Akcie se v srpnu vrátily do reality

Názor
Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou navzdory mnohem přísnějším finančním podmínkám ještě stále příliš velké.
Hodnotové a kvalitní akcie budou nadále přinášet lepší výsledky, než ty růstové. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Takže dojde k dalšímu zpřísnění základních sazeb, což s sebou nese vyšší riziko, že ekonomika přejde do recese. Růst úrokových sazeb navíc patrně srazí hodnotu akcií ještě hlouběji. Pro akcie jsou to tedy samé špatné zprávy a lze očekávat, že s blížícím se koncem roku budou nepříznivé faktory ještě nabývat na intenzitě.

Od 17. června do 16. srpna akcie celosvětově posílily o 14,7 procenta. Investoři si namlouvali, že se situace zlepšuje a inflace začíná klesat. Na povrch začaly znovu probublávat spekulativní excesy, které po zvýšení úrokových sazeb ještě nespadly na nulu, a opět přicházely do módy meme akcie.

V srpnu se potom objevily známky toho, že nominální ekonomika zůstává navzdory zpřísňování podmínek financování (kvůli zvyšování sazeb centrálních bank, pozn. aut.) i nadále pozoruhodně silná.

Trh náhle ohledně své sázky na inflaci znejistěl a ještě víc znejistěl ohledně své sázky na to, že Fed (americká centrální banka, pozn. red.) začne počátkem roku 2023 s uvolňováním.

PSALI JSME:
Stahuje americké akcie už jen „blbá nálada“, co brzy odezní?

Schůzka v Jackson Hole pak byla událostí, která konečně konfrontovala světové akcie s realitou. Od svého srpnového vrcholu už se propadly o 7,6 procenta a teď jsou o 4,2 procenta níž, než před měsícem.

Díky aktuálnímu růstu tržeb, provozním maržím i současné ceně kapitálu si akcie dosud drží hodnotu nad průměrem od roku 1995. Již brzy se však jeden z těchto faktorů stane pro akcie klíčovým rizikem poklesu. Mluvíme o provozních maržích. Dnes jsou na svém historickém maximu, zhruba dvě směrodatné odchylky nad průměrem od roku 1995.

Doposud mohly firmy přesouvat inflaci na spotřebitele, protože ti měli úspory z dob pandemie. Globální energetická krize ale nabývá na síle a očekává se, že náklady na energie ještě letos dosáhnou 13 procent hrubého domácího produktu (HDP).

PSALI JSME:
Akcie výrobců spotřebního zboží utrpí historicky vysokými cenami energií

Pak už spotřebitelé nejspíš ztratí schopnost absorbovat vyšší ceny. Tuto dynamiku firmy s největší pravděpodobností pocítí v nadcházejících čtvrtletích, až se začne růst cen přímo promítat do poklesu prodeje, takže nakonec přijdou o víc tržeb, než si myslely. Jedinou přirozenou reakcí z jejich strany pak bude zredukovat marže, čímž se nejspíš připraví o zisky z vyššího růstu tržeb a možná i o víc.

S příchodem září se čím dál víc obáváme, že ekonomika sice ne nominálně, ale rozhodně reálně směřuje do recese. Tento stav se nazývá stagflace. Za normálních okolností by teď začaly centrální banky snižovat úrokové sazby a rozvolňovat podmínky financování.

Když ale dojde k recesi v situaci, kdy nominální ceny dál prudce rostou, máte problém s inflací, takže se úrokové sazby nebudou snižovat, ale naopak dál zvyšovat. Naše hypotéza a kvalifikovaný odhad i nadále zní, že strukturální inflace bude vyšší a potrvá déle, než trh očekává.

Příčinou budou energetické deficity, deglobalizace a vysoký růst nominálních mezd. Předstihové ukazatele jsou teď v USA meziročně na nula procentech, což znamená v následujících šesti měsících zvýšenou pravděpodobnost recese.

PSALI JSME:
Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

V prosinci 2007 začala recese poté, co předstihové ukazatele klesly oproti maximu o šest procent, a pokud použijeme stejnou metodiku i dnes a protáhneme křivku současného poklesu, může být americká ekonomika v recesi už v březnu příštího roku. Hlavním katalyzátorem jsou rychle rostoucí ceny energií. Ty totiž vysávají HDP, který by se jinak utratil za spotřebu nejrůznějšího zboží a služeb.

Podle nás je nejlepší akciovou strategií i nadále defenziva. Pořád preferujeme témata, jako jsou komodity, logistika, obnovitelné energie, obrana, Indie a počítačové zabezpečení. Změnili jsme však názor na polovodiče, protože v tomto odvětví dojde v nejbližší době k velkým změnám.

Důkazem budiž aktuální informace, že Nvidia už nemůže prodávat své čipy v Číně. Pokud jde o jednotlivé faktory, budou hodnotové a kvalitní akcie nadále přinášet lepší výsledky, než ty růstové.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hodnotové, nebo růstové akcie?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.