Akciové indexy v roce 2022 výrazně ztratily

Analýza
Tento rok akciové trhy výrazněji ztratily. Tuzemský index PX v letošním roce spadl o 15,73 procenta, zatímco v roce 2021 vzrostl o 38,84 procenta. První větší propad přišel se začátkem války na Ukrajině, která vedla k růstu cen energií.
Akciové indexy v roce 2022 výrazně ztratily. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dále pak trhy ovlivnily také vysoká inflace a problémy v odběratelsko-dodavatelských vztazích. Podobně tomu bylo ale i na ostatních evropských burzách měřených indexem STOXX Europe 600, který odepsal 12,56 procenta (loni +22,25 %, pozn. aut.), ale i za mořem, kde index S&P500 oslabil o 19,75 procenta (loni +26,89 %).

Pokud se podíváme na jednotlivé tituly, tak po loňském výkonu, kdy rostly ceny všech společností, se letos podařilo vzrůst jen čtyřem, a to ještě musím zdůraznit, že dvě z nich se na pražské burze již neobchodují.

PSALI JSME:
Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Avast se letos na parketu burzy obchodoval zhruba prvních devět měsíců. Za tu dobu přidal 13,81 procenta, když prudce vzrostl až těsně před stažením z burzy a dorovnal tak rozdíl mezi tržní cenou a cenou očekávané fúze.

Colt se umístil na druhém místě. Jeho cena se zhodnotila o 8,66 procenta. Zde byly pozitivní informace týkající se přezbrojení armády. O 3,85 procenta vzrostly akcie Philip Morris ČR. Operátor O2 se tento rok obchodoval pouze necelé dva měsíce (nebyl ovlivněn vypuknutím války) a za tento čas si připsal mírný zisk 0,94 procenta.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

Ostatní společnosti na BCPP (Burza cenných papírů Praha, pozn. red.) oslabily. Obchodování s akciemi ČEZu bylo tento rok velmi volatilní. Zhruba do června byla jeho cena o téměř 50 procent (cca 1 200 Kč) vyšší než na konci roku 2021.

Pravděpodobně to byla reakce na vysoké ceny elektřiny a také na vyhlídku restrukturalizace. Pak nicméně přišla masáž speciálních daní – strop na výrobu a daň z mimořádných zisků. To znamenalo, že cena klesla na 770 korun. V ročním hodnocení to znamená pokles o 6,89 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Akciové indexy tento týden slušně rostly

Nejvíce letos odepsala Pilulka. Po loňském růstu o 188 procent letos oslabila o 61,42 procenta. Obchodování s akciemi Pilulky je většinou za malého objemu, kdy větší objednávka, ať už nákupní nebo prodejní, může podstatně ovlivnit cenu.

Velké banky letos měly na burze jedny z nejhorších výkonů. Erste ztratila 30,08 procenta. Na bankovní tituly se bude vztahovat, podobně jako na ČEZ, speciální daň z mimořádných zisků a to jistě nemělo pozitivní vliv.  Komerční banka letos poklesla o 29,95 procenta, navzdory vyplacení „speciální“ dividendy za roky 2019 a 2020, kdy to z rozhodnutí České národní banky nebylo možné.

PSALI JSME:
Daň z neočekávaných zisků se týká i bank

Jak by se mohlo obchodovat v roce 2023?

To je složitá otázka, na kterou nezná nikdo odpověď. Ale jistě bude trhy ovlivňovat vysoká inflace, respektive centrální banky, které se ji budou snažit zkrotit růstem úrokových sazeb (v Evropě i za mořem). Pravděpodobně dojde ke zpomalení dynamiky poptávky. Porostou náklady. Jak se s tím jednotlivé firmy popasují a jaké budou reportovat hospodaření?

Dále to může být covid a z toho vyplývající nefungující dodavatelské řetězce. Geopolitika, samozřejmě. A zdaleka se to netýká jen války na Ukrajině. Obchodování na burzách bude pravděpodobně velmi volatilní podobně jako letos.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Prognóza akciových trhů a cílování indexu S&P 500 na rok 2023

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.