Akcie v oddechovém čase

Analýza
Tzv. technologické tituly mají za sebou letos spanilou jízdu. Růst odstartovala především jejich schopnost nabídnout alternativu pro zamrzlou globální ekonomiku v době koronavirové. Poslední dobou se ale stále častěji setkáváme s upozorněními, zdali se trend zhodnocování nevymkl zdravému ocenění.
Vlajkovou lodí amerického technologického sektoru je zejména společnost Apple. Ilustrační foto: Pixabay.com

Akcie vzbuzují dojem, že jejich růst je hnán spíše slepou vírou investorů v lámání dalších rekordních úrovní než současnými a očekávanými zisky z hospodaření. Dočasné perpetuum mobile však nemůže jet na technologické horečce na věky. Minimálně ne takovou rychlostí.

Vlajkovou lodí amerického technologického sektoru je zejména společnost Apple. Letos si již tržní kapitalizací vydobyla první místo největší společnosti na světě, když přesáhla hodnotu dvou bilionů dolarů.

V polovině uplynulého týdne se dokonce vyšplhala až na úroveň 2,3 bilionu dolarů, což v důsledku překonalo hodnotu všech firem zařazených do prestižního britského indexu FTSE 100. Ještě ve středu se Apple mohl pochlubit zhodnocením k začátku roku zhruba o 80 %.

PSALI JSME:
Optický klam na burze. Technologické firmy nezřízeně rostou

Obrat na akciových trzích

Ve čtvrtek ale zažil americký akciový trh naprosto odlišný scénář. Letošní hlavní akciový motor se zadrhnul a technologický sektor naopak táhl indexy ke dnu. Výprodejům čelila většina předních technologických společností. Korekcím se tak nevyhnuly Alphabet s poklesem -5,12 %, Amazon s -4,63 % a společnost Apple s -8 %. Tesla dokonce oslabila o -9%.

Indexy se tak vzdálily svým historickým hodnotám, když S&P 500 propadl o 3,5 % na hladinu 3454 bodů. Nasdaq klesl o pět procent, což představuje největší intradenní pokles od března. S tím je spojena i rostoucí hodnota indexu volatility VIX, mnohými nazýván index strachu, o 26 %.

Minulý pátek na Wall Street pokračovala divoká jízda. K největším poklesům opět zamířily technologie, následované energetickým sektorem, farmacií a komunikačními službami. Technologický index Nasdaq se za necelé dvě hodiny od zahájení obchodování ocitl ve ztrátě -5,3 %. Hlavní indexy pak umazávaly ztráty, když denní bilanci zakončily S&P 500 na -0,84 % a Nasdaq 100 na -1,35 %.

PSALI JSME:
Oči upřené na výnosy technologických firem

Neuvěřitelný obrat předvedly akcie Tesly, které dosahovaly ztráty téměř devět procent, přesto den zakončily se ziskem okolo 2,7 %. Závěrečné pracovní dny uplynulého týdne tak na amerických akciových trzích převládl negativní sentiment, který ve svém důsledku znamenal největší ztráty za poslední tři měsíce.

Poslední nejvýraznější propad nastal počátkem června, kdy během tří dnů spadl index S&P o více než sedm procent a index volatility se zvýšil o 57 %. To tedy může lehce uklidňovat investory, neboť se v uplynulém týdnu nejednalo na delším horizontu o nic výrazně neobvyklého. Navíc v obdobích letních prázdnin se volatilita velice často zvyšuje.

Za poklesem pravděpodobně stálo vybírání zisků. Svojí roli pak sehrál i fakt, že jsou si investoři vědomi vysokých cen technologických akcií. Současně řada z nich hodnotí oživování americké ekonomiky jako nerovnoměrné.

PSALI JSME:
Technologie dominují akciím

Makroekonomické fundamenty

Na trh přitom ve stejnou dobu přicházela celkem dobrá čísla o vývoji americké ekonomiky. V srpnu se vytvořilo 1,37 milionu pracovních míst. I díky tomu se tak nezaměstnanost snížila na 8,4 % z červencových 10,2 %. Tržní konsensus přitom očekával hodnoty kolem 9,8 %. Na druhou stranu analytici vidí za slušným nárůstem počtu pracovních míst velký podíl veřejných institucí, které přidaly 344 tisíc míst.

Další zajímavou statistiku nabídly nové údaje vývoje obchodní bilance USA. Ta svůj deficit v červenci prohloubila až k hodnotě -63,6 miliard USD. Ve zjednodušení to znamená, že dovoz do USA výrazně převyšuje vývoz. I tento údaj je dvousečný. Na jednu stranu může hovořit o zvyšování dovozu v důsledku rostoucího spotřebitelského apetitu.

Na druhou stranu celkový objem vývozu a dovozu dosáhnul téměř 400 miliard dolarů, což je stále méně, než před vypuknutím pandemie. Snížení zaznamenal přebytek bilance služeb. S tím souvisí i výsledek indexu nákupních manažerů ve službách, hodnocení aktivity a očekávání daného sektoru, který lehce klesl z 58,1 na 56,9, tedy mírně pod očekávání.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zabrzděná Evropa Wall Street jen tak nedožene

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.