavily prudké zadlužování země“ – a že budou mít pravdu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prognóza ČNB: Fialova vláda si jde pro triumf ve volbách roku 2025

Zavřít reklamu ×
  1. Už zase tu Kovanda otravuje s nějakým ratingem…..Tohle nikoho nezajímá. Na pořadu dne je cena energií a potravin. Inflace brzo poletí nahoru!

  2. Zrovna před dvěma po otázce proč v diskusi mizí tolik komentářů, mně někdo někdo z redakce ubezpečoval, že pokud čtenářský komentář obsahuje vulgaritu, nebo někoho uráží, maže jej Akismet, nikoliv redakce. Co si mám o tom myslet, když tady můj komentář žádné vulgární slovo neobsahoval ani nikoho neurážel, byl tu celý den a nejednou je pryč. Byl snad můj názor někomu v redakci nebo jinde nepohodlný? Jak se říká, lež a dezinformace se v demokracii vyvracejí pravdivými argumenty, ale zato nepohodlná pravda se v totalitě řeší cenzurou.

    • Dne 17. 3. 2010 vydal Městský soud v Praze rozsudek č. j. 10 Cm 47/2009–39, který se týká odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse. Na jeho základě uložil soud povinnost provozovateli portálu smazat vlákno diskuse s nevhodným obsahem. Seznamte se s rozsudkem, prosíme, díky!
      S pozdravem
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB