Prognóza ČNB: Fialova vláda si jde pro triumf ve volbách roku 2025

Česká národní banka (ČNB) vyhlíží volební trumf v rukou Fialovy vlády. Kabinetu se totiž podle prognózy zveřejněné v pátek centrální banky podaří již v příštím roce výrazně stabilizovat veřejné finance.
V roce 2025, kdy se mají konat řádné sněmovní volby, podle ČNB deficit veřejných financí klesne na pouhé jedno procento HDP. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jejich schodek má totiž činit pouze 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To je jen zhruba poloviční úroveň v porovnání s příslušným kritériem pro přijetí eura, které odpovídá hodnotě tří procent deficitu v poměru k HDP.

V roce 2025, kdy se mají konat řádné sněmovní volby, pak deficit veřejných financí podle ČNB klesne na pouhé jedno procento HDP. Základní zastabilizování veřejných financí, které má nastat příští rok, se tím pádem dále upevní.

Aktuální výhled ČNB potvrzuje, že v posledních měsících výrazně klesá riziko zhoršení ratingu úvěruschopnosti České republiky. Minulý měsíc ratingová agentura Standard & Poor’s označila stav tuzemských veřejných financí za „solidní“ a úroveň zadlužení za „přiměřenou“.

Rating ponechala na úrovni, jež je neměnná od roku 2011, a nezměnila ani ratingový výhled – ten má stále za „stabilní“. Rating ani ratingový výhled letos Česku nezhoršují ani další dvě světově významné ratingové agentury, Moody’s a Fitch Ratings.

Další zlepšení stavu českých veřejných financí od příštího roku zajistí poslanci již schválený konsolidační balíček.

Fialova vláda by tak do voleb roku 2025 měla splnit svůj klíčový slib, jímž je právě stabilizace tuzemských veřejných financí. ČNB vlastně ve své aktuální prognóze praví, že vládní strany budou moci před volbami říkat, že „zastavily prudké zadlužování země“ – a že budou mít pravdu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 78
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ondřej

  Kdo by nezvládl zkoncolidovat finance tím že zvedu daně a odvody na všem a u každého… tohle není umění … doufám že tahle vláda do háje.

   • Vojtěch Fremr

    Pekarka řekla, že vláda prosadí korespondenční volbu a mají to na věky. Tak se na to musí! Hnus!!!

   • Pája

    Rozhýbat ekonomiku ale na to tahle parta nemá po těch to nedá dokupy ani Babiš!

   • Pavel

    Potíž je v tom, že ptůměrného občana ani tak moc nezajímá stav státnich financí, ale financí v jeho peněžence. A to se nebude týkat při volbách jen důchodců.

   • Petr

    Určitě ne tím , že si přidají na platě, přiberou další poradce a úředníky, a zvýší daně.

  • Matýsek

   Je divné že finance jsou za posledních 12 let na tom stejně když to Babiš tak podělal

   • Petr

    A nejen Babiš. Komunisti a ještě Jan Žižka z Trocnova. Pan profesor se pochválí a dalším podvodem bude zdimat ovce!!!!

  • Petr

   Asi tak ,vše zdražilo jako ………Daně se zvýší práce ubylo alespoň v automobilovém průmyslu ,díky tomu platy dolů.Hypotéky pro lidi s platama 80 a výš.Ale vlastně máme se dobře.Podle ČNB a Fialy.A vlastně jsem zapomenul že za vše může Babiš.

  • Jindra

   Už aby tomu tak bylo… a aby pan zemědělec už konečně vztoupil do dějin. xd

  • Soukup

   Sledujte častěji pana Kovandu.Je to jeden z mála,kdo ví co říká a většinou má pravdu.Jinak platí-kdo se směje naposled,směje se nejlépe.

  • Lojza Fiala

   Dalsi lzi.To zname od Fialovy prolhane vlady.Jen kradou a lzou.

 2. petr

  to nemůžete kovando myslet vážně ?!!!! už vás zkorumpovali ?

  • Honza

   Ten Kovanda psal vždy rozumné články. Že by, snad ne, že by dostal školení jako ten sportovec?

