Prognóza ČNB: Fialova vláda si jde pro triumf ve volbách roku 2025

Názor
Česká národní banka (ČNB) vyhlíží volební trumf v rukou Fialovy vlády. Kabinetu se totiž podle prognózy zveřejněné v pátek centrální banky podaří již v příštím roce výrazně stabilizovat veřejné finance.
V roce 2025, kdy se mají konat řádné sněmovní volby, podle ČNB deficit veřejných financí klesne na pouhé jedno procento HDP. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jejich schodek má totiž činit pouze 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To je jen zhruba poloviční úroveň v porovnání s příslušným kritériem pro přijetí eura, které odpovídá hodnotě tří procent deficitu v poměru k HDP.

V roce 2025, kdy se mají konat řádné sněmovní volby, pak deficit veřejných financí podle ČNB klesne na pouhé jedno procento HDP. Základní zastabilizování veřejných financí, které má nastat příští rok, se tím pádem dále upevní.

Aktuální výhled ČNB potvrzuje, že v posledních měsících výrazně klesá riziko zhoršení ratingu úvěruschopnosti České republiky. Minulý měsíc ratingová agentura Standard & Poor’s označila stav tuzemských veřejných financí za „solidní“ a úroveň zadlužení za „přiměřenou“.

PSALI JSME:
Ratingová agentura Standard & Poor's tleská Fialově vládě: Rating i výhled ponechává beze změny

Rating ponechala na úrovni, jež je neměnná od roku 2011, a nezměnila ani ratingový výhled – ten má stále za „stabilní“. Rating ani ratingový výhled letos Česku nezhoršují ani další dvě světově významné ratingové agentury, Moody’s a Fitch Ratings.

Další zlepšení stavu českých veřejných financí od příštího roku zajistí poslanci již schválený konsolidační balíček.

Fialova vláda by tak do voleb roku 2025 měla splnit svůj klíčový slib, jímž je právě stabilizace tuzemských veřejných financí. ČNB vlastně ve své aktuální prognóze praví, že vládní strany budou moci před volbami říkat, že „zastavily prudké zadlužování země“ – a že budou mít pravdu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Samé dobré zprávy pro Fialovu vládu. Inflace v Česku klesá nejrychleji v EU

Zavřít reklamu ×
 1. Kdo by nezvládl zkoncolidovat finance tím že zvedu daně a odvody na všem a u každého… tohle není umění … doufám že tahle vláda do háje.

   • Okrást občany ČR, a propagovat že Fiala je nejlepší je zvěrstvo nej.kalibru ☝️🙅
    To je nejhorší vláda a doufám,že bude naposledy a zmizí z ČR!!!!!

 2. Pane Kovando, co na Ty Vaše blouznivé stavy berete?
  Xanax? Lexaurin? Něco jiného?

  P.S. Chudáci klienti Trinity Bank

  • Vždyť vláda nemá jiné peníze než ty od občanů. To ti chytří ví, ti ostatní již méně a proto na ně cílí opozice.
   Takový je život v demokracii.

   • Chcete to poslat?“Nebudeme zvyšovat daně,tečka“. „Víme,jak zastavit zadlužování státu“.“Zeštíhlíme státní aparát“.“Nenecháme nikoho padnout“./Jen ty chudé/.“Postavíme 30 tisíc bytú pro mladé rodiny“………….sliby,sliby,sliby a lži!!!!!!!

 3. Pánové novináři už vás máme dost i těch vašich brutálních lží!!!! Už dále nebudeme tolerovat jak neustále manipulujete s informacemi a lžete . Jste naprosté úbohé napodobeniny medii a informovanosti dnešní doby! Styďte se..

  • Jen pro vaši informaci, pan Kovanda není novinář, a jen komentuje názor ČNB, čili orgánu, který má u nás na starosti kvalitu měny, a rozhodně bych jej neoznačil za něco, co jde na ruku vládě! Takže vaše výtky novinářům jsou zcela mimo mísu! Chtělo by to, abyste zkusil přemýšlet před tím, než budete reagovat!

  • Když to jsou lži, tak je nečtěte.
   Kdo jste ti, kteří je nebudou tolerovat a kde najdu pravdu ?
   Rád se poučím. Děkuji předem za odpověď.

 4. bohatý stát ještě neznamená bohaté občany. Zejména v tomto případě. A my, pakáž, půjdeme o žebrácké holi.

 5. Toto, že je opravdu prognóza ČNB? Nevěřím vám, k takové prognóze nejsou žádné důvody. Jděte někam – o jaká fakta a údaje se opíráte? Vy jste osobnosti v oboru ??? Jste směšní nebo trapní slouhové této vládnoucí skupiny. Lidi po těchto aktuálních velmi bolestivých zkušenostech s touto asociální vládou i podobně jednajícím stejným parlamentem budou rozhodovat jinak. Vsadíte se?

  • Uchlácholit lidi aby zapomněli na prasečiny současné vlády ? A hodit jim tam zase hlas v příštích volbách ? Ani omylem

 6. Myslím, že lidi více zajímá co jim zbyde v peněžence než to, že se vládě podaří konsolidovat veřejné finance ! Všechno zdražit a bít se v prsa asi voliče moc nezajímá !

 7. V jednom se pán Kovanda plete, lidem je nějaká konsolidace veřejných financí u zadele, a když vidí jak klesá reálná mzda, důchody, inflace teď 70 % nárustu distribuce u elektřiny, tak volit pětikoalu by byl čistý masochismus.

 8. Vzkaz panu Kovandovi a zdejším diskutujicim,

  Ekonomové mají tunelové vidění, zde se panu Kovandovi opravdu zatmělo, Fialu možná za to bude volit pár „vrcholových managerů“, ale spousta lidí, kterým díky tomu klesá životní úroveň to vidí naprosto jinak,

  Proto volební triumf nehrozi, možná „těsná výhra“, ale triumf nikoliv

 9. KOVANDO, KOVANDO, co to píšeš za „bláboly“, asi jsi měl
  hodně, ale opravdu hodně „slabou“ chvilku !

 10. Nechápu, v ČR kompletní útlum výroby , zaplňující se sociálky a pracáky , stále stoupající životní náklady a mezinárodní ratingová agentura hovoří vše OK , vedete si dobře. Pětikoalice zřejmě vynalezla finanční perpetum mobile.

 11. Schodek rozpočtu dnes zajímá jen pár bankéřů a makroekonomů. Asi bychom je spočítali na prstech jedné ruky. Voliče(rozuměj…asi těch obyčejných 6.000.000 občanů) zajímá , co mají v peněžence. A tam mají ….. Takže mluvit o triumfu ve volbách 2025 může jen totální hlupák.

 12. Pane Lukáši, okem ekonoma to vidíte možná perspektivně. Zvyšováním daní a ožebračováním lidí se naše vláda vystaví účtu, že skončí v propadlišti dějin. Lidé nepotřebují plácání Fialy po zádech v EU, dostávají se na hranici chudoby a to skoro 2 milióny lidí. To co píšete je výsledkem matematiky, nikoliv reality českého občana.

 13. Máme nejhorší vládu zaprodanců a slouhů cizích zájmů v historii od samotného vzniku Československa v roce 1918 a někdo tu bude mluvit o nějakém trumfu? Možná tak jedině volebním podvodem, čímž se oni ani netají, viz řeči Pekarové-svetrové v českém rozhlase, že oni si výhru zařídí korespondenční volbou. Oni moc dobře ví, že korespondenční volba má obrovský potenciál pro zfalšování voleb.

 14. to je sakra dobrej matroš co tam všichni hulí , a ten kdo tuhle pětidemolici bude znova volit by si měl namlátit na hubu …

 15. Myslel jsem že ČNB je nezávislá,ale netušil jsem že si nechá tyhle bláboly zaplatit od vlády. Fuj hnus, za ty prachy by se měli stydět.

 16. Vláda 5 kolky krade a lže svým voličům. Infalce že klesá nejrycleji v EU Tak proč mám u pokladny v košíku každý týden néně za více peněz a vlda co slibovala že nebude zvedat daně je zvedla nejvíce od 89 roku a okradla retroaktivně důchodce Rating ne Rating 🙁 .

 17. Spise by mne zajimalo,kolik ma prislibeno p.Kovanda prispevku do TrB od vladni koalice za tyto jeho prognozy
  …ciste filozoficka otazka

 18. Podle prognózy… Oškubali co mohli a nic kloudného nevymysleli…hypotéku si člověk se 40k měsíčně nedovolí a ten co vydělává pod 25 čistého neví pomalu jak přežije ale je nám líp ¯\_(ツ)_/¯

 19. Pop ekonom hošík Kovanda se opět vrátil po celkem racionálním období k plácání hloupostí a zbožných přání.Asi jej přestali zvát do televize když dál v jistém časově ohraničeném období přednost odbornosti nad popularitou .Bohužel dnešním článkem se vrací do atarých kolejí.

 20. Někdo snídal vtipnou kaši . Možná srovnají vnitřní dluh , když ožebračí národ , ale zdevastují ekonomiku . A co potom ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.