   • Michal

    Okrást občany ČR, a propagovat že Fiala je nejlepší je zvěrstvo nej.kalibru ☝️🙅
    To je nejhorší vláda a doufám,že bude naposledy a zmizí z ČR!!!!!

 3. Barnaby

  Pane Kovando, co na Ty Vaše blouznivé stavy berete?
  Xanax? Lexaurin? Něco jiného?

  P.S. Chudáci klienti Trinity Bank

 4. Petr

  Tady si někdo zafetoval…..Tuto vládu bude každý nenávidět!

 5. Slavomír

  Problém je že místo zeštíhlení státu to tahají lidem z kapes. To jako trumf nevidím.

  • Petr

   Vždyť vláda nemá jiné peníze než ty od občanů. To ti chytří ví, ti ostatní již méně a proto na ně cílí opozice.
   Takový je život v demokracii.

   • Petr

    Jen od lidi? Ve kterem svete zijete? Vite, jak se sklada rozpocet a jake vsemozne prijmy tam jsou?

   • stanislav

    To asi moc chytrý nebudete, protože ne jen od lidí má stát peníze. Ale to jaksi nechápete.

   • Petr

    Chcete to poslat?“Nebudeme zvyšovat daně,tečka“. „Víme,jak zastavit zadlužování státu“.“Zeštíhlíme státní aparát“.“Nenecháme nikoho padnout“./Jen ty chudé/.“Postavíme 30 tisíc bytú pro mladé rodiny“………….sliby,sliby,sliby a lži!!!!!!!

 6. Honza

  Pánové novináři už vás máme dost i těch vašich brutálních lží!!!! Už dále nebudeme tolerovat jak neustále manipulujete s informacemi a lžete . Jste naprosté úbohé napodobeniny medii a informovanosti dnešní doby! Styďte se..

  • Jiří Stránský

   Jen pro vaši informaci, pan Kovanda není novinář, a jen komentuje názor ČNB, čili orgánu, který má u nás na starosti kvalitu měny, a rozhodně bych jej neoznačil za něco, co jde na ruku vládě! Takže vaše výtky novinářům jsou zcela mimo mísu! Chtělo by to, abyste zkusil přemýšlet před tím, než budete reagovat!

  • Petr

   Když to jsou lži, tak je nečtěte.
   Kdo jste ti, kteří je nebudou tolerovat a kde najdu pravdu ?
   Rád se poučím. Děkuji předem za odpověď.

 7. Dagmar

  Není nadto se v sobotu dopoledne od srdce zasmát i když všechno ostatní je k pláči.

 8. petr

  bohatý stát ještě neznamená bohaté občany. Zejména v tomto případě. A my, pakáž, půjdeme o žebrácké holi.

  • josef

   My všichni jsme chudáci, že…vzpamatujte se a nehrejte si na chudáka…

 9. Jiří Kyjský

  Toto, že je opravdu prognóza ČNB? Nevěřím vám, k takové prognóze nejsou žádné důvody. Jděte někam – o jaká fakta a údaje se opíráte? Vy jste osobnosti v oboru ??? Jste směšní nebo trapní slouhové této vládnoucí skupiny. Lidi po těchto aktuálních velmi bolestivých zkušenostech s touto asociální vládou i podobně jednajícím stejným parlamentem budou rozhodovat jinak. Vsadíte se?

  • Lexar

   Uchlácholit lidi aby zapomněli na prasečiny současné vlády ? A hodit jim tam zase hlas v příštích volbách ? Ani omylem

 10. Jiří Stejskal

  Vždyt je to poradce vlády,ten Kovanda,tak co bychom čekali jiného,než lži.

 11. Jáchym

  koblihy šílí, vždylhavý Kája s Dluženou si vážou smyčku ;o)

 12. Josef

  Myslím, že lidi více zajímá co jim zbyde v peněžence než to, že se vládě podaří konsolidovat veřejné finance ! Všechno zdražit a bít se v prsa asi voliče moc nezajímá !

 13. Martin

  V jednom se pán Kovanda plete, lidem je nějaká konsolidace veřejných financí u zadele, a když vidí jak klesá reálná mzda, důchody, inflace teď 70 % nárustu distribuce u elektřiny, tak volit pětikoalu by byl čistý masochismus.

 14. kakov

  Vzkaz panu Kovandovi a zdejším diskutujicim,

  Ekonomové mají tunelové vidění, zde se panu Kovandovi opravdu zatmělo, Fialu možná za to bude volit pár „vrcholových managerů“, ale spousta lidí, kterým díky tomu klesá životní úroveň to vidí naprosto jinak,

  Proto volební triumf nehrozi, možná „těsná výhra“, ale triumf nikoliv

 15. Jan

  KOVANDO, KOVANDO, co to píšeš za „bláboly“, asi jsi měl
  hodně, ale opravdu hodně „slabou“ chvilku !

 16. Jindřich Maráček

  Nechápu, v ČR kompletní útlum výroby , zaplňující se sociálky a pracáky , stále stoupající životní náklady a mezinárodní ratingová agentura hovoří vše OK , vedete si dobře. Pětikoalice zřejmě vynalezla finanční perpetum mobile.

 17. Dušan Pokorný

  Schodek rozpočtu dnes zajímá jen pár bankéřů a makroekonomů. Asi bychom je spočítali na prstech jedné ruky. Voliče(rozuměj…asi těch obyčejných 6.000.000 občanů) zajímá , co mají v peněžence. A tam mají ….. Takže mluvit o triumfu ve volbách 2025 může jen totální hlupák.

 18. Petr

  Pane Lukáši, okem ekonoma to vidíte možná perspektivně. Zvyšováním daní a ožebračováním lidí se naše vláda vystaví účtu, že skončí v propadlišti dějin. Lidé nepotřebují plácání Fialy po zádech v EU, dostávají se na hranici chudoby a to skoro 2 milióny lidí. To co píšete je výsledkem matematiky, nikoliv reality českého občana.

 19. Lubajs

  Máme nejhorší vládu zaprodanců a slouhů cizích zájmů v historii od samotného vzniku Československa v roce 1918 a někdo tu bude mluvit o nějakém trumfu? Možná tak jedině volebním podvodem, čímž se oni ani netají, viz řeči Pekarové-svetrové v českém rozhlase, že oni si výhru zařídí korespondenční volbou. Oni moc dobře ví, že korespondenční volba má obrovský potenciál pro zfalšování voleb.

 20. Buri

  to je sakra dobrej matroš co tam všichni hulí , a ten kdo tuhle pětidemolici bude znova volit by si měl namlátit na hubu …

 21. Michalov

  Myslel jsem že ČNB je nezávislá,ale netušil jsem že si nechá tyhle bláboly zaplatit od vlády. Fuj hnus, za ty prachy by se měli stydět.

 22. Antonín

  Vláda 5 kolky krade a lže svým voličům. Infalce že klesá nejrycleji v EU Tak proč mám u pokladny v košíku každý týden néně za více peněz a vlda co slibovala že nebude zvedat daně je zvedla nejvíce od 89 roku a okradla retroaktivně důchodce Rating ne Rating 🙁 .

 23. Tomas

  Spise by mne zajimalo,kolik ma prislibeno p.Kovanda prispevku do TrB od vladni koalice za tyto jeho prognozy
  …ciste filozoficka otazka

 24. Kubik

  Podle prognózy… Oškubali co mohli a nic kloudného nevymysleli…hypotéku si člověk se 40k měsíčně nedovolí a ten co vydělává pod 25 čistého neví pomalu jak přežije ale je nám líp ¯\_(ツ)_/¯

 25. Petr366

  Pop ekonom hošík Kovanda se opět vrátil po celkem racionálním období k plácání hloupostí a zbožných přání.Asi jej přestali zvát do televize když dál v jistém časově ohraničeném období přednost odbornosti nad popularitou .Bohužel dnešním článkem se vrací do atarých kolejí.

 26. Jirka

  Někdo snídal vtipnou kaši . Možná srovnají vnitřní dluh , když ožebračí národ , ale zdevastují ekonomiku . A co potom ?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB